BARONUN TALEBİ REDDEDİLDİ

BARONUN TALEBİ REDDEDİLDİ

 

Gazetemizin sütunlarından duyurduğumuz Doktor Hacer D.’nin 7 yıldır peşini bırakmayan Cebrail Can K. için açtığı dava sürüyor. Davaya müdahil olmak isteyen Gaziantep Barosu’nun talebi reddedilirken, avukat İslim Arğıllı Suvat kapsamlı bir rapor alınması için adlı tıp kurumuna İstanbul’a veya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tespit yapılmasını talep etti.

Kilis’te doktorluk yaparken gazetemize açıklamalarda bulunan ve tüm ülkenin gündemine oturan Hacer D.’nin yaklaşık 7 yıldır peşini bırakmayan Cebrail Can K. için açtığı dava sürüyor. Davaya ilişkin Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, yaptığı açıklamada, “7 Yıldır Cebrail Can Kalaycı tarafından tehdit edilen Hacer doktor için Gaziantep Barosu olarak Kilis 3.Asliye Ceza Mahkemesi Duruşmasına katıldık. Müdahale talebimiz suçtan "doğrudan zarar" görmediğimiz gerekçesiyle reddedildi” dedi.

YARGI SİSTEMİ YENİLENMELİDİR

Başkan Şarklı, taleplerinin reddine ilişkin, “Sanığın "cezai ehliyeti" olmadığına dair rapora, Katılan vekili Gaziantep Barosu üyesi İslim Arğıllı Suvat tarafından itiraz edilmiş dosyanın ATK ya gönderilerek geniş kapsamlı rapor alınması talep edilmiştir. Dosyada adli kontrol tedbirinin devamına ve ATK raporu konusunda gelecek celse karara verilecek. Mahkemelerin Kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, çevre davalarında Baroların müdahale taleplerini "doğrudan zarar" görmediği gerekçesiyle ret kararları, gelişen hukuku, dünyayı anlamadıkları ve yorumlayamadıklarının net kanıtıdır. Bu konudaki yorumları Orta çağ zihniyetinden kötü. "Doğrudan zarar" görmekten kasıt herhalde birinin bizi mi öldürmesi, yaralaması, istismarda mı bulunmasını gerektirir? Av. K. 76 ve 95 Md.leri bu kadar dar ve eksik yorumlamak Yargıtay, Bölge Adliye Mahkemesi ve ilk derece mahkemelerinin statükocu kafa yapısından kurtulamadığının ispatıdır. Hukuka reform değil, devrim lazım! Türkiye yargı sistemi; yamalı, göstermelik reformlar yerine baştan aşağı yenilenmelidir. Güncel hukuku, dünyayı yorumlayabilen ve toplumu bilen, anlayan empati kurabilen insanlardan yeniden kurulmalıdır. Şu anda yapılan bir tiyatrodan farksızdır” ifadelerine yer verdi.

EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR BEKLİYORUZ

Duruşmaya ilişkin adliye önünde açıklamada bulunan Avukat İslim Arğıllı Suvat, “Müvekkilimin görev yeri değişti, ulaşılması çok mümkün değil. Ama tehlike her zaman var. Özellikle hastanede yattığı ve taburcu olduktan sonra müvekkilim eski korku ve kaygıyı daha fazla yaşamaya başladı. Çünkü içeri nasıl girdiğini biliyoruz ama içeriden nasıl çıktığını bilmiyoruz. Husumet de gösterebilirdi. Sonucu daha ağır şeyler de yapabilirdi. Biz bu süreçte sanığın eylemlerinden ziyade müvekkilimi koruma odaklı çalıştık. Bununla ilgili de hem Adalet Bakanlığından hem de Aile Sosyal Politikalar Bakanlığından çok ciddi bürokratik destekler aldık. Müvekkilime yüz binlerce mesaj attığı görülüyor. Bu inanılmaz bir rakam. Müvekkilimin ciddi ısrarlı bir takipten kurtarmayı hedefliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün kadınlar için emsal teşkil edecek bir kararın çıkmasını bekliyoruz. Sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığı hususu var. Kamu vicdanının rahatlatılması gereken bir dosya. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün kadınlar için emsal teşkil edecek bir kararın çıkmasını bekliyoruz” dedi.  (ASLI EMEKTAR)

23.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin