SON DAKİKA: NAKSAN DAVASINDA ŞOK İTİRAF! HDP'YE OY VERİN AMA AK PARTİ'YE VERMEYİN!

SON DAKİKA: NAKSAN DAVASINDA ŞOK İTİRAF! HDP'YE OY VERİN AMA AK PARTİ'YE VERMEYİN!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu öne sürülen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 27 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada en çarpıcı iddia tanık Özgül Avcı’nın Zirve Üniversitesi’ndeki personel toplantılarında “Oyunuzu AK Parti’ye vermeyin, gerekirse HDP’ye verin ama AK Parti’ye vermeyin” diye baskı gördüklerini söylemesi oldu.  Savcı tutuksuz yargılanan Ali Türkmen, Asım Çuhadar, Cahit Aslanlı ve Hakan Boynuyoğun’un beraatini, Cahit Nakıboğlu, Taner Nakıboğlu Murat Zar ve Cihan Dağcı'nın tutukluğunun devamı istedi. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hamilinin devamına karar verirken duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi. 

DAVADA NELER KONUŞULDU?

 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, "silahlı terör örgütü yönetme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet", "suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama" ve "vergi usul kanuna muhalefet" gibi suçlarından cezalandırılması talep edilen tutuklu 4 sanık ve tutuksuz 13 sanık ile avukatları katıldı.

AK PARTİ'YE OY VERMEYİN

Cahit Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu’nun yargılandığı FETÖ davasında, tanık Özgül Avcı’nın ifadeleri dikkat çekti. Avcı, 17/25 Aralık sonrasında, Zirve Üniversitesi’ndeki personel toplantılarında “Oyunuzu AK Parti’ye vermeyin, gerekirse HDP’ye verin ama AK Parti’ye vermeyin” diye baskı gördüklerini söyledi. Cahit Nakıboğlu ise ifadesinde kendilerine çift taraflı kumpas kurulduğunu belirtti.

İPEK VAKFI DAVASI İLE NAKSAN DAVASI BİRLEŞTİ

 Duruşmada, sürpriz bir gelişme yaşandı. İpek Vakfı dosyası, Naksan dosyası ile birleştirildi. Bu nedenle, İpek Vakfı dosyasından tutuklu yargılanan Cihan Dağcı ile Murat Zar da, Cahit Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu ile birlikte duruşmada hazır bulundu. Daha önceki duruşmada ifade vermeyen işadamları, duruşmaya gelerek ifadelerini verdiler.

CAHİT NAKIBOĞLU: MAHKEMEYİ KAYBETMİŞ, BİZE KİN GÜDÜYOR

Cahit Nakıboğlu savunmasında kendilerine çift taraflı kumpas kurulduğunu ifade etti. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Cahit Nakıboğlu, “7 bin kişi çalışıyor. 3 bin kişi fason olarak çalışıyordu. 10 bin kişinin fikrinin ne olduğunu bilemeyiz. Bana ve oğluma yapılan suçlama yok. Hepsi iddia üzerine. Amcam oğlu Beyhan Nakıboğlu ’nun dosyası neden birleştiriliyor? Ortaklığımız yok. Gaziantep’te soyadı Nakıboğlu olan bin 200 kişi var. Özgül Avcı daha önce Zirve’de çalışıyormuş. İşten çıkartıldıktan 6 ay sonra bizi mahkemeye vermiş. Mahkemeyi kaybetmiş, bize kin güdüyor. Himmet toplantısına katıldığını iddia etti. Ben hiç bir toplantıya katılmadım. Bana ve oğluma çift taraflı kumpas kuruluyor. 15 Mart ve 15 Nisan tarihleri arasında FETÖ’cülere gidilmiş, oğlum ve benim hakkımda ifade verilmesi istenmiş. 2012 yılında FETÖ ile aram bozuldu. Bir taraftan FETÖ’cüler saldırıyor, diğer taraftan da FETÖ’cülerin yanına giden polisler saldırıyor. Çift taraflı kumpas içerisindeyiz. Ne oldu da 15 Mart 2016’dan sonra hakkımda ifadeler verilmeye başlandı, merak ediyorum” dedi.

TANER NAKIBOĞLU: BANA AİT DEĞİL

Taner Nakıboğlu savunmasında:  “Özgül Avcı’yı tanımam. İfadede tanıdım. İfadeleri tutarsız. Duyum üzerine konuşuyor. Ortada belge olması gerekiyor. Holdingde bulunan materyallar şahıslara aittir. Bana ait değildir”dedi.

PAPATYA: 'BU SİZİN HİMMETİNİZ OLUR' DERLERDİ

Gizli tanık "Papatya", Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile sesi ve görüntüsü değiştirilerek duruşma salonuna bağlandı. Nakıboğlu ailesinin FETÖ'ye maddi ve manevi destek verdiğini ifade eden gizli tanık, "Örgütün temsilcileri geliyordu, onları şahsen tanımıyorum. Nakıboğlu ailesi onlara elden nakit para veriyorlardı. Kendilerine bağlı oldukları okullar vardı. Kendilerine yakın kişi ve kurumlarla daha yakın ilişkilere giriyorlardı. Sosyal konumlarını kullanarak nüfuz ediyorlardı. Fabrikada çalışanlarının hepsini Zaman gazetesine abone yaparlardı. Bunu baskı olarak değil de manevi yönden yaparlardı. 'Bu sizin himmetiniz olur' derlerdi ancak bazıları da kovulmamak için abone olurdu. Ayrıca kendilerinin bursuyla okumuş öğretmenlerden imam atayarak işçilere sohbet veriliyordu" dedi.

PAPATYA: NAKIBOĞLU AİLESİ FETÖ'YE BAĞLI BİR AİLE

Mahkeme başkanı, sanığın daha önce soruşturma aşamasında, "Naksan Plastik A.Ş, Cahit Nakıboğlu'nun (tutuklu) kontrolündedir. Kendisinden habersiz kuş uçmaz. Osman (firari) personelden, Mehmet Hilmi (firari) arsa alım satımlarından, Taner (tutuklu) de Royal Halı ve Zirve Üniversitesi’ne bakardı. Personel maaşının asgari ücreti bankaya ödenir, kalan kısmı elden ödenirdi. Bu şekilde SGK primi az ödenerek devletten vergi kaçırılırdı. Firma satışları faturasız ya da düşük miktarda faturalandırılarak satış yapılırdı. Nakıboğlu ailesi FETÖ'ye bağlı bir ailedir. FETÖ'ye bu aile tarafından yıllık 2-5 milyon lira para aktarılırdı. Şirketin kaydedilmeyen paraları örgüte aktarılırdı" şeklindeki ifadesini hatırlattı. Gizli tanık Papatya, ifadesinin doğru olduğunu söyledi. Ne zaman yaşandığının sorulması üzerine gizli tanık "Papatya", kimliğinin açığa çıkmaması için cevap vermek istemediğini ifade etti. Mahkeme başkanının 17-25 Aralık'tan önce mi sonra mı olduğunu sorması üzerine gizli tanık, öncesinde olduğunu belirtti.

PAPATYA: NAKİT ELDEN ÖDEME YAPILMAKTAYDI

Sanık avukatı, tanığın yıllık 2 Milyon TL - 5 Milyon TL yardım yapıldığını söylediğini, bunun MASAK raporlarında bile olmadığını belirterek, nereden bildiğinin sorulmasını talep etti. Gizli tanık Papatya, "Ödemeler kayıt dışı ödendiği için MASAK'ın bilmesinin imkanı yok. Muhasebe kayıtlarına girmeden nakit elden ödemeler yapılmaktaydı" dedi.

ÖZGÜL AVCI: NAKIBOĞLU AİLESİ DE VARDI

Tanık Özgül Avcı 2002 yılından önce inşaat firmasında çalıştığını ifade ederek, "Patronum bana sohbet toplantısına katılacakların listesini veriyordu. Onların sekreterini arayarak toplantının bilgisini veriyordum. Kişiler arasında Nakıboğlu ailesi de vardı. Patronum bunu yaptıktan sonra 'isimlerin yazdığı listeyi yırt at, durmasın' diyordu. Duyduğum kadarıyla bu toplantılarda burs, kurban toplanması, gazete ve dergi aboneliği yapılması gibi konular konuşuluyordu" dedi. Örgüte ait kolejde ve Zirve Üniversitesinde çalıştığını kaydeden Avcı, bu okullarda da "cemaat" toplantıları yapıldığını aktardı.

16.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin