BACASIZ SANAYİ PATLADI

BACASIZ SANAYİ PATLADI

‘Bacasız sanayi’ olarak tabir edilen turizm alanında, Gaziantep son yılların rekorunu kırıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in turizm alanında gerçekleştirdiği projeler sonrasında şehir yerli ve yabancı turist akınına uğradı. Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Başkanı Mehmet Severoğlu, “Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ve İl Kültür Turizm Müdürü Bülent Öztürk’ün girişimleri sonucu, turizmde istediğimiz yere geldik. Artık rekorlar bekliyoruz, turist patlaması yaşıyoruz “ dedi.

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) Başkanı Mehmet Severoğlu, turizm alanında gelinen son noktayı gazetemize değerlendirdi. Severoğlu, yaşanan turist yoğunluğunun rekor seviyeye ulaşacağını belirterek, “Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ve İl Kültür Turizm Müdürü Bülent Öztürk’ün girişimleri sonucu, turizmde istediğimiz yere geldik. Artık rekorlar bekliyoruz, turist patlaması yaşıyoruz. Bölgemizdeki bütün rehberlerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Ekim ayında bölge çok yoğun, hemen hemen bütün oteller komple dolu vaziyette. Bu yoğunluk Kasım ayında da devam edecek, Ekim ayında şehirde yer bulamayanlar programlarını Kasım’a kaydırdılar. Böyle giderse kışın da hafta sonları turizm yapacağız. Kışın hafta sonları için 2 günlük, 1 gece konaklamalı turların yoğunluğu olacak. Gaziantep’in dinamikleri, özellikle Fatma Başkan’ın girişimleri, gastronomi kenti olmamızın meyvelerini alıyoruz” dedi.

‘ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ MEYVESİNİ VERİYOR’

Gastroantep Festivali’ne ilişkin konuşan Severoğlu, “Gastroantep Festivali çok önemli. Dünyanın her köşesinde mesleğinde ünlü aşçılar gelecek. Ünlü aşçılar Gaziantep yemeklerini merak ediyorlar. Aşçılar, Gaziantep yemeklerini tadıp ülkelerine döndüklerinde yöresel lezzetlerimizi menülerine koyuyorlar. O ülkelerin menülerine Gaziantep mutfağı giriyor. Fatma Başkan’ın girişimleri sonucunda da Gaziantep’e özgü ürünlerin satışı başlıyor. Fıstığı iyi tanıtıyoruz, biberi, patlıcanı iyi tanıtıyoruz. Turizm birçok meslek dalını, esnafı da içerisine alarak bölgenin kalkınmasına destek oluyor. Gaziantep’te sadece mekânsal ve tarihsel projeler yürütülmüyor, UNESCO listesine girmek çok ciddi bir mesele. Yesemek de UNESCO listesine katıldığında daha da talep olacak. Kültürü, yaşam tarzını, yemeklerini tanıtıyoruz. Bizim gerçek değerimiz misafirlerimize aktarılmış oluyor. Misafirlerimiz buradan ayrılırken mutlu ayrılıyorlar. Ziyaretlerini baklava ile de taçlandırıyoruz” şeklinde konuştu.

TURİSTLER BAKLAVAYI PAHALI BULMUYOR

Baklava fiyatlarının pahalı olmadığını, kente özgü bir ürünün değer fiyatı üzerinden satılmasının önemli olduğunu vurgulayan Severoğlu, “Kilo üzerinden satın alındığı için pahalı olduğu düşünülüyor. Örnek vermek gerekirse bir kap sütlaç 6 ila 8 TL arasında satılıyor. Sütlaç kilo bazında satın alındığında baklavadan daha pahalı oluyor. Baklavayı porsiyon olarak satın almıyoruz. Şehre büyük katma değeri olan baklavanın fiyatını yerli ve yabancı turistler de pahalı bulmuyor. Kente özgü, üst kalite ürünün çok ucuz fiyata satılması, emeğinin karşılığını vermemiş olur” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

9.09.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin