2017 yılı ‘TURİZMDE TOPARLANMA YILI’ Oldu

2017 yılı ‘TURİZMDE TOPARLANMA YILI’ Oldu

Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü M. Bülent ÖZTÜRK, 2017 yılının Gaziantep turizminde toparlanma yılı olduğunu belirterek, “2017 yılı, turizmde toparlanma yılı oldu. Daha büyük atılımı 2018 yılında bekliyoruz. 2018 yılının 2017 yılından daha hareketli olacağını öngörüyoruz. ” dedi.

 

Gaziantep turizminin en önemli mekanlarından olan Zeugma Mozaik Müzesi’ni, 2017 yılının ilk 11 ayında 154 bin 369 kişi ziyaret etti. İl Kültür Turizm Müdürü M. Bülent Öztürk, gazetemize yaptığı açıklamada, “Zeugma Mozaik Müzemizi yılın ilk 11 ayında 154 bin 369 kişi ziyaret etti. 2016 yılının ilk 11 ayına baktığımızda müzemizi ise 103 bin 31 kişinin ziyaret ettiğini görüyoruz. 2016 ile 2017 yılları arasında yüzde 49 oranında müze ziyaretlerinde artışımız mevcut. Bu rakamlardaki artış çok önemli. Bizler bu artışı toparlanma olarak görüyoruz, daha büyük atılımı 2018 yılında yaşamayı ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’

2018’de de devam edecek

 

“Gaziantep 2017 yılını iyi bir sezon olarak geçirdi” diyen Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü, “Valimiz Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin başkanlığında yürütülen ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ başarılı olmuş bir çalışmadır. Bu çalışmayı 2018 yılında da devam ettireceğiz”.

 

TURİST SAYISINDAKİ ARTIŞ SEVİNDİRİCİ

 

Şehri ziyaret eden turist sayısını değerlendiren Öztürk, “2017 yılının ilk 11 ayında Turizm İşletme Belgeli Otellerimizde konaklayan 568 bin 36 kişi mevcut. Turizm İşletme Belgeli Otellerimizde  geceleme sayısı ise 831 bin 737 kişi. Bu rakamlardan da 2017 yılında, 2016 yılına göre ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. Konaklama açısından baktığımız zaman Gaziantep’te otellerde konaklayan toplam turist sayısında yüzde 30, 75 artış oldu. Yerli turist sayımızda yüzde 32,29 artış oldu. Yabancı turist sayısında ise yüzde 23,25 artış görüyoruz. İlimizdeki Otellerde konaklayan hem yerli hem de yabanı turist sayımızda ciddi manada artış görüyoruz. Bu durum bizim için oldukça sevindirici” dedi.

 

TİCARET TURİZMİ ŞEHRİ CANLANDIRIYOR

 

Gaziantep’in turizm açısından geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla misafir ağırlamasında birçok etken olduğunu kaydeden Öztürk, “ Şehrimizin güvenli olması, yerel yönetimler tarafından düzenlenen kültürel etkinlikler, fuar organizasyonları ve  ticaret şehri olmamız, Gaziantep’i Güneydoğu’nun diğer illerine göre daha iyi bir noktada tutmaktadır.  Yerli ve yabancı ziyaretçiler, ticaret turizmi açısından bölgemizde Gaziantep’i tercih ediyorlar, bu da hem otellerimizi hem de kentimizin tamamını daha dinamik ve daha canlı hale getiriyor” diye ekledi.

 

 2017 HEDEFİ TURİZMDE TOPARLANMAYDI

 

2017 yılı için hedeflerinin turizmde toparlanma olduğunu söyleyen Öztürk, “Gerek Turizm Seyahat Acentacılarımız, gerek otelcilerimiz, gerek çarşıdaki esnafımız iyi bir sezon geçirdi diyebiliriz. 2018 yılında daha da iyi olacağız. 1 milyon turist hedefimiz var, hedeflerimizi gerçekleştirme durumundayız” dedi.

 

GAZİANTEP TURİZMİ İÇİN BÜYÜK FIRSAT

 

07-10 Aralık 2017 tarihlerinde Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde İzmir’de düzenlenen Travel Turkey Turizm Fuarı'na katıldıklarını belirten Öztürk, “Travel Turkey Turizm Fuarında Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde şehrimizin güzel bir tanıtımını gerçekleştirdik. Egeli Turizm Seyahat Acentecilerinin 2018 yılının Mart ayından itibaren bölgemize turlara başlayacağını konuştuk, bölgeye tur yapan ve yapacak olan acente sayılarının artışını görüyoruz. Vatandaşların talepleri doğrultusunda, GAP turları düzenleyen acentelerimiz artıyor. 2018 yılının başında Türkiye’nin büyük bir Seyahat Acentası Türkiye'deki bütün şubelerini Gaziantep’te topluyor. Yıllık olağan toplantılarını şubeleriyle birlikte Gaziantep'te yapacaklar. Bizler onlara Gaziantep’i tanıtacağız. Şehrimizin tarihi güzelliklerini 150’ye yakın şubeye tanıtmanın Gaziantep turizmine ciddi bir destek ve fırsat olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

4.01.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin