BÜYÜKŞEHİRDEN VATANDAŞA DOKUNAN PROJELER  

BÜYÜKŞEHİRDEN VATANDAŞA DOKUNAN PROJELER  

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sosyal projelerle insana dokunmayı bildi. Bu bağlamda açılan Gaziantep Sanat Merkezi, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi, Alzaymır Hastaları ve Yakınları Buluşma Merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi ile Güvenevler Eğitim ve Sanat Merkezi, her yaştan insanın kendisini buldu. Büyükşehir, Türkiye’ye model olan projelerle sosyal belediyecilik anlayışına yeni bir soluk getirmeyi başardı.  

 

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kültürel değerlerin korunması ve tanıtılması amacıyla hayata geçirdiği en önemli projelerden olan Gaziantep Sanat Merkezi, 7’den 70’e herkesin yararlanabildiği bir kültür sanat merkezi oldu. On binlerce çocuğa eğitim veren, onlarca sergiye ev sahipliği eden merkez, kentin kültür-sanat kalbinin attığı bir alana dönüştü.

  Kültürel etkinliklerin tanıtımı ve koordinasyonun sağlandığı Sanat Merkezi’nde, Kent Arşivi, Sanat Merkezi Kütüphanesi, Sanat Galerileri, Kafe ve Restoran,  Çocuk Sanat Merkezi, Dijital Kütüphane, Çok Amaçlı Salonlar ve yapının kendini anlattığı mekanlar bulundu.

  Cumhuriyet Dönemi mimarisini en iyi biçimde yansıtan binalardan biri olan Adliye Binası’nın 2015 yılında restorasyonu aslına uygun olarak yapılan restorasyon programı içerisinde Gaziantep Oya Bahadır Yüksel Madde Bağımlısı Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi”nde tedavi gören gençleri ve “Kadın Sığınma Evi”ndeki kadın misafirleri, sosyal hayatla barıştırma ve meslek edindirme amacıyla projeye dahil edilerek 12 kadın ve 16 genç eğitim alarak meslek sahibi oldu ve sigortalı olarak bu projede yer aldı. Yapımı, hikayesi, proje ve tasarım uygulamasıyla doğaya saygılı geçmişin izlerini geleceğe sanatla anlatan, Gaziantep Sanat Merkezi kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekerek turizme büyük bir destek veriyor.

  KETEM Türkiye’ye örnek oldu

  “Kadın Dostu Kent” unvanına sahip olan Gazi şehir, kadın sağlığı alanında bölgede ve Türkiye genelinde örnek oldu.

  Büyükşehir Belediyesi Kanser Erken Teşhis Ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile kentte yaşayan 15-69 yaş aralığında bulunan kadınların, kadın sağlığı açısından gerek tarama, teşhis, gerekse de tedavi olanaklarını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldı. KETEM Mayıs 2015 - Kasım 2018 tarihleri arasındaki çalışmalar sonucunda toplamda, 58 bin 604 tarama işlemi yapıldı. Bu tarama işlemlerine ek olarak 25 bin 319 kişi, Halk Sağlığı Eğitimi’nden faydalandı, 11 bin 700 kişinin merkeze ulaşabilmeleri amacıyla taşıma işlemi yürütüldü. Mobil Mamografi Tarama Aracı’yla 33 köy ve 43 mahalle gezildi, 9 bin 882 tarama işlemine tabi tutuldu. 7 bin 677 kadın, bu uygulama sayesinde Halk Sağlığı Eğitimi’nden yararlandı. 2 binden fazla vatandaşın kanser olduğu tespit edildi, bir üst merkeze sevki sağlandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın verilerine göre; Gaziantep, KETEM tarama sayılarına göre sıralamada ilk 10’da yer almaz iken sosyal belediyecilik alanında yapılan iyileştirme çalışmaları neticesinde şu anda Türkiye 4’üncüsü olarak sıralamada yer aldı.

 Alzaymır hastaları ve yakınları buluşma merkezi

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın işbirliğinde hayata geçirilen  “Moral Evi Projesi” kapsamında yaptırılan Alzaymır Hastaları ve Yakınları Buluşma Merkezi açıldı. Türkiye’de, yerel yönetimler düzeyinde bir ilke daha imza atan Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilikte yeni bir sayfa açmış oldu.

  Farkındalık oluşturduk

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  Alzaymır hastalarının kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak gündüz yaşam merkezi kurulduğunu belirtti.

  Şahin, “İl genelinde yaşayan alzaymır hastalarının sosyal yaşama katılmasını amaçlıyoruz. Dezavantajlı grupları toplumun bir parçası olarak gören anlayışı, çalışmalarımıza yansıtıyoruz. ‘Engelsiz Bir Gaziantep İçin’ Türkiye’de ilk kez Engelliler Daire Başkanlığını kurarak, engellilerin hayatını kolaylaştıran çalışmalara imza attık. Bu kapsamda Gaziantep’te yaşayan alzaymır hastalarına el uzattık, ‘Moral Evi Projesi’yle farkındalık oluşturduk” dedi.

  Modern bir merkez olacak

  Şahin, çok amaçlı sosyal tesisle bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini belirterek, “Gençlerin ve kadınların boş zamanında yararlanabileceği meslek eğitim kurslarının yer aldığı modern eğitim ve sanat merkezini şehrimize kazandırdık. Bölge halkının ihtiyaç duyduğu önemli bir merkezi halkımızın hizmetine sunduk. İnsanlara dokunabilirsek, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilirsek, birlik ve beraberlik anlayışıyla, bu şehir 2023 vizyonuna yaraşır yatırımların altına imza atacak. Güvenevler Eğitim ve Sanat Merkezi, bin 856 metrekare arsaya kuruldu. Merkezde, 3 bin 468 metrekare kapalı alana, fitness ve plates olan spor merkezi, kreş, resim, mozaik, mefruşat derslikleri, kütüphane, sergi salonu, fuaye alanları ve çok amaçlı salon yapıldı. Eğitim ve Sanat Merkezimiz, Güvenevler’e yakıştı” diye konuştu.

25.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin