ÇİFTÇİLER NE OLACAK?

ÇİFTÇİLER NE OLACAK?

Çiftçilere yaklaşık 7 yıldır verilen iyi tarım desteklerinin sürdürülebilirliği tartışması gündemden düşmüyor. Çiftçi tarlasını ekti, ilaçlamalarını yaptı, ürününü çıkardı, fakat 3 yıldır aldığı desteğini bu defa alamadı. Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cuma Yiğit, 3. Tarım Orman Şurası’na katıldıklarını hatırlatarak, iyi tarım desteklerinin sürmesi için talepte bulunduklarını açıkladı. Yiğit, “Üretici tarladan verimli ürün alamazsa, ne üretici kazanır, ne tüketici kazanır ne de ülke tarımsal alanda kazanır. Çiftçiye verilen destek artmalı, çiftçi para kazanmalı” dedi.

Organik ve kaliteli üretim için yaklaşık 7 yıldır çiftçiye verilen iyi tarım desteklerinin, 3 yılı dolduran çiftçilere yeniden verilmeyeceği bilgisi üreticileri üzdü. Tarlalarını eken, hasadını yapan, ürününü satan çiftçi desteğini alamadı. Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Cuma Yiğit, 3. Tarım Orman Şurası’na katılarak çiftçilerin sorunlarını dile getirdiklerini belirterek, “Her ilin çiftçilerin sorunlarını dile getirdik. Çiftçilerimize desteğin daha fazla verilmesi gerekiyor. Çiftçi desteği almalı ve çok üretmeli. Tarım ülkesiyiz, tarım vazgeçilmezimiz. Verilen desteklerin çiftçiyi teşvik etmesi gerekiyor. İyi tarım uygulamaları verildiği 3 yıl içerisinde çiftçileri doğru zirai ilaç ve gübre kullanımına, organik ürün üretmeye, doğru tarıma yönlendiriyor. Çiftçi desteklerden faydalandıkça daha bilinçli ve kaliteli üretim yapıyor. Rastgele zirai ilaçlar satılıyordu, bu satışların önüne geçildi, çiftçi bilinçlendi. Gaziantep’te iklim değişikliğinden dolayı kuraklık var. Her yıl ürünlerin birçok kanalında azalma mevcut” ifadelerine yer verdi.

SADECE ÜRETİCİ KAZANMIYOR

Çiftçinin üretiminin önemine değinen Yiğit, “Çiftçi para kazanmadığı sürece üretim artmaz. Üretim artmazsa tüketicinin cebinden daha fazla para çıkar. Tarladan çıkan ürün ile sadece üretici kazanmıyor. Üretici ile birlikte haldeki esnaftan tutun da manava, bakkallara, aracılara kadar birçok iş kolu ekmek yiyor. Biz bu bilgileri Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye ilettik. Komisyon çalışmalarının ardından bu çıktılar cumhurbaşkanlığımıza iletilecek. Tarım Şurası bundan sonra 5 yılda bir toplanacak. Sorunları ve talepleri ilettik. Önümüzdeki günlerde bu taleplerimize gelecek yanıtları paylaşacağız. Bakanımız Pakdemirli, Şura’da yaptığı konuşmalarda da çiftçiye karşı olumlu sonuçlar çıkarılacağını kaydetti. Müjdemizi bekliyoruz” dedi.

ÇİFTÇİLER SİSTEM DIŞI BIRAKILDI

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da, Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Uygulamalarına ilişkin, “9 Kasım 2019 Tarihinde yayımlanan Tarım Bakanlığı’nın 30.943 sayılı tebliğinin 24. Maddesinin (ü) bendinde yer alan ‘2016 yılından başlamak üzere aralıksız olarak üç yıl İTU desteğinden yararlananlar, 2019 üretim yılı İTU desteğinden faydalanamaz’ ibaresi sistemdeki 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakmıştır ve açıkçası bakanlık çiftçisine tuzak kurmuştur. İyi tarım uygulaması yapan ve son 3 yıldır destek alan üreticilere destek yok dediler. Yani Cumhurbaşkanı 24 Ekim de ‘İyi Tarım Uygulaması ve organik tarım desteği vereceğiz’ derken, Tarım Bakanlığı ‘Hayır 3 yıldır destek alanlara destek verilmeyecek’ diyor. Oysa İyi Tarım Uygulamalarında 7-8 yıldır devam ettiriliyor. Türkiye genelinde sadece İyi Tarım Uygulamalarında yaklaşık 80 bin üretici ve 6 milyon dekar alanda 7 yıldır bu desteği alıyor. Son 3 yıldır almak şartı neredeyse tüm üreticileri kapsıyor. Bu durum organik tarımda da aynıdır” ifadelerine yer verdi. (TÜLAY KARA)

 

19.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin