ANKA KENTİM ANTEP’İM

ANKA KENTİM ANTEP’İM

Gaziantepli Yazar Lütfiye Aydın, Gaziantep’in kültürünü anlattığı ‘Anka Kentim Antep’im’ kitabı hakkında gazetemize konuştu. Yazar Aydın, ‘ Şehrimizi anlattığım kitabım Gaziantep’te ilgi görmezken Amerika’da alkış topladı’ dedi.

Gaziantepli Yazar Lütfiye Aydın, Gaziantep kültürünü anlattığı kitabı ‘Anka Kentim Antep’im’ kitabının tesadüf eseri kitaplaştırıldığını belirtti. Yazar Aydın; doğduğu şehir olan Gaziantep için,“ Şehrimi çok severim. Doğup büyüdüğüm, 20 yaşına kadar yaşadığım, kişiliğimin temellerinin atıldığı yerdir” diyor.

 

TÜRKİYE’NİN KENTLERİ’NDE ANKA KENTİM ANTEP’İM

Kitabının içeriği hakkında konuşan Aydın, “Gaziantep hakkında ulusal ve yerel basında nerede bir yazı çıktıysa onları aldım ve dosyaladım. Kafamda böyle bir kitap yazacağım fikri yokken, yıllar yılı arşiv yaptım. Bunu sadece bir yurtseverlik görevi olarak görüyordum.  Heyamola Yayınları, ‘ Türkiye’nin Kentleri’ başlığıyla bir kitap dizisi hazırlamaya karar vermiş. Gaziantep’i dünüyle bugünüyle çok iyi bildiğim için bana ulaştılar ve kitabınızı bize verir misiniz dediler. Ben de severek aldığım notları bu istek üzerine kitaplaştırdım. Heyamola Yayınevinde basıldı. Bu benim kent kitabım, fakat ben sadece kent kitapları ile yokum. Ben hikâyeciyim, romancıyım” dedi.

GAZİANTEP’İN KİTABI AMERİKA’DA OKUNDU

Bir şehri her şeyiyle sevmek gerektiğini vurgulayan Aydın, “Gaziantep’in yuvalamasını, baklavasını, lahmacununu herkes sever. Fakat bir kenti sevmek sadece onun sana verdiği hazları sevmek değildir. Bunun adı bana göre bencilliktir, sömürücülüktür.  Gaziantep mutfağıyla, birlik beraberliğiyle, dili ile özgün bir kenttir. Bir kenti sevmek diliyle, coğrafi özellikleriyle, tarihsel kimliğiyle olur.  Antep insanı kentine bağlıdır, bu tesadüf değildir. Yeraltı yerüstü zenginlikleriyle, dilsel özellikleriyle Gaziantep muazzamdır. Türküleri, oyunları, benzetmeleri, tekerlemeleri, dilsel özellikleri ile Gaziantep başlı başına bir dil cemiyetidir” ifadelerini kaydetti. Gaziantep kültürünün anlatıldığı kitabın Gaziantep okurları tarafından ilgi görmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Yazar Aydın, “Anka Kentim Antep’im kitabım Gaziantep’te yankı bulmadı ama Amerika’ da alkış topladı. Antep, eskiden okumayı severdi. Şimdi ise çok değişti” diye konuştu.

9.03.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin