AMAÇ: GÜÇBİRLİĞİ OLUŞTURMAK

AMAÇ: GÜÇBİRLİĞİ OLUŞTURMAK

Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu’nun bölgesel sorunlar ve çözüm stratejilerine ilişkin toplantısı Gaziantep Ticaret Odası ev sahipliğinde yapıldı. 19 meslek odası temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu’nda Odalarımızın en özel projelerinden biri ve biz bu projeyi sahipleniyoruz. 15.toplantısını gerçekleştirdiğimiz Platformun kuruluş amacını tek kelime ile ifade edecek olursak; adından da anlaşılacağı üzere amaç güçbirliği oluşturmak. Üyelerimiz için, şehirlerimiz için, bölgemiz için ve nihayetinde ülkemiz için güçbirliği yapmak“ dedi.

Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu’nun Gaziantep toplantısı, Gaziantep Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda açılış konuşması gerçekleştiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, “Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu’nda Odalarımızın en özel projelerinden biri ve biz bu projeyi sahipleniyoruz. Bugün 15.toplantısını yapacağımız Platformun kuruluş amacını tek kelime ile ifade edecek olursak; adından da anlaşılacağı üzere amaç güçbirliği oluşturmak. Üyelerimiz için, şehirlerimiz için, bölgemiz için ve nihayetinde ülkemiz için güçbirliği yapmak. Biliyorsunuz bölgemiz önemli bir turizm, sanayi ve ticaret potansiyeline sahip. Birlikte bu potansiyeli işleyebilecek projeler geliştirmeyi, ortak sorunlarımıza çözüm üretmeyi hedefliyoruz. Bölgedeki şehirler olarak yarışmak değil, “kazan kazan” felsefesi ile şehirler arasında sinerji yaratmaya çalışıyoruz. Bölgesel kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak, turizm, gastronomi, kültür vb gibi alanlarda ortak projeler hazırlamak, bölge ekonomisinin gelişimine yönelik işbirliği yapmak için bir aradayız. Çözülmesi gereken Ortak sorunlarımız, parlatılması gereken ortak değerlerimiz var. Bugüne kadar yapılan her toplantıda bu değerler ve sorunlar ele alındı. Örneğin Suriyeli mülteciler, ihracat, turizm, tarım, sanayi 4.0 bu konu başlıklarından sadece bir kaçı. Yani bir yandan geleceği bir yandan da bugünü tartışıyor, değerlendiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyet ve üretkenlik ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

AB İLE İLİŞKİLERİMİZİN NORMALLEŞMESİ ÇOK ÖNEMLİ

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ise toplantıda yaptığı konuşmada, sorunların hükümet yetkililerine iletildiğini vurgulayarak;“ Oda ve borsalarımızdan gelen talepleri, önerileri hükümetimize aktarmak bizim asil görevimizdir. Sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Yılbaşından bu yana Türk Lirası yaklaşık yüzde 50 değer kaybetti. Bu kur hareketi başladığı andan itibaren teyakkuz halindeyiz. Bayramdan önce 365 oda ve borsa başkanımızla bölge bölge TOBB’da toplantılar yaptık. Hükümetimizle sürekli istişareler içindeyiz. En acil sorun borçlarımızı çevirmek ve yeni krediye ulaşmaktır. Yeni Kobi destek kredisini hükümetimizle birlikte TOBB olarak tekrar devreye soktuk. Kredi kullanmak Kobilerimiz için maalesef yüzde 30’ları aşan faizlere maruz kalıyorlar. Biz TOBB olarak destek kredisi kullanacak Kobilerimize 6 ay geri ödemesiz aylık 1.85 faizlerle kredi imkanına kavuşturmaya gayret ediyoruz. Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici, somut bir yol haritası hazırlanması gerektiğini hükümetimize ilettik. Bakanımız Berat Albayrak, yeni ekonomik programını açıkladı. Bu programın takipçisi olacağız. Önermeye ve yol göstermeye TOBB olarak devam edeceğiz. En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden kurulması çok önemli. Yurtdışı ziyaretlerimiz çok olumlu geçti. En büyük ticari partnerimiz olan AB ile ilişkilerimizin normalleşmesi bizim için çok önemli. İhracatımızın yaklaşık yüzde 50’sini AB ülkelerine yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ŞİRKETLERE İTİBAR CELLATLIĞI YAPIYORLAR

Piyasalarda iflas listeleri dolaştığını açıklayan Kıvanç, “Bugünlerde piyasalarda iflas listeleri dolaşıyor. Bu bir alçaklıktır. Şirketlere itibar cellatlığı yapıyorlar. Bu listeleri gezdirenler unutmasınlar; bugün şirketlerimizin itibar cellatlığı yapanlar farkında olmadan kendi geleceklerine suikast yapıyorlar. Dedikodulara, ayağımıza kurşun sıkanlara karşı tavrımızı açıkça ortaya koyduk, cumhuriyet savcılarımızı göreve çağırdık. Biz umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umudumuzu kaybettiğimiz zaman geleceğimizi kaybederiz, olan bize olur” dedi.

Toplantıya TOBB Yön. Kur. Üyesi, Adana Sanayi Odası Yön. Kur. Bşk. Zeki Kıvanç, TOBB Başkanlık Özel Müşaviri, Odalar ve Borsalar Daire Başkanı Hasan Erbay, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Peltek, Antakya TSO Yön. Kur. Bşk. Hikmet Çinçin, KMTSO Yön. Kur. Bşk.Serdar Zabun, Adıyaman TSO Yön. Kur. Bşk. Mustafa Uslu, OTSO Yön. Kur. Bşk.Devrim Murat Aksoy, KİTSO Yön. Kur. Bşk. Hacı Mustafa Celkanlı, İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, , Karacadağ Kalkınma Ajansı Gen. Sek. Dr. Hasan Maral, GTO Genel Sekreter V. Figen Çeliktürk, ŞUTSO Genel Sekreter V. Nihal Dörtkardeş, Antakya TSO Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu, KMTSO Genel Sekreteri M. Akif Pakdil, Adıyaman TSO Genel Sekreter V. Ahmet Çakır, OTSO Genel Sekreteri Abdurrahman Türkoğlu, KİTSO Genel Sekreteri Mehmet Murat Sakar katıldı. (TÜLAY CANDAR)

 

4.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin