97. YILDA BÜYÜK COŞKU

97. YILDA BÜYÜK COŞKU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yıldönümü dolayısıyla “Cumhuriyet Bisiklet Turu” düzenlendi. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ana giriş kapısından başlayan Gaziantep Kalesi’nde son buldu. Turda konuşma gerçekleştiren Vali Davut Gül, “Her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye'ye ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Milletimizin her ferdi, özellikle çocuklarımız, gençlerimiz; Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir” dedi.

150 vatandaşın pedal çevirdiği etkinlikte, 7’den 70’e bütün bisiklet severler, spor toplulukları, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve büyükşehir belediyesi takımı yarıştı. Cumhuriyetin 97’nci yıldönümü dolayısıyla kent merkezinde Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen bisiklet turunda; Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep Gençlik Spor ve Spor İl Müdürlüğü temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünde aynı coşku ve heyecanla etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu sene Pandemi nedeniyle etkinlikler farklılık kazandı. Pandemi nedeniyle oluşturulan etkinlik sahası için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Başta Cumhuriyetimizin varisi Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere bütün silah arkadaşlarına ve cumhuriyete katkı sunan herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

EŞİNE AZ RASTALANAN KAHRAMANLIK ÖRNEĞİ

Gaziantep Valiliği ev sahipliğinde Fıstık Park'ta düzenlenen Tebrikat töreni, Vali Davut Gül’ün yanı sıra Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adli, idari ve askeri erkân ile diğer ilgililer katıldı. Törende yaptığı açıklamada, milletin geleceğine destansı şekilde sahip çıkıldığını aktaran Vali Gül, "Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan aziz milletimiz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada, her alanda daha da gelişmiş müreffeh bir Türkiye'ye ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Milletimizin her ferdi, özellikle çocuklarımız, gençlerimiz; Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir. 29 Ekim 1923 yılından itibaren geçen 97 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim, kültür alanındaki atılımları ve sağlam demokrasisiyle dünyanın yükselen güçlü ülkeleri arasındaki yerini almış, önemli mesafeler kat etmiştir ve bunu sürdürecektir. Bu süreçte kuşkusuz Gaziantep ilimiz de her alanda Ülkemizin gelişim dinamosu olmaya devam edecektir. Bu şehrin evlatları, dillere destan bir mücadele örneği sergileyerek düşmana bu toprakları dar etmiş ve Gazi ünvanı almaya hak kazanmıştır. Bizlerin görevi, atalarımızın Kurtuluş Savaşı’nda sergiledikleri mücadeleyi bu vatanın her alanda daha fazla güçlenmesine katkı sağlayarak sürdürmektir. Cumhuriyetimizin üzerinden yüz yıl da geçse, bin yıl da geçse, güçlü ve gelişmiş bir ülke olarak bizi vatanımızla sınamaya kalkanlara cevabımız hep aynı olacaktır” dedi.

ANLAMLI GÜN TAÇLANDIRILDI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Bir ülkenin esaret kabul etmeden nasıl bir mücadele verebileceğini bütün dünyaya gösterdik. Bu bisiklet turuyla bu anlamlı günün taçlandırılmasını çok kıymetli buldum. Hepinize başarılar diliyor ve hepinizi saygı ve sevgiyle anıyorum” ifadelerini kullandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, “Emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyoruz. Bugün, bize hükmetmeye çalışan, bizleri tutsak etmeye çalışanlara karşı, tüm dünyanın gözü önünde haykırarak bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz bu anlamlı günü sizlerle beraber böylesine güzel bir etkinlikle kutlamanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu. (TÜLAY KARA)

 

29.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin