AYAKKABICILARA LABORATUVAR MÜJDESİ

 AYAKKABICILARA LABORATUVAR MÜJDESİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantepli ayakkabı üreticilerin test laboratuvarı sorununu çözüme kavuşturdu. İpekyolu Kalkınma Ajansının desteklediği Gaziantep Üniversitesi Ayakkabı Test Laboratuvarı kuruldu. Artık, Gaziantep’teki ayakkabı üreticileri fiziksel ve kimyasal testler için ürünlerini İstanbul’a göndermek zorunda kalmayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İpekyolu Kalkınma Ajansının desteklediği Gaziantep Üniversitesi Ayakkabı Test Laboratuvarı’nın kurulduğunu müjdeledi. Ülkede üretilen 5 ayakkabıdan 1’ini üreten Gaziantepli ayakkabıcılar, ürettikleri ürünlerin test için İstanbul’a gönderilmesini birçok açıdan olumsuz görüyor ve Gaziantep’e laboratuvar kurulmasını istiyordu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Üreticilerimiz istedi, biz de yaptık! Türkiye’de her 5 ayakkabıdan 1’ini üreten Gaziantep’teki ayakkabıcılarımız artık fiziksel ve kimyasal testler için ürünlerini İstanbul’a göndermek zorunda kalmayacak. İpekyolu Kalkınma Ajansımızın desteklediği Gaziantep Üniversitesi Ayakkabı Test Laboratuvarı ile hem maliyetler düşecek hem de ürünler hızlıca piyasaya girecek. Laboratuvarımız Gaziantep ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

MARKA VE PATENT SAYISI ARTACAK

Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Bakanım, destekleriniz için teşekkür ederiz, daha çok yenilikçi ürün yaparak marka ve patent sayımızı arttıracağız. Gaziantep verilen her desteği 8 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla Türk ekonomisine misliyle geri verecektir” ifadelerine yer verdi.

GAZİANTEP İÇİN ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, laboratuvarın önemine dikkat çekerek, “ Türkiye'nin en büyük ayakkabı üreticilerinden Gazi şehrimiz için çok önemli bir laboratuvar. Çok teşekkürler Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, çok teşekkürler Bakanımız Mustafa Varank” ifadelerine yer verdi.

MALİYETLER AZALACAK

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite sanayi işbirliğinin ivme kazanacağını aktararak, “Sayın Bakanım ilginiz ve Üniversitemize verdiğiniz destekler için teşekkürler. Üniversitemizde kuracağımız yeni merkezlerle hem üniversite-sanayi işbirliğine ivme kazandıracağız hem de ürün çıktılarının maliyetlerini azaltarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacağız” dedi. Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce ise, Gaziantep ayakkabıcıları olarak gurura layık olacaklarını ve daha çok üreteceklerini vurguladı.  (TÜLAY KARA)

 

18.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin