ANTEPFISTIĞIMIZ, FINDIK GİBİ MUAMELE GÖRSÜN

ANTEPFISTIĞIMIZ, FINDIK GİBİ MUAMELE GÖRSÜN

MHP Gaziantep Milletvekili A. Muhittin Taşdoğan, gazetemize ziyaret gerçekleştirerek, başta fıstık üreticilerinin sorunları olmak üzere, çiftçilerin yaşadıkları sıkıntılara, pandemi sürecinin Gaziantep’teki seyrine değindi. Milletvekili Taşdoğan, “Fındıkta yapılan destekleme alımları, ürün bazlı destekler, çiftçiye yapılan çeşitli teşviklerin fıstık üreticisi için de olmasını istiyoruz. Devletin kurumlarının piyasayı dengeleme noktasında alım yapması gerektiğini düşünüyoruz. Biz antepfıstığının fındık gibi muamele görmesini istiyoruz” dedi.

MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi A. Muhittin Taşdoğan, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan’a ziyaret gerçekleştirdi. Milletvekili Taşdoğan, ziyarette Gaziantep’in pandemi ile mücadelesinden tarımsal üretime kadar birçok noktaya değinerek antepfıstığı üreticilerinin sorunlarını anlattı. Milletvekili Taşdoğan, pandemi sürecinde kaliteli ve güvenli gıdanın konuşulmaya başlandığını belirterek, “Biz antepfıstığının fındık gibi muamele görmesini istiyoruz. Fındıkta yapılan destekleme alımları, ürün bazlı destekler, çiftçiye yapılan çeşitli teşviklerin fıstık üreticisi için de olmasını istiyoruz. Fıstık rekoltesi çok olduğunda ucuz oluyor, yok senesinde pahalı oluyor. Var senesinde uygun, sertifikalı depolarda uygun şekilde muhafaza edilip, yok senesinde de belli bir fiyatta düzenleme istiyoruz. Devletin bir kurumunun antepfıstığını satın almasını istiyoruz. Geçmişte Güneydoğu Birlik vardı. Devletin kurumlarının piyasayı dengeleme noktasında alım yapması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

FISTIK HIRSIZLIĞI AZALDI

Her yıla oranla fıstık hırsızlığındaki düşüşe dikkat çeken Milletvekili Taşdoğan, “Antepfıstığından destek alınacak olsa çiftçi, üretici tüccardan fatura ve fiş talep etmiş olacak. Destekleme sağlansa; devlete dönüş yapan vergi destekten fazla olacak. Devletin bu noktada vergi kaybı var. Üretici, çiftçi tarladaki ürününün para etmesini bekliyor. Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüseyin Bekmez ile 2 yıldır fıstık hırsızlığı konusunda yakın çalışıyoruz. Komutanımızın fıstık hırsızlığına karşı aldıkları tedbirler için teşekkür ediyorum. Bu yıl ciddi tedbirler alındı. Alay Komutanımız Hüseyin Bekmez, bütün uyarılarımızı dikkate alarak sıcak bir çalışma yürüttüler” dedi.

GAZİANTEP ÜRETİM MERKEZİ KONUMUNDA

Kentte yetiştirilen biber ve üzümün desteklenmesi gerektiğini aktaran Taşdoğan, “Biber her ne kadar bölgede Gaziantep ile anılmasa da Islahiye ve Nurdağı bölgesi ciddi biber üretim merkezi konumunda. Türkiye’de satışı olan bu biber ve üzüm kaderine terk edilmemeli, desteklenmeli. Özellikle Tarım Kredi Kooperatifleri kuru biber satma noktasında da çalışmaları olduğu için ihtiyaçların bu bölgeden sağlanması çiftçimize katkı sağlayacak” dedi.

SALGIN: ÇOK BOYUTLU BİR PROBLEM

Dünyayı etkileyen korona virüs salgınına ilişkin alınan tedbirleri, önlemleri değerlendiren Milletvekili Taşdoğan, “Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bunu bir imtihan olarak görmemiz lazım. Sağlık, iktisadi, sosyal boyutları olan çok boyutlu bir problemle dünya baş etmeye çalışıyor. Türkiye’nin verdiği mücadele ise dünyaya örnek oluyor. Türkiye, hem güçlü sağlık altyapısıyla, insanının sosyal ilişkilerindeki güçlülüğü nedeniyle çok başarılı bir imtihan veriyor. Bu iş tedavisi bulununcaya veya aşısı geliştirilinceye kadar devam edecek. Bu sorun ortadan kalktığında Türkiye, dünyanın lider ülkesi olma yolunda bir adım daha öne çıkmış olacak. Dünyadaki bütün gelişmelere baktığımızda Türkiye sağlık ve sosyal anlamda bu işle en iyi mücadele eden ülkeler listelerde ilk sıralarda yer alıyor. Kendi kendine yettiği yetmezmiş gibi, dünyaya da yardım etmeye devam ediyor” dedi.

REHAVETE KAPILMAMALIYIZ

Gaziantep’te salgınla mücadelenin sürdüğüne dikkat çeken Taşdoğan, “Pandemi Gaziantep’teki pik değerlerinin altına inmeye başladı. Ancak şunu unutmamak gerekiyor; bu hastalık 1 kişiden tüm dünyaya yayıldı. Yüzlerce kişi hasta ve hala bulaştırma riskimiz devam ediyor. 1 kişinin ortalama 7 kişiye bulaştırıyor olması çığ etkisi yaratıyor. Bireysel tedbirlerimizi artırmamız gerekiyor. Pandemi hastaneleri, ilaç hazırlıkları, ilaçla tedaviye ulaşımın kolay olması, birçok sosyal yardımın sunulması gibi çabalar sayesinde, salgını hep birlikte aşacağız. Rehavete kapılmamamız gerekiyor. Sokaktaki vatandaşlarımızın kurallara uyması şart. Organize sanayi bölgemiz dünyaya örnek olacak şekilde mücadeleyi sürdürüyor” diye ekledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KARŞI ŞİDDET EĞİTİM VE MESELESİ

Milletvekili Taşdoğan, sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yüke dikkat çekerek, “Sağlık çalışanları bu süreçte riskin ne olduğunu bile bile görevlerini aksatmadan yerine getiriyorlar. Onlar en büyük alkışı alıyorlar. Ülkemizde herkes görevinin başında. 21. yüzyılda şiddet haberi yapmak gazeteciler için ne kadar üzücüyse biz siyasetçiler için de konuşmak çok üzücü. Her türlü şiddet üzücü. Şiddet bir sarmal gibi ülkemizi sarmış durumda. Sporda, sokakta, trafikte, öğretmene, sağlıkta şiddet ver. Şifa dağıtan ellere şiddetin hiçbir canlının kafasında temayül edemeyeceği bir durumdur. Sağlıkta şiddeti lanetleyip geçmek olmaz. Mecliste bir takım kanun değişiklikleri de yetmiyor. Cezaların artırılması için değişiklik yapıldı. Düzenlemeler de yetmiyor, bu eğitim ve kültür meselesi” ifadelerine yer verdi.

ŞİDDET OLMADAN ÖNLEMEK GEREKİYOR

Eski zamanlarda insanların hekimlere olan büyük saygısından örnekler veren Taşdoğan, “Şimdi insanlar kavgaya hazır bir şekilde hastanenin yolunu tutuyor. Bu bir akıl tutulmasıdır. Eğitim öğretimle olacak olan şeyler süreç istiyor. Bu süreci aştığımızda Sağlık Bakanlığı bünyesinde Sağlıkta Şiddeti Önleme Daire Başkanlığı kurulmasını istiyoruz. Şiddet olmadan önlemek gerekiyor. Profesyonel eller tarafından hukukçu, sosyal bilimci, sosyal medyacı kişilerin bulunduğu, şiddetin olmaması adına bir başkanlık kurulmasından bahsediyoruz. Türkiye’de acilinde bin hastanın tedavi olduğu hastaneler var. Bin kişinin bulunduğu yerde gerginlik artacak, bu sayıların düşmesi için de çalışmalar yapılmalı” dedi.

ARTIK HERKESİN TANIDIĞI ARASINDA BİR HASTA VAR

Gaziantep’in vaka sayılarında düşüş yaşanmasını değerlendiren Taşdoğan, “Gaziantep tedbirler ve tedbirlere uyma noktasında devletine bağlı bir şehir. 2 milyon nüfuslu bir şehirde böyle dikkat edilmesi büyük başarı. Gaziantep durumun ciddiyetinin farkına vardı. Artık herkesin tanıdığı arasında bir hasta var” dedi.

PAZAR GÜNÜ İL KONGRESİ YAPILACAK

MHP’nin il kongresine ilişkin bilgiler veren Taşdoğan, “9 ilçedeki kongreleri tamamladık. 3 ilçemizde bayrak yarışında değişiklik oldu. İl kongremizi Pazar günü gerçekleştireceğiz. Pandemi sürecinden dolayı en az insanın katılımıyla tamamlamak tedbir açısından daha önemli olacaktır” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

15.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin