‘ÇOCUKLARIMIZI KURTARIN!’

‘ÇOCUKLARIMIZI KURTARIN!’

Gaziantep’te uyuşturucu madde kullanım yaşı gittikçe düşüyor. Madde bağımlısı gençlerin hem hayatı kararıyor, hem de aileleri çocuklarını bu bataktan kurtarmak için direniyor. Madde bağımlısı çocukları için sesini duyurmak isteyen aileler gazetemize konuştu. Aileler; çığlığımızı duyun, diyor.

Uyuşturucu madde kullanım yaşı Gaziantep’te her geçen gün düşüyor. Küçük yaşlarda zehir ile tanışan bedenlerin geleceği kararıyor. Gazetemiz aracılığıyla seslerini duyurmak isteyen aileler çocuklarını madde bağımlılığından kurtarmak istiyor. 16 ve 19 yaşındaki iki madde bağımlısı gencin, kendilerine, ailelerine ve çevrelerine verdiği zararı S.S. kod isimli bir anne ile A.A. kod isimli görme engelli bir baba gözyaşları içerisinde anlattı. S.S. isimli anne 19 yaşındaki madde bağımlısı oğlunun bataktan kurtulması için yetkililere seslenerek, ‘Çocuklarımızı kurtarın’ diye haykırdı.

‘AĞRILARIN GEÇER’ DEYİP UYUŞTURUCU VERMİŞLER

Anne S.S.; madde bağımlısı oğlunun “Oğlum 15 yaşında uyuşturucu madde kullanmaya başladı. Şuan 19 yaşında, Lise 2.sınıfa giderken madde ile tanıştı. Okuldayken kolu kırıldı ve arkadaşları ağrılarının hapla geçeceğini söylemişler. Gözlerindeki değişiklikten madde kullandığını 1hafta geçmeden anladım. Öğrendiğimde olumsuz bir tepki veremedim. Maddeye itmemek için ılımlı ve istikrarlı yürüdüm. Doktora götürmek için defalarca konuştum. İkna edip hastanelere götürdüm. Okulda yaptığı çevresi git gide genişledi. Tedavi gördüğü süreç içerisinde çok iyiydi. Tedaviyi bıraktıktan sonra hırçınlıkları başladı,  bizi dövüyordu. Babasına defalarca bıçak çekti. Madde almak için bizden para istiyordu. Para vermedikçe evden eşya alıp satıyordu. O günden bu yana tedavi için götürmediğimiz yer kalmadı. Parası bittikçe eve geliyor. Para vermeyince evdeki eşyaları çalıp satıyor” dedi.

‘OĞLUMUZU BİZ İHBAR ETTİK’

Madde bağımlısı oğullarını kendilerinin emniyete ihbar ettiğini gözyaşları içerisinde anlatan anne S.S., “Uyuşturucu kullandığı için babası da ben de şikayet ettik. Benim onu tedaviye ikna edecek gücüm olsa, kendi oğlumu neden ihbar edeyim? Birkaç defa kavgaya karışmış. 6 aydır cezaevindeydi. Yalvarıp yakarıyordu, namaz kıldığını tövbe ettiğini söylüyordu. 11 gün önce cezaevinden çıktı. Evden çıktıktan sonra bağımlı arkadaşları aldılar götürdüler. Tek başıma bir şey yapamadım. O günden beri oğlum ortada yok” şeklinde konuştu.

‘OĞLUM ASKER OLDU’ DEMEK İSTİYORUM

Çocuğunun askere gidecek yaşta olduğunu belirten anne S.S., “Çocuğumun yaşıtları cephede savaşıyor. Memleketimiz için, milletimiz için şehit oluyorlar. Ben istemez miyim çocuğumun askere gitmesini? Oğlum şuan yoklama kaçağı, götüremiyorum. Ben göğsümü gere gere ‘Oğlum asker oldu, milletimiz için cephede’ demek istiyorum. Ama şimdi oğlumu bataktan çıkarabilmek için her geçen gün eriyorum” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

GENÇLİĞİMİZ SÖNÜYOR

Madde bağımlılığının terör kadar zararlı olduğunu kaydeden anne S.S., “Tek sorun benim çocuğumun sorunu değil. Ben nasıl yanıyorsam diğer anneler de yanıyor. Kırkayak Parkı’nda, Bey Mahallesi’nde Masal Parkı’nda, 100. Yıl Parkı’nda gençliğimiz sönüyor. Cezaevinin bahçesinde onlarca aile çocuklarının madde bağımlısı olmasına ağlıyor. Türkiye’nin en büyük sorunu bu. Bizim gençlerimiz batağa düşmesin” diyerek feryat etti.

GÖRME ENGELLİ BABANIN FERYADI

Görme engelli baba A.A., 16 yaşındaki oğlunun ortaokulda okurken uyuşturucu madde ile tanıştığını belirterek, “ Oğlum ortaokuldayken uyuşturucu kullanmaya başlamış. Eşimle ayrı yaşıyoruz. Ben oğluma sahip çıkmaya çalışıyorum, onu sokaklarda bulmaya çalışıyorum. Fakat görme engelliyim, onu nasıl bu bataktan kurtaracağım? Benim gözlerim görmüyor. Elimden tutacak birine ihtiyacım var” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

ORTAOKUL ÖĞRENCİSİYKEN UYUŞTURUCUYLA TANIŞMIŞ

Eşinden 8 yıl önce ayrıldığını ve oğlunu bağımlılıktan kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptığı belirten Baba A.A., “ Ortaokuldayken uyuşturucu madde kullanmaya başlamış. Oğlum kendini duvarlara vuruyordu. Fark edince hastanelere götürdük. Oğlumun psikolojisi bozuldu. Benim oğlum ruhen kendi olsa bana tek bir kötü söz etmez. Madde kullanınca oğlum, benim oğlum değil. Kaç arkadaşı madde kullanırken hayatını kaybetti, bunu bile bile kullanıyorlar. Normalde bana sesini yükseltmezdi, madde kullanmaya başlayınca hepimize eziyet etmeye başladı. Elimizdeki telefonları satıp uyuşturucu alıyordu. Şimdi sadece üstünü değiştirmek için eve geliyor. Sonra ortalıktan kayboluyor. Suriyelilerle beraber vakit geçiriyor. Gece uyuyamıyoruz. Evimizi arkadaşlarıyla birlikte basıyorlar. Bütün eşyalarımızı alıp sattılar. Çocuğum daha 16 yaşında, devlet büyüklerimiz sesimizi duysun. Artık çocuklarımızın bu bataktan kurtulmasını istiyoruz. Biz artık başımızı öne eğmek değil, evlatlarımızla gurur duymak istiyoruz” dedi.

AİLELERİN TEK İSTEĞİ; MERKEZ KURULMASI

Madde bağımlısı gençlerin aileleri, bağımlı çocuklar için bir merkez kurulmasını istiyor. Çocuklarının maddenin etkisinde değilken pişman olduklarını söyleyen aileler, yetkililere merkezin başarılı olabileceğini ve ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. Sokakta kalan bağımlılar için kurulmasını istedikleri merkez vasıtasıyla çocuklarının sıcak bir yatağa, yemeğe kavuşmasının onları maddeden uzaklaştıracağını belirten aileler, meslek edindirme kursları ile çocuklarının meslek öğrenmesini de talep ediyor. Çocuklarının bağımlılıktan kurtulması için yetkililerden yardım bekleyen aileler, gençlerin artık vatanı ve milleti için hayırlı işler yapmasını istiyor. 

 

 

4.03.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin