BİLİMİN YUVASI GAZİANTEP OLACAK

BİLİMİN YUVASI GAZİANTEP OLACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bilim tutkunu gençlerin merak ettiklerini öğrenmesi için NASA/JPL-Caltech’da görevli Dr. Umut Yıldız Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi’ne geldi. Bilim tutkunlarına müjde veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bir taraftan kitap okuma seferberlikleri yapıp kitaba ulaşılabilirliği sağlarken bir taraftan da bedensel gelişimi sağlamak adına gençleri geleceğe hazırlıyoruz. Her çocuğun spor yapabilmesi için imkanlar hazırlıyoruz. Ayrıca size daha güzel ve özel bir bilim merkezi hazırlıyoruz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi şehirdeki bilim tutkunu gençleri “Derin Uzayda Bilim” etkinliğinde NASA/JPL-Caltech’da görevli Dr. Umut Yıldız ile bir araya getirdi. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bilgi güçtür iktidar yapar. Kim dönemin bilgisini elinde tutarsa gücü elde eder. Bu tarihimizde Selçukluda, Osmanlı’da böyleydi. Bugün ise silikon vadilerini kuranlar NASA’yı yönetenler Dünya’da söz sahibi. Bu nedenle kendi geleceğimizi hazırlamamız gerekiyor. Bilgi dolu nesiller yetiştirmemiz lazım. Bu şehir de genç nüfusun en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesi. Elimizde çok büyük fırsatlar, çok büyük imkanlar var. Biz de bu yüzden İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle beraber çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bir taraftan kitap okuma seferberlikleri yapıp kitaba ulaşılabilirliği sağlarken bir taraftan da bedensel gelişimi sağlamak adına gençleri geleceğe hazırlıyoruz. Her çocuğun spor yapabilmesi için imkanlar hazırlıyoruz. Ayrıca size daha güzel ve özel bir bilim merkezi hazırlıyoruz. Üniversite’nin merkezinde 20 dönüm üzerinde Türkiye’deki en güzel bilim merkezini kuracağız. Proje şu anda tamamlanma noktasına geldi. Hem içerik, hem dış tasarım olarak herkesin çok rahat bir şekilde bilimsel çalışmaları yapabileceği ortamlar hazırlayacağız. Muradımız Cumhuriyet’in 100’ncü yılında Dünya’nın en iyi 10 ekonomisinden biri olmak. ‘Sen istersen o bir hayal değildir’ diyor şair. Biz hep birlikte bu hedefi gerçekleştirmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR

“Derin Uzayda Bilim” başlıklı sunumunu gerçekleştiren NASA/JPL-Caltech’da görevli Dr. Umut Yıldız, derin uzay ve iletişim, uzay araçları, uzay yolculukları, uzayda yapılan keşifler gibi konulara değinirken yıldızların ve gezegenlerin olumunu, teleskopların işleyişi gibi bilgileri de gençlerle paylaştı. Keşiflerin her şeyden önce kafalarda oluşan bir soruyla başladığını aktaran Yıldız, gençleri, soru sormaya ve çalışmaya öğütledi.  Yıldız, “Anadolu’da ve Türk gençlerinde müthiş bir potansiyel var. Bunu ortaya çıkarmak için hem ilgili kurumlara hem de benim gibi yurt dışında çalışan bilim insanlarına büyük sorumluluklar düşüyor” dedi. (NEVRE SARAÇ)

29.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin