BÜYÜKŞEHİR ‘ŞİFA’ DAĞITACAK

BÜYÜKŞEHİR ‘ŞİFA’ DAĞITACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Dairesi Başkanlığı tarafından projelendirilen “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti” Basın Lansmanı, Oğuzeli Serası’nda gerçekleştirildi. Lansmanda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kim mağdur, kim muhtaç ise herkese dağıtılacak. Bunun adı; “Esnafa Destek, Halka Şifa” paketi olacak” dedi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Dairesi Başkanlığı tarafından oluşturulan proje ile kentin yöresel ürünleri “Yöresel Ürün ve Sağlık Seti” adı altında sosyal destek olarak vatandaşlara dağıtacak. Projenin basın lansmanında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziantep’te üretilen ürünlerde güneşten, topraktan gelen lezzetler vardır. İnsanlık tarihi kadar eski bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Beşeri sermaye, Ahilik Kültürü ve medeniyet birleştiği zaman tüm dünyanın da kabul ettiği Lezzetin Başkenti Gaziantep Mutfağı ortaya çıkıyor” dedi.

BURASI DOĞAL AŞI, DOĞAL İLAÇ

Korona virüs sürecinde beslenme ve bağışıklık sisteminin önemine dikkat çeken Başkan Şahin, “Çok zor bir dönemden geçiyoruz, küresel bir sorunla karşı karşıyayız. Sayın Cumhurbaşkanlığında, güçlü liderlik, koordinasyon, sağlık alt yapısı ile bu süreçten en az zararla çıkmaya çalışıyoruz. Bizi biz yapan şey koordinasyon, dayanışma, büyük Millet olmak, bir ve beraber olmaktır. Bilim Kurulu’ndan çıkan kararlarda maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor. Bilim Kurulu’nun söylediği bir başka şey ise bağışıklık sisteminizi güçlü tutun oluyor.  Dünyanın önde gelen tüm bilim insanları, C vitamini, D vitamini, çinko ve magnezyumun bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için önemli olduğunu söylüyor. C vitamini, D vitamini, çinko ve magnezyum, burada. Burası doğal aşı ve doğal ilaç” ifadelerine yer verdi.

ESNAFIN BÜTÜN ÜRÜNLERİNİ SATIN ALACAĞIZ

Bakanlık genelgesi ile kapatılan işyerlerine su indirimi uygulayarak destek verdiklerini aktaran Başkan Şahin, “Genelge ile kapatılan iş yerleri var. İlk kararımızı aldık, kapatılan işyerlerinin meskenlerinin suyunu yüzde 50 indireceğiz dedik. Hemen zamanın ruhu, şifanın kaynağı olan ürünleri de sosyal destek sistemi ile yetim, yoksul, mağdur, yoksul, 2 milyon insanımıza bunların hepsini dağıtacağız. Türkiye’ye geneline giden tüm nanenin üretim merkezi Nizip ve Karkamış’tır. Nizip ve Karkamış’taki esnafımızı korumak için bu ilçelerimizde üretilen tüm naneleri alacağız, kendi halkımıza dağıtacağız” dedi.

ESNAFA DESTEK, HALKA ŞİFA

Başkan Şahin, yöresel ürünleri satın alarak vatandaşlara dağıtacaklarını aktararak, “Şahinbey ve Şehitkâmil İlçelerimizde sumak ve kekik üretimi yapılıyor.  Zahter ve Sumak, içerisinde bulundurduğu C,D vitaminleri, çinko ve magnezyumdan dolayı tavsiye ediliyor. Bu ürünler bizim topraklarımızda çıkıyor. Kimin ihtiyacı varsa, kim talep ediyorsa bunları kapı kapı dağıtacağız. Oğuzeli’nden çıkan Narımız, coğrafi işaretini aldı. Ezo Gelin Kooperatifi ile Nar Ekşisini biz üretiyoruz. Kim mağdur, kim muhtaç ise herkese dağıtılacak. Bunun adı; “Esnafa Destek, Halka Şifa” paketi olacak. Gaziantep’te üretmiş olduğumuz tüm yöresel ürünlerimizi bölge esnafından alacağız, sosyal destek sistemi olarak vatandaşlarımıza dağıtacağız” dedi.

İNSANLAR CAN DERDİNDE

Kentteki ürünlerin şifa kaynağı olduğunu belirten Şahin, “Baharat Kütüphanesi açarak, buradan Tohum Bankası kuracağımızı söyledik. İşte kurduk. Bu yaptığımız biber, İslahiye ve Nurdağı’nın biberi. Metabolizmayı hızlandırıyor, yüksek tansiyonu düşürüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüm bu ürünlerin hepsini topluyoruz, şifa paketleri hazırlıyoruz. Gaziantep’te girilmedik sokak kalmayacak. Kimin ihtiyacı varsa bize başvuracak. Bu işin bütçesine bakmayacağız, insanlar can, şifa derdinde. İnsanlar bizden şifa bekliyor, şifa Gaziantep’te. İnşallah esnafımıza verdiğimiz bu destekle hem şehrin ekonomisi rahatlayacak hem de dağıttığımız ürünlerle bağışıklık sistemimiz güçlenecek” diye ekledi.

GAZİANTEP TARIMININ MERKEZİ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, lansmanda yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediyemizin Tarımsal Daire Başkanlığımızın Tarım Okulu ve Gastronominin temelini oluşturduğumuz alandayız. 25 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 50 bin metrekare alana kurduğumuz alanda üretiyoruz. Ezo Gelin Tarım Kooperatifi üzerinden ürünlerimizi üreterek, yurt içinde ve yurt dışında ürünlerimizi pazarlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu kurduğumuz okul Gaziantep Gastronomisinin, tarımının temelini oluşturuyor. Pandemi dolayısıyla eğitimlerin bir bölümüne ara verdik, iki alanda çiftçilerimize eğitimler veriyoruz. Burada eğitim alan çiftçilerimize iş imkânı oluşması için sertifikalandırıyoruz. Üniversitenin Meslek Yüksekokullarında tarım ile ilgili eğitim alan öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini burada sürdürmeleri için anlaştık. Burası Gaziantep Tarımının merkezi olacak, eğitimin merkezi olacak” ifadelerine yer verdi.

KOOPERATİFLER KURULACAK

Daire Başkanı Seçkin, kooperatifler kurulacağını aktararak, “Biz, her bölgede bir kadın kooperatifimiz, o bölgenin ana ürünlerini kooperatiflerimiz üzerinden üreterek, nasıl Gastronomide bir numara isek, yöresel ürünlerimiz bağlamında da bir numara olacağız. Kooperatiflerimizin kurulmasında temelde Gaziantep, mutfağımız, yöresel ürünler ve tarımı oluşturmaktadır. Ürünlerimizi esnafa destek, halka sağlık sunmak için üretiyoruz. Pandemi bizi çok etkiledi, büyük sıkıntılar yaşadık ve vücut direncimiz çok zayıflıyor. Dolayısıyla vücut direncinin artırmak için doğal ürünleri kullanmalıyız. Örneğin sumak, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bir üründür.  Dolayısıyla Gaziantep’in tüm yöresel ürünlerini yerinde kuracağımız kooperatifler ile üreteceğiz ve bu ürünleri üretildiği ilçeden alacağız” dedi.

Lansmana Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ve çok sayıda basın mensubu katıldı. (NEVRE DUMAN)

22.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin