BAKAN FAKIBABA’DAN  FINDIKLI BAKLAVA ÖNERİSİ

BAKAN FAKIBABA’DAN FINDIKLI BAKLAVA ÖNERİSİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Gaziantep’te AK Parti İl Binasında partililerle bir araya geldi. Fakıbaba, ziyaretinde yaptığı açıklamada antepfıstığı fiyatlarına değinerek, “Elimizde yüz ton fındık var. Baklavacı arkadaşlar, insanlar bu lezzete alıştı, diyorlar.  Onlara da saygı duyuyorum, fıstıklı 60 TL ise, cevizli 50, fındıklı 40 TL olur. Çocuğuma baklava götüreceksem, mutlaka fıstıklı götürmek zorunda mıyım? Üretici arkadaşlar da çeşidi artırmalı” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gaziantep programı kapsamında AK Parti İl Binasında partililer ile buluştu. Fakıbaba, kendisine antepfıstığı fiyatlarının yükselmesi sonrasında baklavacıların ve tüketicinin mağduriyeti sorulunca, “Elimizde yüz ton fındık var. Baklavacı arkadaşlar, insanlar bu lezzete alıştı, diyorlar.  Onlara da saygı duyuyorum, fıstıklı 60 lira ise, cevizli 50, fındıklı 40 lira olur. Çocuğuma baklava götüreceksem, mutlaka cevizli götürmek zorunda mıyım? Üretici arkadaşlar da çeşidi artırmalı. Bir yere gidiyorsunuz önünüze bir tatlı getiriliyor, sanki üç porsiyonluk tatlı gelmiş. İnsanların yiyebilecekleri oranda tatlı verilmeli. İsrafın önüne geçmemiz gerekiyor. İsraf eden iflas eder, Türkiye’ye bir şey olursa İslam Alemi gider. Bir Türkiye ayakta, bir Recep Tayyip Erdoğan ayakta. Mutlaka ve mutlaka israfı önlememiz gerekiyor. Fıstıkla ilgili olarak, lisanslı depo iki tane; Şanlıurfa, Kahramanmaraş’ta yapılıyor. Bir tane de Siirt’te yapacağız. Bunu sağladıktan sonra fırsatçılık kollayan insanlarında önünü de kapatmış olacağız. Bizim sözümüz söz” açıklamalarında bulundu.

GAZİANTEP’İN İLK 7’DE OLACAĞINA İNANIYORUM

24 Haziran seçimlerine ilişkin konuşan Bakan Fakıbaba, “24 Haziran bizim için bir dönüm noktasıdır. Tüm dava arkadaşlarımız, gece gündüz demeden, kapı kapı dolaşarak, tüm kardeşlerimize yeni sistemimizi anlatacağız. Gaziantep esasında ilk 10’un da altında olmalı. Ben hemşerilerimi tanıyorum, bu yüzden Gaziantep’in ilk 7’de olacağına inanıyorum. Ümmetin sigortası Türkiye’dir. 24 Haziran bizim için uyumadan, dinlenmeden, kapı kapı, dükkan dükkan dolaşıp, herkesin elini sıkıp, anlatmanın en önemli zamanıdır“ şeklinde konuştu.

AHMET FAKIBABA MUTLAKA ÖNLEM ALIR

Antepfıstığı stokçularına tepki gösteren Bakan Fakıbaba, “Sadece parası olup bu işle iştigal etmeyen, sadece stokçuluk yapan ve stokçuluktan para kazanmak isteyen insanlara karşıyım. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak, gerekli önlemleri alacağımı belirtmiştim. İnsanlara stokçuluk yaptırmayız, yaptırmasına da izin vermeyiz. Üreticilerle konuşuyorum, her türlü desteği veriyoruz. Sütün fiyatı, yem fiyatları arttığından dolayı; daha önce süte verdiğimiz destekler, 3-4 kuru iken, sessiz sedasız ürüne yem desteği olsun diye; 5-10-12 kuruşa çıkardık. Tarihte hiç görülmemiş bir artıştır. Ancak bedavadan para kazanmak isteyen, mesleği olmayıp 81 milyonun alım gücünü azaltan insanların karşısında biz varız. Piyasayı gözetliyorum, eğer fiyatlar bu ayarın altına düşmediği takdirde gerekli tedbiri alırız. Kesin kararımızdır. Hangi gıdada olursa olsun, elimizde gerekli regülasyon araçları vardır; bu ülke sahipsiz değildir. Üreticinin de, sanayicinin de, vatandaşında mutlu olduğu bir bakanlığı temsil etmek zorundayım. Bu bağlamda fıstığın fiyatını spekülatif anlamda artırmak isteyen kişilere şu iyi bilsinler ki; Ahmet Fakıbaba mutlaka önlem alır” dedi.

BİZİM İÇİN EMİRDİR

 AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, “Gaziantep İl Teşkilatı, 24 Haziran’a hazır. İl Kongremizde Cumhurbaşkanımız, Gaziantep’i ilk onda görmek istediğini söyledi. Gaziantep AK Parti’ye oy veren şehirler sıralamasında 29.sırada. Cumhurbaşkanımızın temennisi bizim için emirdir. O temenniyi emir olarak telakki ettik ve bu yönde çalışıyoruz. Gaziantep’imiz, teşkilatımızın çalışmaları ile Türkiye ortalamasının 10 puan üzerindedir. Son referandumda 11 puan aştık. 24 Haziran akşamına kadar, teşkilat olarak biz teyakkuz halindeyiz. Umduğumuz sonuçların inşallah çok daha iyisini alırız. AK Parti ile Türkiye çok daha iyi bir geleceğe gidecek” dedi. 

 

 

17.05.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin