BU İDDİALAR GERÇEK Mİ?

BU İDDİALAR GERÇEK Mİ?

İNTİHARIN ARDINDAKİ SIR PERDESİ MEKTUPLA ARALANIYOR

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde Arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış’ın intiharının ardından bıraktığı mektup gündeme gelmişti. Canına kıyan Kaçmış’ın ağabeyi, mektuba ilişkin yaptığı açıklamalarla kardeşinin mobbinge uğradığı iddialarını doğruladı. Acılı ağabey Kaçmış, “Kardeşimin usulsüz olan bu durumu kabul etmemesi nedeniyle üzerindeki baskı ve mobbing giderek artmıştı” dedi.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli Arkeolog Merve Kaçmış Diyarbakır’da ağabeyinin oturduğu apartmanın 8. katından atlayarak intihar etti. Kaçmış’ın görev yaptığı Gaziantep'te, kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozularak intihar ettiği iddia edildi.  İddialara göre; 2 yıldır çalıştığı müzeden başka bir kuruma gönderilen memurun üzerindeki tarihi eserler Kaçmış’a devredilmek istendi. Kaçmış, 200’e yakın eserin bulunmadığını belirterek durumu kurum müdiresine bildirdi. İddiaya göre, müzede kayıp olan eserleri usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdiresi tarafından baskıya uğradı. Kaçmış, yaşanan sıkıntılı süreç nedeniyle izin alarak Diyarbakır'daki ailesinin yanına gitti. Yaşadığı sorunlar nedeniyle psikoloji bozulan Merve Kaçmış, ağabeyinin oturduğu apartmanın 8. katından atlayarak intihar etti.  İntiharın ardından Kaçmış’ın mektup bıraktığı öğrenildi.

 AĞABEY ‘MOBBİNG VAR’ DEDİ

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri inceleme başlatırken, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de genç arkeoloğun intiharının araştırılması için Bakanlıktan müfettiş talebinde bulunduğu öğrenildi. Merve Kaçmış’ın ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, yaptığı açıklamada, “Kardeşim Merve Kaçmış iki yıldan beri Gaziantep Müze Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde arkeolog olarak görev yapmaktaydı. Müzede bundan 6-7 ay öncesinde çalışan bir memurun başka bir kuruma gönderilmesi sonucunda o memurun üzerindeki tarihi eserlerin devredilmesine ilişkin çalışmalar sırasında 150-200 adet eksik tarihi eserin olduğu ortaya çıkmıştır. Kardeşime müzede kayıp olan eserleri usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdiresi tarafından baskı yapılmaya başlanmıştır. Kardeşimin usulsüz olan bu durumu kabul etmemesi nedeniyle üzerindeki baskı ve mobbing giderek artmıştır. Bunun sonucunda kardeşim 13 Ocak'ta izin için geldiği Diyarbakır’da intihar etmiş ve arkasında iş yerindeki baskıları yapan sorumluları tek tek gösteren bir intihar mektubu bırakmıştır. Konuya ilişkin savcılık yetkililerine gerekli bilgiler verilmiş olup soruşturma süreci başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.  (ASLI EMEKTAR)

 

16.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin