BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELSİZ DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELSİZ DESTEK

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engelsiz Yaşam Merkezi’nde sanat gösterileri düzenlendi. Etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Engelli meselesini detaylı olarak inceledik. Eğitim başlığı altında yaptığımız araştırmalarda gördük ki engelli okuyan sayımız çok az. Bu sayıyı yükseltmek için siz engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için işe koyulduk” dedi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’nun hibe programı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü protokol imzaladı. İmzalanan protokol ile Engelsiz Yaşam Merkezi içerisinde Ortez-Protez Uygulama Atölyesi kurulacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında sanat gösterilerinin olduğu bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte, “Hayata Kulaç Atıyoruz Yüzme Performansı”, “Engelleri Sporla Aşıyoruz Performansı”, “Engelsiz Kalpler Gözünden Eserlerimizi Sergiliyoruz” ve “Eğitimle Engelsiz Yaşama Hep Birlikte” adlı sanat gösterileri katılanlar tarafından büyük alkış aldı. Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri engellilerin el işi eserleriyle fotoğraflarını ve engellilerin robotik kodlama marifetiyle yaptığı çalışmaları inceledi. Etkinlikte konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal devlet anlayışının gerektirdiği tüm çalışmaları yerine getirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Eksiklikler elbette vardır, daha iyisi elbette mümkündür. 20 yıl önceki Türkiye’nin durumundan çok daha iyi durumdayız. Sorunları; yerel yönetim ve merkezi yönetimle birlikte çözeceğimizi düşünüyorum. Gaziantep’te engelli kontenjanından 3 bin 650 kişi çalışıyor. Daha önemlisi 360 kişilik bir kontenjanımız daha var. Engelli kardeşlerimizi eğer iyi eğitirsek kamu olarak bunların eğitimine imkân sağlarsak, istihdam anlamında çok önemli bir sıkıntıları yok” ifadelerine yer verdi.

EN ÖZEL BÖLÜM ENGELLİLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engelli bireyler için geçmişten günümüze yürüttükleri çalışmalardan örnekler vererek, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’müz kutlu olsun. Çok önemli bir tesisin içindeyiz. Aslında burada hayata geçirilen eserlerin her biri çok kıymetlidir. Buraya ne zaman gelsem çok mutlu oluyorum. Yapılan işin ne kadar doğru bir iş olduğunu görüyorum. Bir evladımıza dokunmak onun tedavi sürecine destek olmak bir anne olarak çok sevinçli ve huzurlu hissettiriyor. Bu yolculuk, 18 yıl önce başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yola çıktığımızda, ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dedik. Parlamentoya gittiğimde bir mühendis olarak engelli yasasının olmadığını gördüm, hukuk devletiyiz ancak engelliler hakkında bir yasa yoktu. Bizim için engelli, engelsiz herkes çok önemlidir. Çünkü biz, ‘yaratılanı yaratandan ötürü seven’ anlayıştan geliyoruz. 2005 yılında ilk engelli kanunu masaya koyduk. ‘Engelliler için nasıl bir yol çizeriz’ diye çok gayret gösterdik. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde en özel bölüm engelliler oluşturuyordu. Hukuk devleti normlarına göre engellileri tanımlarken sizi aşağılayan bir tabirden uzak durduk, önceki tanımları da kaldırdık” dedi.

ENGELLİNİN İSTİHDAMI 10 KAT ARTTI

 Engelli meselesini detaylı olarak incelediklerini aktaran Başkan Şahin, “Eğitim başlığı altında yaptığımız araştırmalarda gördük ki engelli okuyan sayımız çok az. Bu sayıyı yükseltmek için siz engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için işe koyulduk. Sağlık; bir bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için sağlığı da eğitim gibi yoluna koymamız gerekiyordu. İstihdam; engellilerin iş hayatına entegre olması için görevi devraldığımızda çok fazla istek ve taleple karşılaştık. Henüz bakanlığımın ilk aylarıydı. Engelli vatandaşlarıma cevap olarak da; ‘siz ne istiyorsanız ben de onu istiyorum’ dedim. Sizin taleplerinizin doğrudan takipçisi olacağımın sözünü daha o yıllarda verdim. Engellinin istihdamı 10 kat arttı. O günlerden bugünlere geldik. Engellilerin sosyal hayatta yer alması adına üzerimize düşen ne varsa yaptık. Evde bakımlarla sürdürdükleri hayattan onları çekip aldık. Daha profesyonel ortamlarda tedavi sürecinde yanlarından bulunduk. Ulaşılabilirlik; bu konuda da engelliler için toplumsal hayatta yer alması amacıyla onlarla empati kurduk ve ihtiyaçlarına cevap vermeyi görev edindik” ifadelerine yer verdi.

ENGEL OLMA DESTEK OL

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Uğur Kavlak, etkinlikte yaptığı konuşmada, “İnsanlar birbirini anladığı sürece her şeyin yolunda gidecek. Bugün kutlama gün değil, farkındalık günü engellilerin çektiklerini anlama günüdür. En büyük engel sevgisizliktir. Engel olma destek ol sloganıyla engelleri kaldırmak bir tebessümden ibarettir. 45 ilde 83 saha ofisimizle 208 yılından bu yana 55 binin üzerinde engelli danışana hizmet veriyoruz. Gaziantep’te bugüne kadar, 10 bine yakın danışana hizmet sunduk” dedi.

ORTEZ-PROTEZ UYGULAMA ATÖLYESİ KURULACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ÇABA Derneği tarafından “Evimizin Sağlık Elçileri Projesi” kapsamında eğitim gören belediye personellerine sertifikalarını vererek emeklerinden dolayı teşekkür etti. Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR)’nun hibe programı çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı protokol ile Engelsiz Yaşam Merkezi içerisinde Ortez-Protez Uygulama Atölyesi kurulacak. Protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin imzaladı.

Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği üyesi ve TV programcısı Balçiçek İlter, katılımcılara günün önemine dair bilgiler verdi. Etkinlikte Mutlu Kafe çalışanlarından oluşan Mehter Takımı’nın gösterisi de büyük beğeniyle izlendi. (ASLI EMEKTAR)

4.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin