ARTIK AÇ KALMAYACAKLAR

ARTIK AÇ KALMAYACAKLAR

Korona virüs tedbirleri kapsamında kapatılan veya hizmeti azaltılan lokanta, kafe ve restoranlardan beslenen sokak hayvanları için genelge yayınlandı. İşletmelerin kapanması ile yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için artık park ve bahçelere mama, yem, yiyecek ve su bırakılacak.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede; “Korona virüs salgını sadece insan hayatını değil sokak hayvanlarının da hayatını olumsuz etkilemektedir. Sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla gündelik yaşamın olağan koşullarının değişmesi ve yiyecek içecek servisi yapılan yerlerin tüketim kapasitesinin düşmesi nedeniyle başta hayvan barınakları olmak üzere yiyeceklerden beslenen sokak hayvanları açısından yiyecek bulma zorluğu ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle Vali/Kaymakamlıklarımızca başta yerel yönetimler olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanarak içinde bulunduğumuz süreçte yiyecek bulmakta zorlanabilecek olan sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarında tespit edilen noktalara mama, yem, yiyecek ve su bırakılması, ihtiyaç duyulan alanlarda dezenfekte edilmesi, vatandaşlarımızın da bu konudaki hassasiyetlerinin arttırılması önem taşımaktadır.

Vali ve kaymakamlarımız tarafından belirtilen esaslar çerçevesinde yerel yönetimle, tarım ve orman il müdürlükleri ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerekli planlama, koordinasyon ve uygulamanın eksiksiz şekilde yerine getirilmesi hususunda gereğini önemle arz ve rica ederim” ifadelerine yer verildi.

5.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin