BÜYÜTÜN, BESLEYİN, SÜRDÜRÜN

BÜYÜTÜN, BESLEYİN, SÜRDÜRÜN

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, Dünya Gıda Günü ve Kadın Çiftçiler Günü kapsamında gıda güvenliği, gıda tasarrufu ve kadın çiftçilerin önemine dikkat çekti. Karayılan, “Dünya Gıda Günü, artan nüfusun ve özellikle de dünyadaki dezavantajlı grupların gıdaya ulaşabilmelerine dikkat çekmek ve açlık felaketine karşı farkındalık oluşturmak amacını taşımaktadır. Kadın çiftçilerimiz üretimin gücü, kadın çiftçilerimiz kırsalın görünmeyen ama görünmesi gereken yüzüdür” dedi.

Dünya Gıda Günü ve Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, gazetemize açıklamalarda bulundu. Dünya Gıda Günü'nün 2020 yılı temasının temelde gıda güvenliğini sağlamak için  "Sürdürülebilir Gıda Sistemleri"nin oluşturulması olduğuna dikkat çeken Karayılan, “Gıdaya erişim konusu COVİD-19 pandemi sürecinde küresel öncelikler listesinde zirveye çıkmıştır. Halihazırda dünyada 690 milyon insan açlık çekmektedir ve yaklaşık 2 milyar insanın güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişimi bulunmamaktadır. Dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için gıda üretiminin de mevcut miktara göre yüzde 60 oranında arttırılması gerekmektedir. Bunu yaparken doğaya zarar verilmeden, sürdürülebilir kaynaklarla tarımsal üretimin yapılması önem arz etmektedir” dedi.

 

PANDEMİYE RAĞMEN REKOLTE REKORLARI KIRILDI

 

Dünyadaki birçok ülkenin aksine ülkemizde pandemi sürecinde gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşanmadığına dikkat çeken Karayılan, “Üreticilerimiz tarlada, bağda, bahçede ahırda “Sen evde kal, biz senin için üretiyoruz” sloganıyla tarımsal üretime devam etmiştir. İl Müdürlüğümüz de üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu her an elinden geldiğince yanında olma çabası içinde olmuştur. Hem üreticilerimiz hem de bizlerin katkılarıyla 2020 sezonunda, pandemiye rağmen ilimiz için bir çok üründe yıllar ortalamasına göre rekolte rekorları kırılmıştır. Dünyada gıdaya erişemeyen birçok dezavantajlı insan olmakla birlikte, gıda israfını henüz azaltamamış birçok ülke bulunmaktadır. Gıda israfına karşı dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Bakanlığımızca başlatılmış olan Gıdanı Koru projesi ile bu konuda farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır. İl Müdürlüğümüzce bu konuda çok sayıda görsel materyal ve bilgi notları hazırlanarak hem dijital ortamlarda hem de billboardlarla vatandaşımıza ulaşılmaya çalışılmıştır. Pandemi sürecinde İl Müdürlüğü olarak kırmızı çizgimiz gıda israfı, güvenilir gıda ve hijyen olmuştur. Bu konularda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımızın yanı sıra sahada denetim ve kontrollerimizi de yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Böylelikle gelecek nesillerimizi de daha yaşanabilir bir gelecek için güvence altına alıyoruz. Dünyanın açlıkla mücadele ettiği bu dönemlerde gıdaya ulaşımın dengeli ve eşit bir şekilde olmasını temenni ediyor ve tüm üretici ve tüketicilerimize Büyütün, Besleyin, Sürdürün” dedi.

 

TARIM İŞGÜCÜNÜN YÜZDE 40’I KADINLAR

 

Tarımsal üretimde büyük emeği bulunan kadın çiftçilerin başarılarına dikkat çeken Karayılan, “Gerek dünyada, gerekse ülkemizde birçok alanda olduğu gibi tarımsal üretimde de kadınlar büyük rol oynamaktadır. Ülkemizde büyük çoğunluğu küçük işletmelerden oluşan aile tarımında erkeğin en büyük destekçisi kadınlardır. Dünya tarım işgücünün yüzde 40’ını kadınlar oluşturmakta; Türkiye’de ise bu oran yüzde 75’i bulmaktadır. Sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmelerin yanı sıra ülkemiz bir tarım ülkesidir. Tarım, ülkemiz için nasıl önemli ve vazgeçilmez bir sektör ise; kadınlarımız da bu sektörün en önemli bileşenlerindendir” dedi.

KADIN ÇİFTÇİLER KIRSALI AYAKTA TUTUYOR

Üreticilere ilişkin eğitimden sahaya kadar birçok alanda verdikleri desteği açıklayan Karayılan, “İlimiz açısından kadın çiftçilerin varlığı, girişimcilik ruhunun yüksek olması, gastronomi şehrine katkıları ve rolleri açısından değerlendirildiğinde emekleri azımsanmayacak kadar büyüktür. İl Müdürlüğümüz kadınların üretime katkılarının görünür kılınması, kadınlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik olarak gelişmesi adına kadın çiftçilerimizle yürütülen projelere özel önem vermektedir. İl Müdürlüğümüz her kesimin tarımsal üretimde etkin rol oynaması ve gıda ihtiyacının karşılanması konusunda üreticilerimize eğitimden sahaya kadar üretimin her aşamasında mesai kavramı gözetmeden destek olma çabasındadır. Kadın çiftçilerimiz üretimin gücü, kadın çiftçilerimiz kırsalın görünmeyen ama görünmesi gereken yüzüdür. Kadın çiftçilerimiz kırsalı ayakta tutan en önemli insan kaynağımızdır. Kırsalın olmazsa olmazıdır. Bu vesile ile Gazi şehrimizdeki kadın çiftçilerimizin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü kutluyor, her türlü çalışmada yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

16.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin