BÜYÜKEKŞİ: “SEZON SONU BIRAKIYORUM”

BÜYÜKEKŞİ: “SEZON SONU BIRAKIYORUM”

GAZİANTEP FK’DA FİNANSAL SIKINTI VAR

Gaziantep FK Basın Değerlendirme Toplantısı, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında video konferans şeklinde yapıldı. Toplantıda konuşan Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Aldığım her görevde Gaziantepliliğimle gurur duydum. Önemli olan isimler değil, sezon sonu bırakıyorum” dedi.

Gaziantep FK Basın Değerlendirme Toplantısı, Gaziantep Valisi Davut Gül’ün başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep FK Başkanı Mehmet Büyükekşi ve basın mensuplarının katılımıyla video konferans üzerinden yapıldı. Toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bizim Süper Lig'de kalıp hedeflere ulaşmamız için kaynağa ihtiyacımız var. Bu noktada Gaziantep FK, Süper Lig'de olsun mu olmasın mı, buna karar vermeliyiz. Bunu 100 kişiye sorsak hepsi 'evet' der. O zaman hepimizin çaba göstermesi lazım. Şu an kulüpte paraya ihtiyaç var. Bu eskiden gelen bir borç değil. Bu para ihtiyacı, yönetimlerin kötü yönetimi değil, uluslararası konjonktürden dolayı döviz kuru ve pandemi nedeniyle gelirlerin azalması. Bunu aile bütçesi olarak düşünmek lazım. Gelirler azaldı, giderler arttı. 1-2 seneyi atlatmamız gerekir. Altyapıya ciddi yatırım yapıldı. Bunun meyvelerini de önümüzdeki günlerde alacağımızı düşünüyorum. Kulübümüzün 130 milyon lira kaynağa ihtiyacı var” dedi.

KULÜP FİNANSAL SIKINTI YAŞIYOR

Gaziantep Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı açıklamada destek çağrısında bulunarak, “30 yıldır çeşitli yönetimlerde görev aldım. Aldığım her görevde de Gaziantepliliğimle gurur duydum. Gaziantep kulüp başkanlığını da layıkıyla yapmaya devam ediyorum. Önemli olan isimler değil. Sezon sonu bırakıyorum.   Korona virüs nedeniyle kulübümüz finansal sıkıntılar yaşıyor. Karşılaşmaların seyircisiz oynanması nedeniyle maç bileti ve kombine satışı olmuyor. Bu da önemli bir gelir kaybı. Yayın gelirlerinde de döviz kurundan baktığımızda önemli bir gerileme söz konusu. Kulüplerin önemli giderleri döviz üzerinden çünkü oyuncuların maaşları ve menajer giderleri döviz üzerinden. Şu an gelirler, döviz bazında geçen seneye göre yaklaşık yüzde 40 aşağıda. Giderler ise döviz kurlarından dolayı arttı. Geçen sene gelir 18'e bölünürken bu sene 21'e bölünecek. Sponsorluk ve reklam gelirlerinde düşüş yaşandı. Bu da bizleri finansal anlamda büyük bir sıkıntıya soktu. Geçen seneye göre bu sene gelirde artış olmadı hatta döviz ödemeleri nedeniyle giderler artıyor" ifadelerine yer verdi.

TÜM ŞEHİRDEN DESTEK BEKLİYORUZ

Başkan Büyükekşi, destek çağrısında bulunarak, “Gaziantep FK olarak hiçbir hedeften taviz verme niyetinde değiliz. Gerek ülkede gerekse yurt dışında adımızı daha geniş kitlelere duyurmak istiyoruz. İç piyasada ve ihracatta bize bu hedefler katkı sağlayacak. Bu adımları gerçekleştirebilmek için tüm şehrimizin her ferdinden destek bekliyoruz. Herkesten karınca kararınca destek vermesini bekliyoruz. Artık bir başkanın kulübün tüm giderlerini karşıladığı dönemler eskide kaldı. Adil Başkan, bizlere birçok mecrada destek oldu. Kalyon Stadyumunda bulunan reklam bölümlerimize reklam verilebilir, localarımız duruyor, göğüs reklamı, forma alınabilir. Kimseden hibe şeklinde para istemiyoruz. Bir bedel, fatura karşılığında olmasını istiyoruz” dedi.

2 MİLYONLUK ŞEHİRDEN BİN SMS GELDİ

Geçtiğimiz sezon SMS ile verilen destekleri açıklayan Büyükekşi, “SMS ile yapılan bağış kampanyası sırasında büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Yalnızca bin tane SMS ile kampanyaya katılım sağlandı. Dağ fare doğurdu, 2 Milyon nüfuslu bir şehirde bin tane SMS çok utanç verici. Bizim bir de Gaziantepspor sorunumuz var, bu nedenle kulübün adının Gaziantep FK olmasını istedim. Bugün İstanbul’da 150 TL’ye bilet satılırken biz burada 10 TL’ye bilet satıyoruz. Maalesef takımların bütçesini düşünebilmek adına sonraki dönemde uzun vadeli çalışmalar yapılması gerekiyor. Bizim şu anda küme düşme endişemiz yok, borcumuz da yok. Oyuncular, teknik heyet ve tüm çalışanlarımızın ücretleri ödenmiş durumda. Herhangi bir şekilde borcumuz bulunmuyor. Bu yıl birçok gelirimiz sıfırlandı. Yaptığımız görüşmelerde önemli sponsorluklar aldık, pandemi nedeniyle sponsorluklar alamıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde Gaziantep FK’yı daha iyi yerlere taşımak için çalışacağız” ifadelerini kullandı. (TÜLAY KARA)

 

19.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin