BİZ DURURSAK ŞEHİR DURUR

BİZ DURURSAK ŞEHİR DURUR

BÜYÜKŞEHİR’E DEV BÜTÇE

BÜYÜKŞEHİR'DEN KİRA DESTEĞİ

Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 2.birleşimi Başkan Fatma Şahin liderliğinde yapıldı. Meclis toplantısında geçtiğimiz yılın bütçesi görüşülürken, yapılan çalışmalar hakkında meclis bilgilendirildi. Başkan Şahin, “Yeni bir düzen kuruyoruz. Başlığımız: yeşil ekonomi. Her hafta sonu çok sayıda ağaç dikmemiz artık tercih değil zorunluluk. Yeşil ekonominin altyapısını oluşturacak çalışmayı yapıyoruz. Biz değişeceğiz, diyoruz. Biz durursak, şehir durur” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı 2. Birleşim toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. 2 gündem maddesinin karara bağlandığı mecliste Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin 2021 mali yılı bütçesi ve performans programı görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 yılı bütçesi 1 Milyar 970 Milyon TL olarak belirlendi. Meclis toplantısında konuşan Başkan Şahin, “Küresel büyük bir sorunla karşı karşıyayız. Ulusal büyük bir mücadele var. Cumhurbaşkanımız liderliğinde Bilim Kurulu’ndan çıkan raporlarla gelen genelgeler var. Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun genelgelerinin en büyük uygulayıcıları yerel yönetimler, belediyeler. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak tüm belediye başkanlarımızla Valimiz başkanlığında, aktif bir şekilde çalıştık. En önemli noktanın koordinasyon ve güç birliği olduğunu, gördük” dedi.

ŞEHRİN DİRENÇ GÜCÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLEDİK

Başkan Şahin, korona virüs ile mücadelenin yanı sıra yatırımları da sürdürdüklerine değinerek, “Dünya çok büyük bir krizi yaşarken ülkemiz de bundan pozitif ayrışmak için olağanüstü çaba gösteriyor. Yerelde hem şehrin en az zararla bu salgından çıkması ile ilgili hem şehir ekonomisini korumak açısından çalışıyoruz. Mevcut duruma baktığımız zaman 4 önemli başlık öne çıktı. Milletimize verdiğimiz sözler var, zaman çok önemli. Bu sözleri yerine getirmemiz gerekiyor. Olağanüstü durumda bir acil eylem planı yaptık. Bu planda özellikle belediyeler bünyesi hizmet sektöründe insan kaynağını doğru yönetmemiz ve çok esnek şekilde süreci ilerletmemiz gerekiyordu. Şehrin direnç gücünü artırmamız gerekiyordu. İnsan kaynakları en önemli kısım. Verimlilik, performansı önemli bulduğumuz için kendi bünyemizde direnç sağlamaya çalıştık. İnsan kaynakları başkanlığımız, genel sekreterimiz başkanlığında elimizdeki mevcut yapıyı nasıl daha yüksek performansa dönüştürebiliriz diye çalışma yaptı. Belediyelerin en büyük ideallerinden biri de insana hizmet etmektir” dedi.

BİZ DURURSAK, ŞEHİR DURUR

Başkan Şahin, çözüm odaklı çalışmanın önemine dikkat çekerek, “Zorlu dönemde sosyal destek projelerini daha çok hayata geçirmeye başladık. İşsizliğin artma ihtimaline karşı kariyer.net’i kurarak belediye bünyesine alamadığımız arkadaşlarımızı nereye yerleştireceğiz, süreci nasıl yöneteceğiz dedik. Biz durursak, şehir durur. Pozitif gündemle topluma çare olmamız gerekiyor. Çözüm odaklı olmalıyız. Özellikle gençlerimizle ilgili yaptığımız projelerle hangi alanda işe ihtiyaç var, bunu çalıştık. İnsan yönetimi çok önemli hale geldi. Çok zor bir dönemi sağlıklı şekilde geçirdiğimizi düşünüyorum. Burada bir başarı varsa da bu meclisin başarısıdır” dedi.

BAŞLIĞIMIZ: YEŞİL EKONOMİ

Bilgi ekonomisi çağının yaşandığına dikkat çeken Başkan Şahin, “Dünya vatandaşlığı var, sınırlar kalktı. Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmak için akıllı şehir, sağlıklı şehir olacak. Şehrimizi pandemiden en az hasarla nasıl çıkacak, pandemiden sonra kurulan dünyaya nasıl uyum sağlayacak? Yeni kurulacak dönemi ıskalama şansımız yok. Bu sebeple biz de yeni bir düzen kuruyoruz. Başlığımız: yeşil ekonomi. Her hafta sonu çok sayıda ağaç dikmemiz artık tercih değil zorunluluk. Yeşil ekonominin altyapısını oluşturacak çalışmayı yapıyoruz. Biz değişeceğiz, diyoruz” ifadelerine yer verdi.

8 AYDA MASKE TAKMAYI ÖĞRETEMEDİK

Adliye bölgesinde incelemelerde bulunduğunu belirten Şahin, “Vatandaşlarının yarısının maskesi açık. 8 aydır şehre nasıl maske takılacağını öğretemedik. Yine biz yılmadan mücadeleye devam edeceğiz. En önemli kısım bütçe yönetimi. En az borçlanmayla milletin taleplerini yerine getirmeye çalıştık. İnsanı merkeze alan bakış açısıyla en önemli köprü gönül köprüsü. Bu kadar zor bir dönemde 450 Milyon gibi bir borcu ödemiş belediyeyiz. Biz bize düşeni yapacağız. Sıkı takiple, vatandaş odaklı, halka hizmet hakka hizmet anlayışıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hayırda yarışıyoruz” dedi.

BORÇ STOKUMUZU 350 MİLYON AZALTTIK

Belediye bütçesinin borçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Şahin, “Şehir göç alıyor. Bir taraftan 500 bin mülteci var bir taraftan iç göç alıyor. Altyapı belediyeciliği bitmiş diyoruz, bu şehirde bitmemiştir. GASKİ Genel Müdürlüğü şehrin altyapısına yatırım yapmaya devam ediyor. Tek başına imara açmak yetmiyor, açılan bölgenin altyapısını hızlı şekilde getirmemiz gerekiyor. Ciddi bir devlet desteği gerekiyor. En büyük giderlerden biri de imarlı yapıdan, asfaltlamadan, kaldırımlardan oluşuyor. Bunlar olmazsa olmazımız. Nizip çayının temizlenmesine ilişkin yürüttüğümüz projede yalnızca GASKİ’nin 250 Milyon TL yatırımı var. Dolayısıyla para çevreye, doğaya, insana ve altyapıya yapılan yatırımlara harcanıyor. Devlet desteği aldık, Ankara arkamızda olmasaydı bu yatırımları yapamazdık. Ayrıca giderleri azalttık. 413 milyon borç ödeyip 2020 yılında da borç stokumuzu 350 milyon azalttık” dedi.

Mecliste ayrıca büyükşehirin kiracısı olan paket servisi yapamayan ve kapanmak zorunda kalan işletmelerden kira alınmayacak.(NEVRE DUMAN)

27.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin