6 KITANIN HALISI GAZİANTEP’TEN

6 KITANIN HALISI GAZİANTEP’TEN

GAHİB Başkanı Selahattin Kaplan, bölgeden 10 ayda 1 milyar 169 milyon 261 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını söyledi. Kaplan, ülke bazında en yüksek ihracatı ABD'ye yaptıklarını anlattı.

 

Kaplan açıklamasında, " Dönem bazında bakıldığında bir önceki yıla oranla ilk on ayda yüzde 11.1’lik bir artış söz konusu. Ekim ayında da bir önceki döneme oranla yüzde 18.9’luk rekor bir artışla 142milyon 566 bin dolarlık ihracat gerçekleşti" dedi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Salahattin Kaplan, bölgeden bu yılın 10 aylık döneminde 1 milyar 169 milyon 261 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek Ekim ayı ihracatında da önemli bir artış kaydedildiğini ve bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde18.9’luk bir artışla Ekim ayında 142milyon 566 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Salahattin Kaplan, yaptığı açıklamada, halının başkentinin yenilikçi çalışmalarla dünyaya halı dokumaya devam ettiğini söyledi. İnsanların klasiğin dışına çıktığını vurgulayan Kaplan, sektör temsilcilerinin de buna göre kendisini yenilediğini ve halıda inovasyona gittiğini ifade etti. Bu yenilenmeyle birlikte farklı pazarlara açılımın daha kolay olduğunu kaydeden Kaplan, "Bizim en büyük gücümüz beşeri sermayemizdir. İnsana yatırım önceliğimizdir, doğru zamanda doğru kişilere yatırım yaptığınızda bu hamle sizi çok farklı noktalara taşıyor. Biz insanı önceliyoruz ve insana yatırımın önemini biliyoruz. Yenilikçi çalışmalarla dünyaya halı dokuyoruz." diye konuştu.

İhracat verilerine de değinen Kaplan, geçen senenin ocak-ekim döneminde bölgemizden 1 milyar 52 milyon 345 bin dolar olan halı ihracatının bu yılın aynı döneminde yüzde 11,1 artarak 1 milyar 169 milyon 261 bin dolara yükseldiğini ifade etti. Bölge ihracatında halının yüzde 22,2 payla dış satıma katkı sağladığını ifade eden Kaplan, halı ihracatı içerisinde en büyük payı makine halısının aldığını belirterek, 10 ayda 1 milyar 89 milyon 823 bin dolarla halı ihracatının yüzde 93,2'sini makine halısının karşıladığını kaydetti. Kaplan, tufte halısının 77 milyon 4 bin dolarla ikinci, el halısının 1 milyon 547 bin dolarla üçüncü ve kilimin 887 bin dolarla dördüncü sırada olduğunu dile getirdi.

HALIDA ORTADOĞU’YU ABD VE AB ÜLKELERİ İZLEDİ

İhracatın bölge dağılımında da Ortadoğu ülkelerinin 498 milyon 853 bin dolarla ilk sırada bulunduğunun altını çizen Kaplan, bu bölgeyi 293 milyon 968 bin dolarla Amerika ülkelerinin, 151 milyon 213 bin dolarla AB ülkelerinin, 95 milyon 155 bin dolarla Afrika ülkelerinin izlediğini belirterek, kalan ihracatı da diğer bölgelerin karşıladığını kaydetti.

İLK SIRADAKİ ABD’Yİ SUUDİ ARABİSTAN IRAK İZLEDİ

Ülke bazında en yüksek ihracatı 268 milyon 227 bin dolarla ABD'ye yaptıklarını anlatan Kaplan, ikinci en fazla ihracatı Suudi Arabistan'a 203 milyon 849 bin dolarla gerçekleştirdiklerini ve en fazla ihracat yapılan bir başka ülkenin ise Irak olduğunu, bu ülkeye de 128 milyon 193 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını kaydetti.

TÜRKİYE GENELİNDE EN FAZLA HALI İHRACATI GAZİANTEP’İN

Birliklere göre en fazla halı ihracatını GAHİB'in yaptığını anımsatan Kaplan, "Bölgemizden 10 ayda 1 milyar 169 milyon 261 bin dolarlık halı ihracatı yapıldı. Bizi 434 milyon 823 bin dolarla İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri takip ediyor. İhracat rakamlarımız da gösteriyor ki, Türkiye'nin ve dünyanın halısı Gaziantep'te dokunuyor" dedi.

Kaplan, Güneydoğu'nun ve Türkiye'nin adını ihracat liginde duyuran sektör temsilcilerine teşekkür ederek, başarılarının artarak devam etmesini dilediğini kaydetti.”

2.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin