CHP’DE SULAR DURULMUYOR

CHP’DE SULAR DURULMUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Şahinbey İlçe Başkanlığı görevinden yönetimin kararı doğrultusunda alınan Uğur Özpolat ateş püskürdü. Özpolat, görevden alınma süresinin manidar olduğunu belirterek, “Neden görevden alma kararı, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası değil de CHP’de kongre takviminin açıklandığı Pazartesi Gününden sonra alındı? Bu kararın şimdi alınmasının nedeni kamuoyu tarafından net bir şekilde biliniyor” dedi.

Uğur Özpolat, Cumhuriyet Halk Partisi Şahinbey İlçe Başkanlığı görevinden il yönetiminin kararı ile alındı. Yerine İl Başkan Yardımcısı Zeki Gürsel getirildi. Görevden alınan Uğur Özpolat, basın açıklaması düzenleyerek sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özpolat, CHP Şahinbey İIçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olarak, 3 Ekim 2019 tarihi itibarı ile İl Başkanlığı tarafından resmi olarak görevden alınmış bulunuyoruz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Nisan 2018 tarihinde göreve geldiğimiz günden bu yana, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 31 Mart Yerel Seçimleri olmak üzere iki önemli seçim yaşadık. Bu iki seçimde de Şahinbey ilçe örgütü olarak, maddi, manevi, ahlaki ve siyasi sorumluluk bilinci ile partimizin aldığı kurumsal kararları harfiyen yerine getirerek görev yaptık. Görevden alınma gerekçesi hem hukuka, hem tüzüğümüze aykırıdır. Ayrıca kongre takvimi ve delege belirleme süreci başlarken bu görevden almanın gerçekleşmesi de oldukça manidardır. Maalesef üzülerek belirtmeliyiz ki, Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep yakındığımız antidemokratik uygulamaları bugün parti olarak kendimiz yapmaktayız” dedi.

CHP’NİN VİCDANINA SIĞMAZ

Özpolat, görevden alma şeklinin tüzüğe uymadığını belirterek, “Partimizin kurumsal kararlarına saygı gösteren ve harfiyen uygulayan Şahinbey örgütünün iradesini yok sayarak yönetimi görevden almak Cumhuriyet Halk Partisi'nin ne tüzüğüne ne ilkelerine ne de vicdanına sığmaz. Bunun sonuçlarını ve partimize vereceği zararları hiçe sayarak, kendi çıkarları uğruna delege belirleme ve şimdiden olası seçim öncesi yerini garantiye almayı düşünen bu zihniyeti kınıyor, örgütümüzün vicdanına havale ediyoruz. İl Yönetim Kurulumuz, 02.10.2019 tarih ve 333 sayılı kararı ile CHP Şahinbey İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, parti tüzüğümüzün 2.fırkası gereğince görevden alınmıştır” denildi. Tüzüğümüzün ilgili maddesine göre, “İl yönetim kurulu aynı esaslara dayanarak ve gerekçesini belirterek, ilçe başkanı, ilçe yönetim kurulu üyelerini, belde başkanı ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar 5 gün içerisinde gerekçesi ile birlikte Genel Merkeze bildirilir.” Genel Merkezimize demokratik hakkımız olan itiraz sürecimizi başlattık. Tüm bu gerekçeler, başarısızlıkta diyebilirler, çalışılmadı da diyebilirler. Neden görevden alma kararı, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası değil de CHP’de kongre takviminin açıklandığı Pazartesi Gününden sonra alındı? Bu kararın şimdi alınmasının nedeni kamuoyu tarafından net bir şekilde biliniyor” ifadelerine yer verdi.

DELEGEYİ DİZAYN ETME GAYRETİNE GİRDİLER

31 Mart Yerel Seçimlerinin Gaziantep'teki olumsuz sonuçlarının bir kişiye, bir kurula bir döneme yüklenemeyecek kadar büyük olduğunu vurgulayan Özpolat, “Şahinbey ilçemizde yaşanan sıkıntılarda en büyük rol, bizatihi atanmış İl Yönetiminin kendisi ve iki milletvekilimizdir. Onların oluşturdukları meclis üyeleri bugün Şahinbey'i yeniden dizayn etme arayışı içerisindeler. Kongre sürecine girildiği şu dönemde, ne geleneklerimize ne hukuka ne de vicdana sığmayan yöntemlerle bizleri görevden alan zihniyet, kendi siyasi ikballerini örgütün çıkarlarının, önüne koyarak delegeyi dizayn etme gayretine girmişlerdir. Bu başarısızlığın baş mimarları, 96. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Halk Partimizin kurumsal kararına uymayarak ittifak adına değil partiye zarar vereceği bilinmesine rağmen başka partilere hizmet etmişlerdir” dedi.

İKİ MİLLETVEKİLİMİZ GAZİANTEP’İ ALAMADI

Özpolat, seçimde vekillerin kenti teslim alamadığını belirterek, “Hazırladığımız harita ile genel merkezimize gittik. Genel Merkezde Kahramanmaraş’ın ittifak ortağına verilerek Gaziantep’in CHP’de kalması gerektiğini raporlar hazırlayarak, Genel Başkan Yardımcılarına sunduk. Tekrar görüşeceklerini söylediler ancak sonuç değişmedi. Kahramanmaraş’ın tek milletvekili kenti teslim etmedi. Bizim iki milletvekilimiz Gaziantep’i alamadı. Büyükşehir verildi, iki merkez ilçenin CHP’de kalması ve seçmeni sandığa taşımak istedik. Ancak il yönetimi, milletvekillerimiz de başka siyasi partinin adayına çalıştılar, böyle bir karmaşık sonucun ortaya çıkmasına neden oldular. Belediye meclis üyeleri de iki milletvekilimiz, il başkanımız ve Şahinbey İlçe Başkanlığına atanan Zeki Bey tarafından bir ofiste belirlendi. Seçim sonuçlarına ve bileşenlerine bakıldığında, CHP ittifak olarak girmemesine rağmen İyi Parti ve DSP’nin oyları ile birlikte yüzde 44 oranında oya ulaşıyoruz.  Sadece CHP’nin Şahinbey Belediye Başkanının oy oranı ile belediye meclis üyelerinin almış olduğu oy oranlarının farklı olduğunu görürsünüz. Bu da örgütün tepkisidir” dedi. Özpolat ayrıca, Şahinbey İlçe Kongresinde aday olacağını da belirtti. (TÜLAY KARA)

4.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin