99 KERE GAZİ ANTEP!

99 KERE GAZİ ANTEP!

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 99 yıl önce Antep’e, Gazi unvanı verildi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen resmi törende  konuşan Vali Davut Gül, “Gaziantep acı zerdali çekirdeğinden Gastronomi şehrine, mağaralarda halı dokuyan bir şehirden 7 buçuk milyar dolar ihracat yapan ve ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 155 olan bir şehir haline geldi” dedi.

Antep’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazi’lik unvanı verilişinin 99. yıldönümü vesilesi ile 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda resmi tören düzenlendi.  Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül,  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, oda ve STK başkanları, protokol üyeleri, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, şehit aileleri, gazi dernekleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

GAZİANTEP, GEÇMİŞİYLE GURURLANAN BİR ŞEHİR

Meydanda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılması ile başlayan törende konuşan Vali Davut Gül, “ Gazi unvanı verilen tek şehir Gaziantep. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimize, Antep Savunmasının 6317 şehidine ve ismi bilinen, bilinmeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep, geçmişiyle gururlanan bir şehir. Her şehrin geçmişinde gururlanacağı çeşitli olaylar vardır ama Gaziantep bir başka. Bu şehir 6317 şehidi ile o gün yaşayan nüfusunun dörtte birini şehit verdi. Dörtte biri şehit düşen bir şehrin insanı kadar taşı toprağı her şeyi ‘Gazi’dir. 99 sene sonra da övünmek bizlerin, bu şehrin hakkı, 100 bin sene sonra da gelecek nesillerin övünebileceği bir miras” ifadelerine yer verdi.

ACI ZERDALİ ÇEKİRDEĞİNDEN GASTRONOMİ ŞEHRİNE

Gaziantep’in yiyecek ekmek bulamazken Gastronomi şehri olduğuna dikkat çeken Gül, “Gaziantep yokluktan bu günlere gelen bir şehir. Aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin de bir hikayesi gibi.  Geçmişte toplu iğne yapamayan Türkiye Cumhuriyeti tank, top, günümüze baktığımızda helikopter, İHAları yapan ve dünyada kendine yetebilen ender ülkelerden biri durumuna geldi. Acı zerdali çekirdeğinden Gastronomi şehrine, mağaralarda halı dokuyan bir şehirden 7 buçuk milyar dolar ihracat yapan ve ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 155 olan bir şehir haline geldi. Antep Savunmasında bu mücadeleyi verenler ne kadar önemli bir görevi yerine getirdilerse ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bu şehrin, bu ülkenin büyümesine katkı sunanlar da o kadar büyük iş yaptılar. Gaziantep’in en büyük sermayesi birliği, bütünlüğü, kardeşliği ve beşeri sermayesidir. Farlılıklarımızı zenginlik bilerek, saflarımızı sıklaştırarak inşallah daha iyi yerlere geleceğiz” ifadelerini kullandı.

100 YILA DOĞRU EL ELE

Gaziantep Savunmasının 100 yılı için özel hazırlıklar yapıldığını aktaran Vali Gül, “Gelecek sene ise Antep’in Kurtuluşu’nun 100. senesi. Bu 24 aylık süreç içerisinde sivil toplum kuruluşlarımız, gönüllülerimiz, belediyelerimiz, merkezi hükumetin tüm kuruluşları Gaziantep'te etkinlikler yapacak. Hep bir araya geleceğiz. İsteğimiz Gaziantep’teki bu kahramanlığın gelecek nesillere, bütün Türkiye’ye ve dünyaya duyurulması. Bun el birliği ile yapacağız” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gaziantep'e tevcih edilen İstiklal Madalyası protokol tarafından bayrağa toka edildi. (NEVRE SARAÇ)

 

9.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin