Çiftçi üretecek, oda satacak

Çiftçi üretecek, oda satacak

Şahinbey Ziraat Odası tarafından hayata geçirilen proje ile Antep fıstığı üreticisi çiftçiler ürettikleri ürünler, oda desteği ile satışa sunacak. Oda Başkanı Ali Çolak, “En önemli amacımız Antep fıstığını Türkiye’nin her noktasına tanıtmak. Proje ile çiftçinin satış pazarını genişletiyoruz” dedi.

Şahinbey Ziraat Odası’nın geliştirdiği proje ile çiftçi tarafından üretimi yapılan iyi tarım uygulamaları yönetmeliğine uygun Antep fıstıkları paketlenecek, oda vasıtasıyla da Türkiye’nin her noktasına satışı yapılacak. Projeyi tanıtan Oda Başkanı Ali Çolak, “Ziraat odaları kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Şahinbey Ziraat Odası olarak dabundan dolayı oda bünyesinde iktisadi işletme kurulumu yaptık, tohum bayiliğimizi aldık, zirai ilaç bayiliğimizi aldık, gıda satış beyanında bulunduk maliyeye bunun da satış iznini aldık ve çiftçimizin Antepfıstığını paketleyip satışa hazır hale getirdik. Güvenilir bir ziraat odası olduğumuz dolayısıyla Türkiye’nin birçok ilindeki ziraat odalarını arıyoruz ve çiftçimizin Antepfıstığını tanıtıp o odalar kanalı ile yine çiftçimizin fıstıklarının satışını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmamızdaki en önemli amacımız Antepfıstığını Türkiye’nin her noktasına tanıtmak. Çiftçinin satış pazarını genişletiyoruz” dedi.

KALİTELİ ÜRÜNLER PİYASADAN UYGUNA SATILACAK

Çiftçinin üretimini yaptığı, paketleme ile satış aşamasının Şahinbey Ziraat Odası tarafından yürütüldüğü proje ile kalitenin ucuza vatandaşa ulaşacağını belirten Çolak, “Antepfıstığını daha fazla vatandaşımız tüketsin daha fazla şehirlerden talep gelsin diye fiyatları da makul tutuyoruz. Dışarda 90 liraya kadar satılan Antepfıstığı odamız kanalı ile kilosu 75 liradan alıcılara ulaştırılıyor. Üstelik odamız kanalı ile satışı yapılan fıstıkların tamamı iyi tarım uygulaması ile elde edilen fıstıklardır. Bu fıstıklarda aşırı ilaçlamadan kaçınılarak ürüne ruhsatlı uygulama yapılmış ve pestisit kalıntısı bulunmamaktadır. Satışı yapılan fıstıklarımızın üzerindeki pakette de vatandaşlar iyi tarım uygulaması ile elde edilmiş olduğunu da görecektir” dedi.

ŞAHİNBEY ZİRAAT ODASI’NDAN ATILIM ÜSTÜNE ATILIM

Başkan Çolak oda olarak çiftçiler için geliştirdikleri projelere değinerek, “Şahinbey Ziraat Odası olarak birçok atılım yapıyoruz. Odamızın resmi aracını aldık, ilaç işletme bayimizi açtık, şimdi paketlemesini yapıp Türkiye’nin her yerine göndermeyi düşündüğümüz fıstıklarımız ile de hem çiftçimiz kazanacak hem odamız kazanacak. Bu çalışmalarımızın sonucunda elde edeceğimiz gelir ile ziraat odamıza kendi mülkü olan kalıcı ve odamıza yakışır bir bina yaptırmak istiyoruz. Tüm çalışmalarımız bu yönde. Şu anki içinde bulunduğumuz ziraat odamızı yakıştıramıyoruz aslında. Ancak imkanlar dahilinde burada kalıyoruz. Umarız ki bu tür projelerimizle odamızı da yeni binasına kavuşturmanın sevincini yaşayacağız” dedi.

ÇİFTÇİLER DAHA ÇOK KAZANACAK

Proje ekibinin yoğun çalışmalar yürüttüğünü aktaran Çolak, “Bu bir ekip işi, tüm yönetim kurulu üyelerimizle meclis üyesi arkadaşlarımızla bu işi başardık. Tüm ekibimizle özverili bir şekilde çalışıyoruz. Bu projemizle aslında kazanan çiftçimiz olacak. Her zaman dediğimiz gibi çiftçinin elinden ucuz yollu alınan bu fıstıklar depolarda birkaç ay bekletilip iki üç katı fiyattan satışa çıkarılıyor. Çiftçinin ürettiği ürünü pazarlayacağız biz. Böylelikle çiftçimiz ürününden daha çok kazanır duruma gelecek. Bu değerli ürünümüzü ilerleyen zamanda gerekirse ihraç dahi yapabileceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu. (NEVRE SARAÇ)

16.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin