BUĞDAY STOKU MİLLİ OLMALI

BUĞDAY STOKU MİLLİ OLMALI

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, son dönemde buğday-un-ekmek üçgenindeki gelişmeleri özel bir TV kanalında anlattı. Özmen, “Dünya’nın en büyük nüfusuna sahip ülkelerden biriyi. 1 ay sonra çiftçi tarlaya girecek, çiftçinin buğdaya teşvik edilmesi gerek. Dünya’nın en sorunlu coğrafyasında yaşıyoruz. Her tarafımız problemlerle dolu. Dolayısıyla Türkiye’nin 5-6 milyon ton buğday stoku olması lazım ve bu stokun milli olması lazım“ dedi.

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, özel bir TV programında buğday, un ve ekmek üçgenindeki gelişmeleri değerlendirdi. Özmen, Türkiye’de aktif olarak çalışan 450 un firmasının olduğunu belirterek, “Türkiye yaklaşık 20 Milyon ton buğday üreten, 12Milyon ton unlu mamuller tüketen, bunun karşılığında makarna da üreten bir ülke. 1.3 Milyon tohum sanayisine ürün veren bir ülke. Türkiye’nin tamamında dengesiz yağış görüldü bundan dolayı ciddi bir kalite düşüklüğü yaşandı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nden 2 Milyon 700 bin ton ekmeklik buğday, 750 bin ton makarnalık buğday olmak üzere 3.5 ton buğday, Türkiye’nin 4 aylık buğday stokuna eşdeğer miktar vardı. Türkiye’de 10 yıl önce unlu mamuller yüzde 90 ekmek tüketimine, yüzde 10 poğaça, börek, baklavaya dayalıydı. Ancak geldiğimiz noktada yüzde 90’lık ekmek tüketimi yüzde 65’e düştü. Yüzde 10’lu kısım ise yüzde 35’e yükseldi. Bu da demek oluyor ki yüzde 35’lik kısım; çok kaliteli yüksek proteinli buğdaya ihtiyaç duyuyor demek. Dolayısıyla özel sektör bu buğdayı ithal etmeyi amaçladı. İthal ettiğinde Türkiye’ye bu ürünlerin girişi bu kurlarla tonu bin 700- bin 800 Lira oldu. Bu fiyatlar borsalara yansıdı” dedi.

MODERN ENDÜSTRİYİ UN SANAYİSİNE ODAKLAMALIYIZ

Türkiye’de geçmişten günümüze üretim ve tüketim rakamlarına değinen Özmen, “Türkiye’de son 10 yılda buğdayda yüzde 155’lik artış, unda yüzde 110’luk bir artış, ekmekte yüzde 117’lik bir artış var. Sektörün toplam kapasitesi itibariyle spekülasyon yapma şansı yok. Böyle aktif kapasitenin olduğu bir sektörde un sanayisi spekülasyon yapmaz.  Henüz Türkiye’de hasatın tamamlandığı bir süreçte, yeni hasata 9 ay kala bunların konuşuluyor olması doğru olmazdı. Önce Ticaret Bakanlığı tarafından ithalat kararı getirildi. Sektör buğdayı ithal ediyor, ondan sonra ihracat yapıyor. Çok yerinde ve zamanında bir karar. Bugün Türkiye’de arazi büyüklüğü ve yapısı küçük ve parçalı olunca hububat ve buğday anlamında ciddi bir verimliliğe ulaşamıyoruz. O zaman rekolteye ulaşamıyoruz. 20 Milyon ton kendimize yeten bir rakam fakat bugün dünyanın en fazla un ihracatı yapan ülkesiyiz. Maalesef modern teknolojiyi ve modern endüstriyi buraya odaklamıyoruz. İnsan ve emek odaklı çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

HEDEFİ 25 MİLYON TON KOYALIM

Siyasi otoriteden ve kamu otoritesinden ricada bulunan Özmen, “Türkiye çok büyük bir ülke. Dünya’nın en büyük nüfusuna sahip ülkelerden biriyi. 1 ay sonra çiftçi tarlaya girecek, çiftçinin buğdaya teşvik edilmesi gerek. Dünya’nın en sorunlu coğrafyasında yaşıyoruz. Her tarafımız problemlerle dolu. Dolayısıyla Türkiye’nin 5-6 Milyon ton buğday stoku olması lazım ve bu stokun yerli ve milli olması lazım. Ayrıca biz Dünya’nın en başarılı bulgurunu, ununu ve makarnası üreten bir ülke olarak en iyi tarımına da sahip olmalıyız. Bizim kendi milli buğdayımıza ihtiyacımız var. Yeni bir şey söyleyelim. Bunu söyleyecek olan siyasi otorite ve kamu otoritesi. Bu yıl buğdayda hedefi 25 Milyon ton koyalım” dedi. (TÜLAY CANDAR)

12.09.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin