BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ

BİRLEŞTİRİCİ OLACAĞIZ

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkan Adayı Ömer Kantar ve yönetimi gazetemizi ziyaret etti. 27 Mart günü seçime gidecek olan GAİMDER’in Başkan Adayı Ömer Kantar, pandeminin sektöre olumsuz etkilerini aktararak göreve geldikleri süreçte gerçekleştirecekleri icraatları anlattı. Başkan Adayı Kantar, “Meslektaşlarımızla bir bütün olacağız, birleştirici olacağız. Kimse gücümüzün farkında değil, gücümüzün farkındalığını yaratacağız” dedi.

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkan Adayı Ömer Kantar, yönetim kurulu üyeleri Selim Durum, Adnan Balat, Nejat Ulutaş, Mehmet Nuri Turan, Adil Biner’den oluşan heyet, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan ile Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı ve Gazetemiz Genel Müdürü Aslı Emektar’ı ziyaret etti. 26 Mart günü genel kurul, 27 Mart günü seçimin yapılacağı GAİMDER’e başkan adayı olan Ömer Kantar, seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

BAKANLIKLARA ÇAĞRI: İŞ BİTİM SÜRESİNE EKLENSİN

GAİMDER Başkan Adayı Ömer Kantar, “Pandemi süreci inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Hafta sonları inşaatlar durdu, kur dengesizliği sebebiyle malzemelere ortalama yüzde 60 zam geldi. Biz daire fiyatlarına yüzde 30 zam dahi koyamıyoruz. Ayrıca malzeme bulmakta güçlük çekiyoruz. İş bitirme süremizi olumsuz etkiliyor. Yasakta inşaat duruyor, tedbirleri alıyoruz fakat süreç çok zor ilerledi. Çalışmaları sürdüremediğimiz bu günlerin iş bitirme süresine eklenmesi gerekiyor. İlgili Bakanlıkların bu soruna çözüm olması gerekiyor” dedi.

RUHSAT SÜRELERİ KISALMALI

Müteahhitlerin yaşadıkları sorunlara ilişkin bilgi veren Başkan Adayı Kantar, “İmar yasasının üzerinde harç alınmaması gereken noktalarda bağış adı altında harç alınıyor. Biz bunlara itiraz ediyoruz. Haksızlığın karşısında, haklı şeylerin yanında olacağız. Devletin yasasını, kanununu başımız üstünde tutuyoruz. Harici olarak yaptım oldu, tavrıyla bağış veya harç adı altında ödemeleri önlemek istiyoruz.  Ruhsat sürelerimiz 1 ayken, şu an 6 ila 9 ay arasında ruhsat alınabiliyor. Zaten müteahhitlerin taahhütlerinin yarısı orada gidiyor. Yaşanan bürokrasi zorlukları işlerimizin süresini uzatıyor. Ruhsatta yaşanan eksikler zamanında belirtilmediği için ruhsat süreleri uzamış oluyor. Biz kanunlardan yanayız, harici durumlardan rahatsız oluyoruz” dedi.

ODALARLA BİRLİKTE ADIM ATACAĞIZ

Çözüm önerilerini sunan Başkan Adayı Kantar, “Ruhsatlarda eksiklerimizi tek seferde çözelim ve e-projeye geçelim. Belediyeler bize Mimarlar Odası’nın geçmesi gerektiğini belirtiyor. Biz göreve geldiğimizde odalarla bir bütün olacağız, paydaş meslek odalarımızla istişareler yapacağız. Şimdiye kadar Odası, Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ile derneğimiz birlikte iş yürütemedi. Fakat biz yönetime geldiğimizde ilk olarak mesleğimizle ilişkili olan bu odalarla birlikte adım atacağız. Beraber arar vereceğiz, beraber çözüm üreteceğiz. Meslektaşlarımızla bir bütün olacağız, birleştirici olacağız. Kimse gücümüzün farkında değil, gücümüzün farkındalığını yaratacağız” dedi. (NEVRE DUMAN)

5.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin