BÖLGE TİCARETİ İÇİN GÜÇLER BİRLEŞTİ!

BÖLGE TİCARETİ İÇİN GÜÇLER BİRLEŞTİ!

Gaziantep Ticaret Odası’nın yürütücü olduğu “Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında kurulan Dış Ticaret İstihbarat Birimi basın mensuplarına tanıtıldı. Bölge ihracatçısına pazar, rakip ve müşteri istihbaratı sağlayacak olan birim hakkında bilgi veren GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, “ Bizim buradaki amacımız veriyi ve bilgiyi yorumlamada, ihracatçılarımızın koçu olmaktır. 2023 yılında Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk 4 ilden biri olmasında öncülük etmek, Ticaret Odası olarak hedefimizdir” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası tarafından yürütülen  “Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” kapsamında oda bünyesinde Dış Ticaret İstihbarat Birimi kuruldu. Birim ile birlikte ihracatçıya pazar, rakip ve müşteri istihbaratı sağlanacak. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı M. Tuncay Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Gaziantep Ticaret Odası’nın şehre yönelik projeleri uygulama noktasında en güçlü kurumlardan biri olduğunu ifade etmek isterim. 121 yıllık geçmişine baktığımızda sizlerde bunun net bir şekilde göreceksiniz. Bugüne kadar birçok ilke ve projelere imza atmış bir odayız. Bunu başarabilmenin temelinde de üç önemli temel nokta var. Vizyoner yönetimler, uzman kadro ve güçlü paydaşlar. Paydaşlarımız hem 120 bini aşkın üyemiz hem de Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası gibi kardeş odalarımız, yerel ve bölgesel ortaklarımızdır. Gerçek şu ki; siz güzel işlere imza atmışsanız, karşıya güven verirseniz, herkese güven verirsiniz. Gaziantep Ticaret Odası, bugüne kadar gerçekleştirdiği işlerle paydaşlarının güvenini kazanmıştır. Paydaşlarımız ile hayata geçirmeyi istediğimiz projeler, bizden desteklerini, işbirliklerini esirgemiyorlar. Türkiye- AB Ticaret Entegrasyon Projesi’nde Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Sevilla Ticaret Odası bizlerle iş birliği yapacaklar. İşbirliğinden dolayı her iki odamıza da teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

BİRLİKTE GÜÇLÜ REKABET

İhracat ve Ticari İstihbarat Birimi’nin kurulmasına ilişkin sözlerini sürdüren Yıldırım, “Bizim buradaki amacımız veriyi ve bilgiyi yorumlamada, ihracatçılarımızın koçu olmaktır. 2023 yılında Gaziantep’in ülke ekonomisinde ilk 4 ilden biri olmasında öncülük etmek, Ticaret Odası olarak hedefimizdir. Şu anda Gaziantep ihracatta 6.sırada yer alıyor.  Hedefimiz ilk 4 il içerisinde olmaktır. Her il isterse ihracat yapabilir, ürettikleri ürünleri yurt dışına pazarlayabilir. Ama bunu, ‘ne kadar güvenli yapabilir?’ bu tartışılabilir. “Hangi rakiplerim var, neler yapıyorlar, müşteriyi nasıl bulurum?’ bu soruların yanıtı ticari işletmeler için önem arz etmektedir. Biz Gaziantep’i en fazla ihracat yapan 4.il yapmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda katma değeri yüksek, sürdürülebilir, dinamik ihracatlar yapmasını istiyoruz. Küçülen piyasalarda rekabetin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Komşu illerle sinerji oluşturmanın, birlikte kalkınma ile rekabet şansımız yükselsin istiyoruz” dedi.

GÜVENLİ VE DİNAMİK İHRACAT SİSTEMİ

Yıldırım, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ancak bu bilgilerin hangisinin doğru, hangisinin işe yarar olduğunu bilmiyorsanız, bu bilgiler bir anlam ifade etmeyecektir. O nedenle veriyi ve bilgiyi yorumlamada ihracatçılarımızın koçu olmayı hedefliyoruz. Bunun için Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odamız ile birlikte Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi kapsamında bölge ihracatçısı için güvenli ve dinamik ihracat sistemi kuruyoruz. Bu sistemin benzerini uygulayan Sibirya Ticaret Odası’ndan da faydalanacağız. Sistem kapsamında, Pazar, rakip ve müşteri istihbaratı olmak üzere ihracatçılarımıza bilgiler vereceğiz. Birçok uluslararası platforma üyeyiz. İhracatçılarımıza bilimsel analizlerle nokta atışı yaptıracağız. Bu işe ilk olarak 40 işletme ile başlayacağız. Gaziantep ve Adıyaman’daki ihracatçı firmalara danışmanlık ve dış ticaret konusunda istihbarat alanında rehberlik edecek bir birim oluşturuyoruz. Dış Ticaret İstihbarat Birimi, bahsi geçen sistemi kuracak ve uygulayacak. İhracatçıları doğru pazara, doğru müşteriye yöneltmek için çalışacağız. İhracatçılara bilgiye ulaşım ve uygulamaya dökmeye, sistem çerçevesinde üç adımda ticaret istihbarat hizmeti verilecektir. Pazar için istihbarat, Rakip İçin İstihbarat ve Müşteri için istihbarat verilecektir. Çalışmaya 40 pilot işletme ile başlayacağız, Türkiye-AB Ticari Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi destek alan bir proje olduğu için 177 milyonluk destek alan bir projedir. 14 ay boyunca ihracatçı 40 firmaya destek verilecek, destek süresinin bitmesi durumunda bu hizmetlere oda kaynakları ile sürdürülecektir”.

ÇOK ÇALIŞACAĞIZ, PROJEYİ YÜRÜTECEĞİZ

Basın toplantısında konuşan Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise komşu illerin işbirliğine vurgu yaparak,  “Gaziantep ve Adıyaman olarak İki komşu iliz. Biraz önce kardeş oda protokolümüzü imzaladık. Biz Gaziantep ile iş birliği çerçevesinde çok ciddi projeleri hayata geçirdik. Hayata geçireceğimiz projenin uluslararası arenada, ülkeler arası ticarette her iki il için de önemli olacağına inanıyorum. Her 2 ülke ve 3 odamız için iyi sonuçlar vereceğine yürekten inanıyorum. Günümüz dünyasında ticareti kendi başına değil, birçok il kendi arasında ve dünya kentleri arasında yürütüyor. Küresel kavramın getirdiği bazı dezavantajlarla birlikte, artık bu işi dışarıya taşımanın zamanı geldi. Tıpkı Gaziantep’in 7 Milyar Dolara yakın bir ihracat hedeflediği ve bunu daha artırmak için kardeşlik çerçevesinde bunu gerçekleştirdik. İki ülke açısından da güzel şeyler yapmak adına bir adım atılmış oldu. Bunu sürdürülebilir kılmak amacıyla daha çok çalışacağız, projeyi yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMEMİZ GEREKİYOR

Uslu, cari açığı kapatmak adına projelerin başlangıç teşkil ettiğini belirterek, “Bu cari açığı kapatmanın yolunun dünya pazarlarına yönelmeyle kapanacağına inanıyoruz. Bu çerçevede projemiz bir başlangıçtır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde daha çok Pazar yakalayacağımıza inanıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerde en iyi olmamız ve dünya pazarları ile buluşturmamız gerekiyor. Gaziantep bunu yapıyor ancak bununla kalmamız gerekiyor. Uygun adımlarla Türkiye’nin ekonomisinin geldiği noktada, bizlerin artık üçlük sayıları atmaya alışmamız gerekiyor. Ülkemizin ekonomisi hepimizin gözünün önünde. Dünya devletlerinin büyük birçoğunun gözü bizim üzerimizde. Gelişmekte olan bir ülkeyiz, bu kaynakları hem ekonomi de hem de teknolojide kullanmalıyız. Artık domates, karpuz ihrac eden bir ülke olmaktan çıkmalıyız. Katma Değeri yüksek, inovasyona önem veren ürünler üretmemiz gerekiyor. Ülkemizin ve üyelerimizin geleceği açısından faydalı bir proje olacağı inancındayız” şeklinde konuştu.

TEK AMAÇ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Sevilla Ticaret Odası Temsilcisi Manuel Montoya, odaların işbirliğinin kendisini memnun ettiğini belirterek, “Biz 3 kardeş oda olarak tek amaç için çalışacağız. Biz üç oda olarak, artık üye firmalarımıza ihracatta profesyonel destek verecek çalışmaya gideceğiz. İhracat ile bölgelerimize daha fazla gelir elde edilir, daha güçlü bir ekonomi ve sanayi alt yapısına sahip oluruz. Buradaki kısa vadeli amacımız ihracat ve dış ticareti geliştirmek ama uzun vadede ise birlikte güçlü olduğumuz üçüncü ülke pazarlarına beraber girmektir. Neden Gaziantepli firmalar bizim aracılığımızla Güney Amerika’ya giriş yapmasın, neden bizim firmalarımız Gaziantep aracılığıyla Ortadoğu pazarlarına giriş yapmasın? Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi. (NEVRE SARAÇ)

19.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin