ÇAKMAK: ‘NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI EŞİT DAĞITILSIN’

ÇAKMAK: ‘NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI EŞİT DAĞITILSIN’

Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, gazetemize özel yaptığı açıklamada, “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve NBŞ kotalarına ilişkin düzenleme yapılması başta hükümetimiz olmak üzere ve tüm yetkililerin takdiri olduğu kuşkusuzdur. Ancak, süregelen tartışmaların Anadolu Sanayicileri olarak bizlerin sorunlarının, çözüm arayışlarımızın çok uzağında olduğunu görmekteyiz. Kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talep ediyoruz” dedi.

Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri  Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)  üretimi ve kotasıyla ilgili konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Çakmak, süregelen tartışmaları yakından takip ettiklerini aktararak, "Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri olarak bir Amerikan şirketinin hazırladığı rapora ve sonrasında ortaya çıkan şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin tartışmaları yakından takip etmekteyiz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve NBŞ kotalarına ilişkin düzenleme yapılması başta hükümetimiz olmak üzere ve tüm yetkililerin takdiri olduğu kuşkusuzdur. Ancak, süregelen tartışmaların Anadolu Sanayicileri olarak bizlerin sorunlarının, çözüm arayışlarımızın çok uzağında olduğunu görmekteyiz” şeklinde konuştu.

HAMMEDDEYİ BİLE ÜRETİP SATAMIYORLAR

Glikoz üretiminin sınırlandığını ve yerli sanayicilerin olumsuz etkilendiğini kaydeden Çakmak, “Kemal Derviş ve ABD destekçilerinin ülkemize dayattıkları ve halkımıza reva gördükleri 'sözde şeker politikası' ile mısırdan elde edilen nişasta ve glikoz üretiminin önü Nişasta bazlı şeker adı altında kotaya bağlanmış ve şekerli mamul sanayinin temel hammaddesi olan glikoz üretimi, eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sınırlanmış, yerli sanayiciler bakımından ise resmen yasaklanmıştır. Bugün derneğimize üye, her biri milyonlarca TL’lık yatırım yapmış üreticilerimiz kendi ülkemizde, bırakın nişasta bazlı şekeri, şekerli mamül sanayi için en temel hammaddeyi bile ülkesinde  üretip satamaz hale gelmiş durumdadır” dedi.

ABD MERKEZLİ ŞİRKETLERİN TEKELİ

Üretim ve ticaretin tekele bırakıldığını vurgulayan Çakmak, “Sektördeki nişasta bazlı şeker üretim ve ticaret kotası neredeyse  tamamen ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakılmış durumdadır. Bu şirketler dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar karlı bir ticarete devam etmektedirler. Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri' nin açıklamasıyla Türkiye'deki  Nişasta Bazlı Şeker üretimi ile ilgili verdiği kota ise şöyle: Mevcut kota dağılımı; ABD Merkezli CARGILL yüzde 44, ABD Merkezli AMLYUM yüzde 30,  Cargill ortaklı PNS yüzde 15,   TAT Nişasta yüzde 6,   SUNAR Mısır yüzde 4" ifadelerine yer verdi.                                           

PAZARIN YÜZDE 90’I ABD ŞİRKETLERİNDE

Çakmak, pazarın yüzde 90’lık oranının ABD’li şirketlerin tekelinde olduğunu vurgulayarak, “PNS ortaklığı da hesaba katıldığında kotanın yüzde 50’si sadece bir şirkete verilmiş, toplamda da pazarın yüzde 90’ı ABD’li şirketlerin tekeline bırakılmıştır. Derneğimize üye şirketler pazarın tamamen dışına itilmiştir. Bu noktada hükümetimizden nişasta bazlı şeker sektörüne tahsis edilen kotanın bu ülkede yerli ve milli üretim yapan bizleri de kapsamasını ve kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talep ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

12.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin