3. KEZ İHALEYE ÇIKIYOR

3. KEZ İHALEYE ÇIKIYOR

Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi desteği ile hayata geçirilmesi planlanan Rumkale Cam Teras Projesi, 3.kez ihaleye çıkıyor. İhale, yap-işlet- devret modelinden yapım işi modeline dönüştürülerek 14 Aralık tarihinde Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İhale Salonu’nda yapılacak.

Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Rumkale Cam Teras Yapım İşi, Açık ihale usulü ile ihale edilecek. Daha önce 11 Eylül ve 25 Eylül tarihlerinde ihaleye çıkarılan Cam Teras ihalesi için talipli çıkmamıştı. 14 Aralık tarihinde 3.kez ihaleye çıkacak olan projenin işleyişinde ise değişikliğe gidildi. Daha önceki 2 ihalede yapım işletme ve devir işi pazarlık usulü açık artırma modelinin uygulanacağı belirtilirken, 14 Aralık’ta yapılacak ihalede ‘yapım işi’ olarak açıklama yapıldı.

TURİZM POTANSİYELİ GELİŞECEK

Rumkale Ören yerinin gelecek kuşaklara aktarılması, cazibesinin ve turizm potansiyellerinin geliştirilmesi, bölgenin doğal, coğrafi, iklim ve peyzaj niteliklerinin ön plana çıkarılması, bölgenin turizm altyapısının çeşitlendirilmesi amacıyla Rumkale Cam Teras Projesi’nin, Ticaret, Turizm ve Rekreasyon Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı değişikliği yapılarak hayata geçirilmesi planlanıyor.

327 METREKARE ALANA KURULACAK

Gerçekleştirilecek proje ile alanda izin alınmadan ve dokuya uymayan tüm uygulamalar kaldırılacak. Bölgeyi görmek için alana gelen yerli ve yabancı turistlerin tekne ile seyahat etmesi, yeme–içme alanları, otopark ve WC alanları yer alacak. Projenin 12 bin 441 metrekare olarak seçilen proje alanının içerisinde; 327 m² Cam teras alanı, 225 m² tek katlı Restoran, Bilet Satış Gişesi, 7 Adet 25 m² büyüklüğünde Yöresel ürün satış Üniteleri, 60 binek araç, 9 adet Otobüs ve Minibüs olmak üzere 69 araç kapasiteli otopark, Mescit ve Peyzaj düzenlemesinden oluşacak. İhaleye sadece yerli istekliler katılabilecek. İhale, 14 Aralık tarihinde Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İhale Salonu’nda yapılacak.

UZMANLAR KONTROLÜNDE YAPILACAK

Gaziantep Valisi Davut Gül, yapılacak ihaleye ilişkin, “Rumkale’yi tepeden görecek cam teras projemiz var. Mimarisi doğayla uyumlu. Uzmanların kontrolünde yapılan bir cam terasımız olacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Projeye ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Rumkale bize büyük bir heyecan ve umut veriyor. Rumkale’de geçen yıl sahil düzenlemesi yaptık. Rumkale’yi dünyanın cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Çünkü bu güzellik dünyanın hiçbir yerinde yok. O nedenle Rumkale’ye yapacağımız Cam Teras tamamlandığında Türkiye’deki en büyük Cam Teras’ı olacak. Cam Teras projesi hayata geçirildiğinde ise insanlarımız gelip bu mekanda menengiç kahvelerini içebilecek” dedi. (NEVRE DUMAN)

24.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin