10 BİN ZİRAAT MÜHENDİSİNE İHTİYAÇ VAR

10 BİN ZİRAAT MÜHENDİSİNE İHTİYAÇ VAR

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, ‘Tarımsal Öğretimin 174. Yıldönümü’ dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören gerçekleştirdi. Törende konuşan ZMO Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, “İnsanın olduğu her alanda, kısaca kamuda ve özel sektörün her alanında Ziraat Mühendisleri görev yapmaktadır. Ancak ülkemizde Ziraat Mühendislerinin yapacağı oldukça fazla görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle yeni istihdam edilmesi gereken en az 10 bin Ziraat Mühendisine daha ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, ‘Tarımsal Öğretimin 174. Yıldönümü’ dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenledi. Törende, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, alanda yaptığı açıklamada; “Ziraat Mühendisliği mesleği önemi giderek artan ve insanlarımıza daha iyi gıda temininde önemli bir role sahip bir meslektir. İnsanın olduğu her alanda, kısaca kamuda ve özel sektörün her alanında Ziraat Mühendisleri görev yapmaktadır. Ancak ülkemizde Ziraat Mühendislerinin yapacağı oldukça fazla görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle yeni istihdam edilmesi gereken en az 10 bin Ziraat Mühendisine daha ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yönüyle ele alındığında, özellikle gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda tarım, kalkınmanın hala ana sektör görevini sürdürmektedir. Ülkemiz ve Dünya’nın önünde duran temel sorunların başında, hızlı nüfus artışına karşın artırılamayan tarım toprakları ile insanların beslenmesi sorunu gelmektedir. Tarım yapılabilecek alanların nüfus artışına göre çoğaltılması mümkün olmadığına göre, mevcut tarım topraklarından daha fazla verim alınmasını sağlayacak yol ve yöntemlerin bulunması gerekmektedir. İşte bu bağlamda tarımsal eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin önemi daha da ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verdi.

CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI

Başkan Deniz, tarım ve gıda ürün fiyatlarına değinerek, “Tarım, doğanın kendiliğinden verdiğinin daha fazlasını elde etmek isteyen insanoğlunun, bilgisini ve emeğini kullanarak doğayla uzlaşmasıdır. Son yıllarda, tarım ve gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve yüksek oranlı artışlar özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin öncelikli konularından biri haline gelmiş, toplumsal huzursuzluklara kadar varan gelişmeler, bazı ülkeleri gıda fiyatlarındaki artışı sınırlamak üzere ciddi önlemler almaya zorlamıştır. Dünya'da gıda fiyatlarındaki artışın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar kısaca, küresel ısınma ve bunun getirdiği kuraklığa bağlı olarak ürün arzında yaşanan sorunlar, biyoyakıtların üretiminin desteklenmesine bağlı olarak gıda dışı ürün talebi, gelişmekte olan piyasalara sahip ülkelerde hızlı büyümeden kaynaklanan refah artışı ve bunun getirdiği et ve süt talep artışı ve dolayısıyla yem bitkilerine olan talebin artması, mali piyasalarda mal borsalarına giren sermayenin yarattığı spekülatif etkiler ve ihracatçı ülkelerin ticareti kısıtlayıcı tedbirler uygulamaları sayılabilecektir” şeklinde konuştu.

ALTERNATİF ŞART

Ülke hayvancılığının gelişmesinde kaliteli, ucuz ve bol kaba yem ihtiyacının önemine dikkat çeken Deniz, “Hayvancılık işletmelerinin kaliteli kaba yem gereksinimini karşılamak için çayır-meraların ıslahı, yem bitkisi üretim alanlarının artırılması, ucuz ve alternatif diğer kaba yem kaynaklarının hayvansal üretime kazandırılması ve kaliteli kaba yem üretim tekniklerinin üreticilere aktarılması gerekmektedir. Ülkemizde miras hukukundan kaynaklanan tarım arazilerinin ve işletmelerinin bölünmesinin önlenmesi için yasal düzenlemelerin uygulaması bir an önce yapılmalıdır. Ülkemizde ziraat mühendisleri şu anda aktif olarak kamuda ve özel sektörde görev yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer Bakanlıklarda çeşitli görev ve mevkilerde görev yapmaktadırlar. İnsanın olduğu her alanda, kısaca kamuda ve özel sektörün her alanında ziraat mühendisleri görev yapmaktadır. Ancak ülkemizde ziraat mühendislerinin yapacağı oldukça fazla görev ve sorumlulukları vardır. Bu nedenle yeni istihdam edilmesi gereken en az 10 bin ziraat mühendisine daha ihtiyaç bulunmaktadır. Tarım sektörünü yönetecek olanlarda nitelik ve niceliği belirlerken, önümüzdeki on yıllarda nüfus artış hızı, tarım alanlarının azalışı, gıda güvencesi ve kaliteye yönelme gibi etkenler göz önüne alınarak Ziraat Fakültesi sayısı, alınacak ve mezun edilecek öğrenci sayısı buna göre dikkate alınmalıdır. Tarım öğretiminin 174. yılında ülkemiz insanının sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşabilmeleri konusunda en önemli sorumluluğu olan ziraat mühendislerinin, Dünya ve Türkiye'deki sorunları bilen ve buna göre tedbirler alabilecek formasyonda yetişmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.  (TÜLAY KARA)

 

 

10.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin