BİRLİKTE YÜRÜYELİM!

BİRLİKTE YÜRÜYELİM!

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Gaziantep’te ‘Birlikte Yürüyelim’ sloganı ile yürüyüş gerçekleştirildi. Vatandaşların daha sağlıklı yaşamalarının amaçlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte yapımı devam eden bisiklet yollarına ilişkin konuştu. Şahin, “Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirelim. Yeşile dair kim ne yapıyorsa biz Gaziantep olarak daha fazlasını yapıyoruz. Gaziantep olarak herkese öncülük yapıyoruz. Yükselen bir Gaziantep için herkese ihtiyacımız var. Gelin birlikte yürüyelim” dedi.

Gaziantep’te Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı bir yürüyüş etkinliği düzenlendi. ‘Birlikte Yürüyelim’ sloganı ile yürümeye teşvik ettiklerini belirten Vali Davut Gül, “Gaziantep şanslı bir şehir. Yürümek isteyen, bisiklet kullanmak isteyen kişilerin önünde hiçbir engel yok. Daha iyisi her zaman mümkün. 1 milyonun üzerinde 18 yaş altı vatandaşımız var. Nüfusa oranına baktığımızda spor kenti Gaziantep’in ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Sadece spor yapmak değil, hayatın her alanında bisiklet kullanmak, yürümek şehrimizi daha yaşanabilir bir şehir haline getirecek” dedi.

BİSİKLET YOLLARINDA HER YAŞ GRUBUNU GÖRMEK İSTİYORUZ

Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep için hedefleri olduğunu vurgulayarak, “Yerelden evrensele, gelenekten geleceğe şehirler yarışıyor. Artık kentler yarışıyor. Bu yarışta kentimizin her alanda yükselen bir değer olarak yoluna devam etmesi gerekiyor. Sporuyla, kültürüyle, insanıyla yükselen Gaziantep, dedik. Bu yolda en büyük gücümüzü halkımızdan alıyoruz, cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizden alıyoruz. Şehrimiz için, şehrimizin geleceği ve insanımız için çalışıyoruz. TBB Başkanı olarak yaklaşık 1 ay önce önemli bir açılışı gerçekleştirdik. Dünya, çevreyi ve insanı koruma, sağlıklı yaşama için çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların en önemli kısımlarından birisi ulaşım. Biz başkanlığa gelir gelmez, ekibimizle birlikte Ulaşım Master Planı’nı hazırladık. Şehrimizin 2040,2050 yılındaki nüfusunu, ulaşımını, imarını görüştük. Ulaşım Master Planı’nı, İmar Master Planı ile aynı zamanda hayata geçirdik. Acil eylem planımızın yanı sıra orta ve uzun vade planlarımızı da oluşturduk. Bu çalışmaları yaparken aldığımız kararlar arasında en önemlisi bisiklet yollarının çoğaltılmasıydı” dedi.

BİSİKLET KULLANIMINI ARTIRMAK İSTİYORUZ

Bisiklet yollarının önemine değinen Şahin, “Bugün 55 kilometrelik bisiklet yolunun yarısını tamamladık. Şehrin merkezi ile bütün diğer ulaşım araçlarına entegre edecek çalışma çok ciddi emek istiyor. İnsanların yaşam alışkanlıklarını, hareket etme şeklini değiştiriyoruz. Yaptığımız çalışmada alınan kararla bisiklet kullanımını artırmak istiyoruz. Hem çevreye duyarlı, hem ucuz, hem sağlıklı bir ulaşım aracı dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak bisiklet geliyor. Şuan Danimarka ve Hollanda’nın en büyük sorunu bisiklet otoparkı. O yüzden bizim Dünya nereye gidiyor, biz şehrimizi nereye götüreceğiz deyince aslında 5 yıl önce aldığımız kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu gösteriyor. Bisiklet yollarının üniversiteye entegresini sağlamamız gerekiyor. Şehrin bütün yaşam alanlarını ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Benim hayalim bisiklet yollarında her yaş grubu insanımızın kullanması” ifadelerine yer verdi.

ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR

Şahin sözlerinin devamında, “Şahinbey ve Şehitkamil Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Yaptıkları tüm yollarda bisikleti teşvik edecek şekilde çalışmalar yapıyorlar. Bisikleti teşvik ediyorlar, başarılı çocuklara bisiklet hediye ediliyor. Bisiklet yollarını ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi için çalışacağız. Bu meseleye sahip çıkmamız, alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Spor Kenti Gaziantep’in yapacağı çok şey var. Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirelim. Yeşile dair kim ne yapıyorsa biz Gaziantep olarak daha fazlasını yapıyoruz. Gaziantep olarak herkese öncülük yapıyoruz. Yükselen bir Gaziantep için herkese ihtiyacımız var. Gelin birlikte yürüyelim” şeklinde konuştu. (TÜLAY KARA)

16.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin