BİZİ YANLIŞ TANIYORSUNUZ!

BİZİ YANLIŞ TANIYORSUNUZ!

Gaziantep’te çekimleri devam eden, ilk 2 bölümü kanalda yayınlanan ve Zeugma’nın gizemli Çingene Kızı’nı konu alan Güvercin dizisi, şehrin kültürünü yansıtmadığı için vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Birçok diziye ev sahipliği yapan Gaziantep’te yerel yönetimler ve vatandaşlar eliyle ‘Gastronomi, sanayi, üretim, turizm şehri Gaziantep’ algısı oluşturulsa da, dizilerde konuların işlenme şekli bu olumlu algıları maalesef yıkıyor. Birçok görüntüde silahların olduğu dizide, Gaziantep’in 6 şeritli yollarından değil dar sokaklarından lüks arabalar geçiyor, kentte töre kültürünün var olduğu iddia ediliyor. Diziler ‘Yükselen Gaziantep’i yanlış tanıtıyor.

Gaziantep, kültürü, korunan tarihi yapısı ve yöresel kimliği sebebiyle birçok film ve diziye hem konu oluyor hem de mekânsal olarak ev sahipliği yapıyor. Bazı film ve diziler ise Gaziantep’in şehir yapısını, kültürünü, yaşama biçimi ve adetlerini yanlış tanıtarak olumsuz algı oluşturuyor. Pastel Yapım tarafından Gaziantep’te çekimleri devam eden ve Zeugma’nın gizemli Çingene Kızı’nı konu alan Güvercin dizisi ilk 2 bölümü yayınlanmasına rağmen kentteki birçok kesimin tepkisine neden oldu. Dizide belinden silahı eksik olmayan kişilerin Gaziantep sokaklarında bulunması; turizm, gastronomi, üretim şehri Gaziantep olgusuna çelme takıyor. Bazı bölgelerde 6 şeritli yolları olan Gaziantep’in yalnızca dar sokaklarına ekranda yer verilmesi şehrin gelişimden uzak olduğu algısını oluşturuyor. Gaziantepli vatandaşlar, dizi ve film yapımcılarına seslenerek şehrin hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulundu.

GAZİANTEP’TE, GAZİANTEP’TEN BAŞKA BİR YERİ ANLATIYORLAR

PASTEL Yapım tarafından hazırlanan, Senaryosunu Halil Özer’in yazdığı Güvercin dizisinde kullanılan kişi isimleri olan Zülüf, Mesude, Nefise, Kasım, Kevsa’nın kent kültüründe izleri bulunmuyor. Töre ve meclisin varlığının iddia edildiği dizide konaklarda yaşamın halen sürdürüldüğü algısı oluşturuluyor. Dizi Gaziantep içinde günümüzü anlatırken belinde silahla gezen oyuncular Gaziantep ile ilgisi olmayan hayali bir yöreyi anlatıyor. Dizi, Gaziantep’i yanlış anlattığı kadar gençlere de kötü örnek teşkil ediyor.

GÜLPERİ DİZİSİ DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Gaziantep’te çekimleri yapılan Gülperi dizisi de Gaziantep Kent Konseyi temsilcileri tarafından gündeme getirilmiş, kent kültürünün yanlış aktarıldığı vurgulanmıştı. Gaziantep Kent Konseyi Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu Üyesi İbrahim Ali Sinanoğlu, Gülperi dizisi başta olmak üzere birçok dizinin olumsuz algılara verilen tepki ile RTÜK’ten ceza aldığını belirtmişti. Sinanoğlu, “Bizler bu dizinin karşıtı değiliz. Dizideki toplumun sosyal, kültürel ahlaki anlayışına aykırı davranışları Gaziantepliye mal eden, toplumun zihninde Gaziantep ile ilgili birtakım menfi düşüncelerin doğmasına neden olacak görüntülere karşıyız. Şehrin hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalı” ifadelerine yer vermişti.

SENARYOLAR GAZİANTEP’İ ANLATMALI

Yapımcılar film veya dizi çekimlerine başlamadan önce Valiliklerden izin alıyor. Fakat alınan izinlerde senaryolar Valilik tarafından incelenmiyor. Bu sebeple dizilerde kent kültürüne ilişkin izlerin nasıl yansıtıldığına bakılmaksızın setlerin kurulacağı alanlar, kent içerisinde böyle bir faaliyet gerçekleştirilecek olması belgelendirilmiş oluyor. Gaziantepliler ise senaryoların Gaziantep’i olduğu gibi yansıtmasını, kentin olumsuz aktarılmamasını talep ediyor.

GAZİANTEP YAPIMCILARIN ODAĞI

Gaziantep film ve dizi yapım şirketleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Kentte şimdiye kadar onlarca film çekilirken; Karagül, Karayılan, Gülperi, Ezogelin, Zerda, Yabancı Damat, İkinci Bahar gibi reyting rekorları kıran birçok dizi de kayda alındı. (NEVRE SARAÇ)

2.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
yanlış ve saçma bir dizi antebe yakışmıyo
irfan3 Ara 2019 09:37:04
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin