‘ALLEBEN’İ KİRLETMEYİN’

‘ALLEBEN’İ KİRLETMEYİN’

Gaziantep’in kalbinden geçen Alleben deresi, yetkililer tarafından temizlendikçe bilinçsiz vatandaşlar dereyi kirletmeye devam ediyor. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, derenin Gaziantep için önemine değinerek vatandaşlara, “Alleben’e çöplük muamelesi yapılmasın” uyarısında bulundu.

Gaziantep’in en eski sahiplerinden Alleben Deresi bilinçsiz vatandaşların zulmünden nasibini alıyor. Dere yetkililer tarafından temizlense de bilinçsiz vatandaşlar dereyi çöplük haline dönüştürüyor. Alleben deresinin son haliyle birlikte bu defa yetkililer vatandaşlara çağrıda bulunmaya karar verdi. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Alleben’e çöplük muamelesi yapılmaması gerektiğini belirterek, “Bu Gaziantep’in kalbine yapılan bir zulümdür. Alleben çok uzun bir havza ve ger gün çalışanlarımız temizlik yapıyor.  Özellikle belirli kesimlerde temizlenen yerler bir haftada eski haline geri dönüyor. Alleben’e şehrin hiçbir noktasından kanalizasyon deşarjı yok. Sadece yağmur suları olan bir dere. Dere, insanların attıkları malzemeler sebebiyle kirleniyor. Sürekli olarak dereyi temizliyoruz. Bir hafta sonra tekrar eski haline dönüyor. Ülkede böylesine bir ekonomik durum söz konusuyken çalışanlarımız sadece dereyi temizlemek için çalışıyorlar. Bu durum gerçekten çok üzücü. Alleben’de kuraklık seviyesiyle su seviyesi azaldı fakat kış aylarında su seviyesi yükselecek. Alleben deresi şehrin merkezinden geçen kısmı 15 kilometrenin üzerinde olduğu için her bölgesine güvenlik kamerası koyamıyoruz. Fakat son çare olarak kirletmenin fazla olduğu bölgelere güvenlik kamerası yerleştireceğiz. Alleben’in kirletilmesi vicdan meselesi” şeklinde konuştu.

ALLEBEN VATANDAŞLA BULUŞACAK

Alleben Deresi’nin düzenlenen bir proje ile vatandaşın kullanımına açılacağını belirten Sönmezler, “Bu şehrin en eski sahiplerinden olan Alleben’i vatandaşlarımızla buluşturmayı planlıyoruz. 2019 yılında şehrin belli bölgelerinde projeyi uygulamaya başlayacağız. Vatandaşlarımız eski dönemlerde olduğu gibi Alleben’in suyuna girecek, bu sebeple şimdiden Alleben’i temiz tutmalıyız, projeye hazırlamalıyız” dedi. (NEVRE SARAÇ)

13.09.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin