7/24 NÖBETTEYİZ

7/24 NÖBETTEYİZ

Gaziantep’te geçtiğimiz hafta soba zehirlenmesinden dolayı 3 kişi hayatını kaybetti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, soba zehirlenmelerine karşı aralıksız eğitim verdiklerini belirterek, “ Verdiğimiz eğitimlerde olumsuz olayları yaşamadan önce alınabilecek önlemlere vurgu yapıyoruz. İtfaiye Dairesi olarak biz elbette ki 7/24 nöbetteyiz. Fakat vatandaşlarımızı soba konusunda bilinçlendirerek vakaların yaşanmamasını istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ‘Fırat’tan Amanoslar’a’ tabiriyle açıkladığı, görev alanları içerisindeki her mahalle ve ilçede eğitimler verdiklerini belirtti. Şimdiye kadar verdikleri eğitimlerde en önem verdikleri konunun soba yangınları ve zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemler olduğunu belirten Yılmaz, “Biz eğitimlerimizde özellikle olayların çıkmadan önlenmesine önem veriyoruz.  Geçen hafta Nurdağı’nda soba zehirlenmesi yaşadık. Nurdağı’nda genç bir çift ve babaannesi hayatını kaybetti. Bu olayların önüne geçmek için biz eğitime çok daha önem verdik.  İl genelinde son 3 yılda eğitimlerimizle 115 bin kişiye ulaştık” dedi.

17 BİN KİŞİYE SOBA ZEHİRLENMESİNE KARŞI EĞİTİM

Verdikleri eğitimlerin diğer ayaklarının ilk yardım, acil yardım ve yangın eğitimi olduğunu da belirten Yılmaz, “Soba zehirlenmelerine duyarlılık ve bilinç oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz eğitimlerde bu aya kadar 17 bin kişiye ulaştık. Eğitim verdiğimiz 17 bin vatandaşımıza doğru soba kullanma, doğru soba kurma, doğru yakıt kullanma ve soba zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemleri hakkında bilgi verdik. İl genelinde eğitimlerimiz devam ediyor. Bizler vaka yaşandığında vatandaşlarımızın neler yapması gerektiği konusunda eğitimler veriyoruz. Biz elbette vakalara müdahale etmek için hazırız. Fakat eğitim vererek vakaların yaşanmasını önlemeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

‘VAKA ÖNCESİNDE ALINACAK ÖNLEMLERİ ANLATIYORUZ’

Son 3-4 yıllık faaliyetleri incelendiğinde soba yangınlarının ve zehirlenmelerinin azaldığını açıklayan Yılmaz, “ Verilerimize baktığımızda soba yangınlarının ve zehirlenmelerinin azaldığını görüyoruz. Fakat Nurdağı’nda yaşanan son olay sobayı doğru yakma ve kullanmanın önemini, sobanın sinsi bir tehlike olduğunu bize yeniden hatırlattı. Biz vakaların yaşanmasına sebep olan ilk duruma yani sobanın kurulumuna kadar eğitimlerimizle vatandaşlarımızı yaşanabilecek olumsuz olaylar öncesinde bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

 358 YANGIN KIVILCIM YÜZÜNDEN ÇIKMIŞ

Sobadan kaynaklı yangınlarda kıvılcım düşmesi yangınlarıyla da karşılaşıldığını belirten Yılmaz, “ Son 3 yıl içerisinde kayıtlarımızda 358 ev yangını kıvılcım düşmesi yani doğru soba kuramamanın sonucu olarak çıkmış” dedi.

 ARAPÇA BROŞÜR HAZIRLADI

 Gaziantep’te yaşayan Suriyeli mültecilerin soba kültürlerinin farklı olduğunu, verdikleri eğitimlerde Arapça broşür hazırlayarak Suriyeli mültecilere de bilgi verdiklerini kaydeden Yılmaz, “ Bizim soba kültürümüz ile Suriyeli misafirlerimizin soba kültürü farklı. Farklı yakıtlar kullanıyoruz. İtfaiye Dairesi olarak geçen yıl başladığımız proje ile Suriyeli mülteciler için Arapça broşür hazırladık. Bu broşür ile sobaların doğru kurulmasını ve doğru kullanılmasını amaçladık. Suriyeli misafirlerimize de ulaşarak bu konudaki hassasiyeti duyarlılığı üst seviyede tutup olası zararları azaltmaya çalışıyoruz". (NEVRE SARAÇ)

 

13.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin