ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN KAÇIYOR

ÇİFTÇİ ÜRETİMDEN KAÇIYOR

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NIN YENİ HİZMET BİNASI TÖRENLE AÇILDI

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası’nın yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, tarım ve hayvancılıkta gelinen son noktanın üzüntü verici olduğunu aktararak, “Çiftçilerin girdi maliyetleri inanılmaz derecede arttı, verilen destekler ise yetersiz. Bakanlığın uyguladığı iyi tarım uygulamaları, organik tarı desteklerim, hatta tarımsal danışmanlık hizmetinde dahi büyük sıkıntılar mevcut. Destekler kesildi, ödenenler ise zamanında ödenmiyor. Üretici iyi desteklemelerle para kazanamıyor. Para kazanamadığı için üretimden kaçıyor “dedi.

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası’nın yeni hizmet binası TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, çevre illerin Ziraat Mühendisleri Odası başkanları ve çok sayıda ziraat mühendisinin katılımıyla açıldı. MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yeni hizmet binasının hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör açılışta yaptığı konuşmada yeni hizmet binasında eğitimler verileceğini ve üyeler adına faydalı icraatlar yürütüleceğini belirtti. Genel Başkan Güngör, açılışta yaptığı konuşmada Gaziantep’in önemli bir tarım şehri olduğunu belirterek, “Ziraat mühendisleri odamızın yarı resmi bir kuruluş olarak 81 ilde örgütlenmemiz mevcut. Gaziantep üye sayısı, ticareti ve sanayisi ile çok önemli bir kentimiz. Fıstığından sebzesine kadar her türlü ürün burada yetişiyor. Yeni binasında eğitimiyle, üreticisine iyi hizmet vereceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Genel Başkan Güngör, tarım ve hayvancılıkta ülkenin olumsuz bir seyir halinde olduğunu belirterek üreticilere destek çağrısında bulundu.

SIKINTILARIMIZ İYİ BİR POLİTİKA İLE DÜZELECEKTİR

Genel Başkan Güngör, mera alanlarının azaldığını vurgulayarak, “Tarımsal durumumuzun olumlu seyretmediğinin üretici de, iktidar da muhalefet de farkında. Bizler ziraat mühendisleri odası olarak Türkiye tarımının son durumunu raporlar halinde bildiriyoruz. Sıkıntılarımız var, işlenebilir tarım arazilerimiz daralıyor. 26 buçuk milyon hektar alandan 23.2 milyon hektar alana düştü. Mera alanlarımız daraldı, 16 buçuk milyon hektar alandan 11 milyon hektar alana düştü. Sularımız, derelerimiz, çiftçimiz sıkıntılı. Çiftçilerin girdi maliyetleri inanılmaz derecede arttı, destekler yetersiz. Bakanlığın uyguladığı iyi tarım uygulamaları, organik tarım, hatta tarımsal danışmanlıkta dahi büyük sıkıntılar mevcut. Destekler kesildi, zamanında ödenmiyor. Üretici iyi desteklemelerle para kazanamıyor. Para kazanamadığı için üretimden kaçıyor. Birçok ürünümüzü artık ithal etmek zorunda kalıyoruz. Bu doğru bir yaklaşım değil. Biz oda olarak rakamlarla bakanlığa iletiyoruz, kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sıkıntılarımız iyi bir politika ile düzelecektir” ifadelerine yer verdi.

MERALAR HAYVANCILIĞIN HİZMETİNE SUNULMALI

Mera alanlarının azalmasının hayvancılığı büyük oranda etkilediğini aktaran Genel Başkan Güngör, “ Et fiyatlarının düşmesini istiyorsak, hayvancılığımızı geliştireceksek meramızı korumamız lazım. Meralarda ıslah çalışmasının yapılması lazım. Meraların çiftçinin huzuruna, hayvancılığın hizmetine verilmesi gerek. Otlar büyükbaş ve küçükbaşlar için büyük bir protein kaynağıdır. Maalesef meralarımız öncelikle büyükbaş için hiç uygun değil, ülkemizde küçükbaşa da gereken önem verilmiyor. Bizim yıllık et tüketimimiz yaklaşık 14 kilogram bu rakam şuanda düştü. Çünkü tüketicinin alım gücü düştü. Et fiyatları, yem fiyatları pahalı. Meralarımızı korumuyoruz, politikalarımız yanlış. Bu sebeple et fiyatlarının düşme şansı yok. Plansız programsız ithalat yapılıyor. Karkas etlerimizi dışarıya nasıl ihraç edeceğimizin yollarını arıyoruz. Her ülkeden ithalatın hesaplanarak yapılması gerekiyor. Hayvancılığı ancak böyle geliştirebiliriz” dedi.

ÜRETİCİ DESTEKLENMEZSE

GIDA GÜVENLİĞİ KONTROL ALTINA ALINAMAZ

Gıda güvenliğinin önemine değinen Genel Başkan Güngör, “Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir açıklamasında, ‘Gıda güvenliği milli güvenlik kadar önemli’ dedi. Çok doğru bir deyiş. Gıda güvenliği dediğimiz zaman üreticinin ürettiği ürünün kalitesine de önem vermeliyiz. Fakat bu konu bu kadar önemliyken iyi tarım uygulamaları kaldırıldı. 3 yıl üst üste uygulamayanların destekleri kesildi, organik tarımda fiyatlar düştü, tarım danışmanlarında sıkıntılar oldu. Üretici, üretim desteklenmezse gıda güvenliği kontrol altına alınamaz” şeklinde konuştu.

 BUĞDAY ÇİFTÇİSİNİ DESTEKLEMELİYİZ

İklim değişikliği ve kuraklığın gelecek açısından endişe verici olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Güngör, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye ve dünyada küresel iklim değişikliği var. Dolayısıyla bu iklim değişikliği ile bizim üretmemiz de sıkıntılı demektir. Üretici bir taraftan girdi maliyetleriyle uğraşırken bir taraftan da iklimle uğraşıyoruz. Hala verimli bir yağış dahi alamadı ülkemiz. Şuanda yağmura, suya ihtiyacımız var. Gelecekte yağmurun yağmaması demek ürünlerde verim alamayacağımız anlamına geliyor. Türkiye’de nüfus artıyor, bizim üretmemiz lazım. Nüfusa oranlayınca bizim bu yıl 22 milyon ton buğday üretmemiz gerekirken 19 milyon ton buğday ürettik. 3 milyon ton buğday eksiğimiz var. Buğday çiftçisini desteklemek, iyi fiyat vermek lazım. Bazı durumlar için kamu politikaları uygulanmalı, sermayeye bırakmamak lazım. Sürekli tarım politikalarının değişmesi doğru değil. Bizler oda olarak tarım şurasında raporları ilettik. Beklentimiz bu raporların incelenmesi ve dönüşlerin çiftçilerimize yapılmasıdır”.

EĞİTİMLER VERECEĞİZ

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, “Yeni hizmet binamız açıldığı için çok mutluyuz. Benden önceki başkanlarımla birlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra meslektaşlarımızla daha yakın ilişkiler içerisinde olacağız. Yeni hizmet binamızda ki eğitim salonun da Ziraat Mühendislerine sık sık eğitim vermeye ve sorunlarını çözmeye çalışacağız. Sorunları Genel Merkeze iletip, yardım isteyerek koordineli şekilde çalışacağız. Yeni hizmet binamızın mesleğimize ve odamıza hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

HİZMET BİNASI HAYALİMİZDİ

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube eski Başkanı ve Türk Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Gaziantep İl Temsilcisi Kenan Seçkin, “Her zaman hayalimiz böyle güzel bir hizmet binasına kavuşmaktı. Gaziantep Ziraat Mühendisleri her zaman büyük bir ailedir. Bu açılışta da bu ailenin ne kadar güçlü olduğunu gördük. İlk şube başkanımızdan son şube başkanımıza kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Abdülkadir Deniz Başkanımızın ve ekibinin emeğine ve yüreğine sağlık” dedi. (NEVRE SARAÇ)

1.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin