BİZİM ŞEHİR PROJESİ’NDE PİLOT İL GAZİANTEP

BİZİM ŞEHİR PROJESİ’NDE PİLOT İL GAZİANTEP

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, daha yeşil ve güvenli bir şehir amacıyla Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde başlatılacak "Bizim Şehir Gaziantep" pilot projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Yerel kalkınmada artık ideolojik yerel kalkınmanın bittiğini görüyoruz. Artık alt yapı belediyeciliği de bitti. İnsanı merkeze alan sosyal belediyecilik özellikle 90’lı yılarda önem kazandı. Günümüzde bu model artık normalleşti. Yeni bir kent anlayışı var o da çevreci şehir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Şahinbey İlçesi Bağlarbaşı Mahallesi’nde 287hektar büyüklüğündeki alan üzerinde uygulanacak olan ‘Bizim Şehir Gaziantep’ projesinin hazırlığını içeren programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin; “Sürdürülebilir kalkınmada yalnızca ekonomik kalkınmanın yetmediği ve insanı merkeze alan yeni kalkınma modelinden bahsediliyor. Özellikle bizim şehrimizde olduğu gibi insan odaklı olmayan kalkınmanın mutluluk getirmediğini, yeşil dokuyu gözetmeyen bir şehircilik anlayışının insanı geleceğe hazırlamadığını, güvenli olmayan bir ortamda dünyanın en iyi kalkınmasını da yapsanız, gelecek vizyonu adına toplumsal psikolojiyi yönetmenin mümkün olmadığını görüyorsunuz. Bilgi ve teknoloji çağındayız, şehirlerin akıllı teknolojileri kullanarak yaşam kalitesini artırdığı bir dünya var. Bu dünyada sürdürülebilir kalkınmada yeni bir model ortaya çıktı: Kentsel sürdürülebilirlik. Kalkınma yarışlarına baktığınızda artık kentler yarışıyor. Şehrimizin şuan ki durumunu anlayabilmemiz için ülkemizin geçmiş yıllardaki yerel kalkınma düzeyine bakmamız gerekiyor. Planlar önemli ancak planın uygulamasının daha önemli odluğunu görüyoruz. Planların sağlam bir şekilde uygulanması, sıkıntı çıkmadan devam ettirmek gerekiyor. Yerel kalkınmada artık ideolojik yerel kalkınmanın bittiğini görüyoruz. Artık alt yapı belediyeciliği de bitti. İnsanı merkeze alan sosyal belediyecilik özellikle 90’lı yılarda önem kazandı. Günümüzde bu model artık normalleşti. Yeni bir kent anlayışı var o da çevreci şehir. Bu çok önemli bir şehir ekonomisi, bunun üzerinden baktığımızda mimari alanda, çevresel alanda medeniyetler nasıl birer iz bıraktı denildiği zaman, mimari ve çevresel anlamda iz bıraktıklarını görüyoruz. Artık kimlikli şehirler üzerinden kendimizi odaklamamız gerektiğini gören bir zamandayız. Eğer dünya ile yarışacaksak; rekabeti yöneteceksek bu kavramlar üzerinden yönetmeliyiz” şeklinde konuştu.

TARİHİMİZ VAR

“Gazişehir olarak kimlikli bir geçmişimiz var” diyen Şahin, “ Kültürel dokumuz ve tarihimiz var. Bu coğrafya, İpek Yolu aksı ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kent en büyük zenginliğimiz. Göreve geldiğimizde önce İmar Master Planı ve Ulaşım Master Planını birlikte yapmamız gerektiğine inandık. Bu yönetimler arasında en önemli konu Göç Yönetimi. Göç Yönetimini yapmak ilerleyen yıllar için önemli. Sağlıklı büyüyebilmeniz için yerel kalkınmayı başarmanız gerekiyor. Fırat Kalkanı ile başlayan, Zeytin Dalı ile devam eden operasyonlarda güvenli şehir kavramının ne kadar önemli olduğunu, şehirdeki güvenlik meselesini çözmeden yapılacak hiçbir şeyin bir anlamı olmadığını gördük. Cumhurbaşkanımızın iki patlamanın ardından aldığı karar ile huzur koridorunun oluşturulması için Mehmetçiğin alanı girmesiyle kentin ve bölgenin güvenliği açısından önemli bir başlangıç olduğuna şahit olduk” ifadelerine yer verdi.

KAMPANYALAR BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR

Huzur Koridoru oluştuğu zaman insanların geleceğe dair konuştuğunu gördüklerini kaydeden Şahin, “Önce güvenli olacaksınız. Yeni dönemle birlikte bizim pozitif gündem oluşturup; şehrin kültür, sanat, turizm hayatı üzerine yeni hedef kurma üzerine kampanyalar başlatmamız gerekiyor. ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ aslında güvenli şehir üzerine kurduğumuz alt yapının üst kampanyasıdır. Şimdi hayata geçireceğimiz ‘Uzaklarda Arama’ projesini bunun üzerine koyduk. Yeşil Şehir, şuanda tüm dünyanın konuştuğu bir mesele, biz Gaziantep olarak bu konuda önemli bir zaman dilimi geçirdik ve Büyükşehir başta olmak üzere iki merkez ilçemiz kampanyalar düzenledi. Her yıl, 1 milyon metrekare ağaçlandırma yaptık. TEMA ile güçlü işbirliği yaptık, yeni ağaçlandırma alanları ile İmar Master Planı ile Yeşil Antep üzerinde önemli çalışmalar yaptık. Yeni bir şehir kuruyorsak, kentsel tasarım ve dönüşüm zor bir iş. Hem insanların gönlünü alarak hem de ciddi bütçe ayırmanız gereken bir iş. Yıkarak güzelleştirdiğiniz bir şehirde bunu yapabilmek için devlet desteği gerekiyor. Çevre Bakanlığımızın bu duruşu elimizi güçlendiriyor. İmar Master Planı’nda yeni alanlar açmamız gerektiğini gördük. Devam eden Kuzey Şehir, yatay mimari, komşuluk ilişkilerinin, yeşil dokunun, yeni bir şehircilik anlayışının kefili bir şehirdir. Gaziantep’ten taşlarından oluşan bir şehir çalışması yaptık. Oradan gelen tecrübe ile yeni bir mekan oluşturmak istiyoruz. Şehircilik ile ilgili sıkıntımız varsa iyi örnekleri çoğaltmamız lazım. Yeni dönemle ilgili yeni alanlarını hangi alanda yapacağımızı, İmar Master Planı’nın uygun gördüğü alanlarda bu vizyonlarla yapacağız. Sizden gelen görüş ve öneriler doğrultusunda yapacağız. Şehir bazlı ve ada bazlı şehir çalışmalarını Gazişehir’de başarmak istiyoruz. Herkesle birlikte gidecek çok yolumuz var” dedi.

GÜVENLİ ŞEHİR KONSEPTİ ÖNEMLİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, programda yaptığı konuşmada,  "Geçmişten gelen problemlere, yeni yüklere rağmen şehircilik anlamında çığır açacak projelere imza atan bir şehir. Bu işin ruhunda ne var diye konuşacak olursak, 'Bizim Şehir' projesi yeşile, doğaya, tabiata saygılı bir anlayışı gerektiriyor. Madem biz bu şehirleşmeyi yürüteceğiz, tabiata saygılı, çevreyi koruyan bir anlayışla dünyayı güzelleştirmemiz gerekecek. Güvenli şehir konsepti bizim açımızdan önemli. Diğer parametremiz insan odaklı. Mademki insan şehrin aynası, o zaman biz insanı nasıl tanımlayacağız? Batı dünyasına baktığımız zaman birçok tanım görüyoruz. Onlar insanı 'süper hayvandır' diye de tanımlıyor. Böyle, sadece maddi ihtiyaçlarını karşılarız. Yanlış yola gireriz. Biz insana eşrefi mahlukat olarak bakarız. Şeyh Galip'in dediği gibi 'Sen alemin özüsün. Kıymetli bir varlıksın.' Atalarımız da insanların yaşayacağı mekanları öyle tasavvur etmek istemiştir. Çünkü biz mekanlarda yaşıyoruz. Bir evde doğuyoruz, sokakta insanlarla tanışıyoruz. Bütün bu kademeler mekanlarda geçiyor. İnsanoğlu mekanlarda evriliyor" ifadelerine yer verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜME 585 MİLYON TL

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, programda yaptığı konuşmada, şehirlerin planlanmasının  önemine vurgu yaparak, “Şehirlerin planlanması gerçekten çok önemli. Bu kapsamda belediyelere çok önemli görevler düşüyor. Gaziantep özeline baktığımızda tarihi dokularımıza hiçbir şekilde dokunmadan yeni alanlarımızda yeni planlar yapsaydık ne güzel olurdu. Ben Şehreküstülüyüm. Şehreküstüye gittiğimde restorasyonlarımızı görünce çok mutlu oluyorum. Önümüzde üç önemli konu var. Bunlardan birincisi çarpık kentleşme ikincisi yeni imar planı yapılacak alanların açılması ve üçüncüsü de tarihi dokuların korunmasıdır. Kentsel dönüşümde şu ana kadar 8 bin konutun kararlaştırılması ve yıkımını gerçekleştirdik. Bu konuda 585 milyon TL bir harcama yaptık. Bizim şehir projesine uygun olarak yıktığımız alanlarda tasarım çalışmaları yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da öngördüğü şeklinde yatay mimariye geçiş şeklinde bir mimari tasarım çalışmasına başlayacağız. Bu konuya dikkat ediyoruz. Diğer yandan sokak sağlıklaştırma konumuz var. Bu konuda Gaziantep’in durumu gayet iyi. Şu ana kadar 11.2 kilometre sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık” dedi.

 

14.05.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin