‘AMAÇLARI SİYASİ RANT’

‘AMAÇLARI SİYASİ RANT’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep ziyaretinde açılışını gerçekleştirdiği 300 fabrika içerisinde bulunan firma isimleri Türkiye’de gündem oldu. Konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Şimşek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleşen 300 Fabrika Toplu Açılış Töreni’nin kamuoyunda gerçeklikten uzak ve yanıltıcı şekilde gündeme getirilmesi iyi niyetli değildir ve siyasi rant devşirmeye yöneliktir. Bu hamleleri üzülerek takip etmekteyiz“ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep ziyaretinde açılışını gerçekleştirdiği 300 fabrika içerisinde bulunan firma isimlerine kamuoyundan tepkiler yükseldi. Tepkilerin ardından Gaziantep OSB Yönetim Kurulu Başkanlığında konuya ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Sosyal medyada yapılan açıklamaların iyi niyetli olmadığını aktaran OSB Başkanı Cengiz Şimşek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleşen 300 Fabrika Toplu Açılış Töreni’nin kamuoyunda gerçeklikten uzak ve yanıltıcı şekilde gündeme getirilmesi iyi niyetli değildir ve siyasi rant devşirmeye yöneliktir. Bu hamleleri üzülerek takip etmekteyiz. Gaziantep OSB, 5 sanayi bölgesi ile Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olup, bin 100 tesis aktif olarak üretim yapmaktadır. Gaziantep sanayisi güven ortamının ve müteşebbis ruhunun olmasıyla yeni yatırımlar yapmaya ve büyümeye devam etmektedir” dedi.

ALGI ÇALIŞMALARI İYİ NİYETLE BAĞDAŞMIYOR

“Bu tür algı operasyonları içinde bulunduğumuz kritik süreçte kent ve ülke ekonomisine hasar oluşturma ve direncini kırmaya yönelik yapılmaktadır. Biz Gaziantep Sanayisi olarak hiçbir algı operasyonundan etkilenmeden büyümeye, üretmeye ve ihracata devam edeceğiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu yatırımlara ilişkin tüm bilgi ve belgeler bölgemizde mevcut olup, her şey resmi kayıtlarla sabittir. Hiçbir şekilde şüpheye yer bırakmayacak resmi kayıtlar ortada iken bu tür algı çalışmaları iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Söz konusu törenimizde 300 firma içerisinde telaffuz edilen ilk kez yatırım yapan firmalarla birlikte ilave yatırım yapan firmalar da bulunmaktadır. Medyada daha önce açılışı yapıldığı belirtilen Barem Ambalaj 5.Organize Sanayi Bölgesi’nde ilave yatırım yapmış olup; açılış listesinde yazılma nedeni yapılan yeni yatırımdandır. Çağsan Ambalaj Firması yeni yatırım yapmış olup, listede olması gereken isim Çağsan Ambalajken medyada yer alan Çiltuğ Firmasının ismi listeye sehven yazılmıştır” ifadelerine yer verdi.

BİZ SİYASETİN DIŞINDAYIZ

Toplantıda konuşan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Oda Başkanları olarak bizim işimiz, üyelerimizin önündeki taşları temizleyerek, yatırımın artırılmasıdır. Hükümet ile yatırımcı arasında köprü vazifesi görerek, şehrin gelişmesine katkı sağlamaktır. Biz bu kentte siyasetin dışında kalarak gelişimimizi tamamlamak istedik. Bu şehrin en güzel özelliği konu Gaziantep olduğunda tüm paydaşların bir araya gelmesidir. Bugüne kadar bunu başardık ve devam ettiriyoruz. 300 Fabrikanın açılışı yapılırken, bu fabrikalar içerisinde kapasite artırımı yapan fabrikalar da var iken, bunun gururunu yaşarken, böyle bir şey ile gündeme gelmek hepimizi yaraladı. Eğer bu listede art niyet olsaydı, hiç kimse bu şehirde 45 yıldır üretim yapan Çiltuğ’u bu listeye yazmaz, kimsenin bilmediği bir ismi yazardı. Bu şehirde 300 fabrika yapılıyor, savaş döneminde yatırımlar aldıysa, operasyonlar yapılırken 5. OSB’yi kuruyorsa, bizlerin bununla anılması gerekirdi. Biz dünkü toplantıda şehir için isteklerimizi sayın Cumhurbaşkanına ilettik. Tüm paydaşlarımız birlikte bu kent için yapılması gerekenleri istedik ve olumlu sonuçlar aldık. Bu kente yatırım ve yatırımcılar gelsin derken, küçük hatalar nedeniyle şehrin bu şekilde anılması bizleri üzdü. Biz kendi içimizdeki huzur ortamını devam ettirerek, engel olmadan siyasetçiler siyasetini yapsın. Biz doğruyu yaparız. Hiç kimse bu kenti aşağılara çekmemeli. Daha güzel şeylerle anılmalıyız. Biz siyasetin dışında bu şehrin gelişmesi ile ilgili olan kurumlarız” dedi.

GAZİANTEP BAŞARISI GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, yaptığı açıklamada, “Gaziantep başarısı gölgelenmeye çalışılıyor. Bir oda başkanı olarak, Antep sevdalısı olarak buna çok üzüldüm. Gerçekleri anlatarak bunlara izin vermeyeceğiz. Dünyanın hiçbir şehri bu kadar olumsuzluklar içerisinde iken, bu kadar yatırımın yapıldığı, ekonomik krizin var olduğu, Pandeminin dünyayı titrettiği bir süreçte yatırım yapan bir şehiriz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kent bulamazsınız. O nedenle biz dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alıyoruz. Resmi kayıtlarda tüm bilgiler yer alıyor. 232 bin çalışan sayısına ulaştıysanız bunu kimse gölgeleyemez. Bu şehirde 300 tane yatırım nasıl yok? Bizim burada anlatmak istediğimiz ek yatırımlardır. 5. OSB’de yapılan yeni ya da ek yatırım ile kentin istihdamı artmıştır” dedi.

BAZI KESİMLER YOL ALMAMIZA İZİN VERMİYOR

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, “Listede yapılan bir hatadan dolayı sosyal medyada paylaşımlar oldu. Yalnızca gıda sektöründe 30 kadar firmamız 5. OSB’de faaliyet gösteriyor. Bazı kesimler bizim yol almamıza izin vermiyorlar” dedi.

HATALI DURUM VARSA DÜZELTELİM

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Fikret Kileci, toplantıda yaptığı konuşmada, “Gaziantep, Türkiye’nin parlayan bir yıldızıdır. Bugün 80 vilayet eksiye düşerken Gaziantep, tüm şartlara rağmen artıya geçmiştir. En iddialı olduğu pazarlarda her sene güç kaybetmesine rağmen böyle. Birçok pazarımız ile problemlerimiz var. Ancak Gaziantep’in kapasitesi yükseliyor. Verilerle bu durum sabit. Sanayi Odamızdan alınan kapasite raporları, işletme ruhsatları, elektrik tüketimi, inşaat ruhsatları, işçi sayısı gibi konuları alt alta koyduğunuzda tüm gerçekler ortaya çıkıyor. Bizler iş insanlarıyız, işimize bakmak durumdayız. 40-50 yıldır Gaziantep kendi beşeri sermayesiyle her zaman söz sahibi oldu. Bunu da kimse engelleyemedi. Hiçbir resmi dayanağı olmadan söylenen sözlerle bir şehri yargılayamazsınız. Hiç kimsenin buna hakkı yoktur. Hatalı bir durum varsa bunu düzeltelim” dedi. (NEVRE SARAÇ)

27.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin