ÇÖPLER SERGİLENECEK

ÇÖPLER SERGİLENECEK

Gaziantep’i akıntısıyla ikiye bölen Alleben Deresi’nin, vatandaşlarla buluşturulmak adına projeler geliştirilse de şimdiki hali bir türlü temiz kalmıyor. GASKİ Ekipleri Alleben Deresi içinde temizlik çalışmalarını tamamlamadan, çalışmaya başladığı yerler bilinçsiz vatandaşlar tarafından eski kirli haline dönüştürülüyor. Çevreyi kirleten vatandaşların önünü kesemeyen Büyükşehir Belediyesi, dereden çıkan çöpleri düzenleyeceği etkinlikle sergileyecek. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Alleben çok uzun bir hat, çıkardığımız çöpleri de sergileyeceğiz. Bunlar Alleben’e atılmaması gereken şeyler. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı hale getirmek istiyoruz” dedi.

Gaziantep’in ortasından geçen ve şehri ikiye bölen Alleben Deresi, duyarsız vatandaşların çöpleriyle doluyor. GASKİ ekipleri dereyi temizlese de dere vatandaşlar tarafından yeniden kirletiliyor. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, derenin vatandaşlarla buluşturulmasının amaçlandığı projeye ilişkin, “Alleben deresinin vatandaşla buluşturulması için bir proje hazırladık. Avrupa birliği hibesine sunduk. Proje olarak girdiği için 10 Milyon Euro’luk bu maliyeti yüzde 100 AB hibesi ile yapmak istiyoruz. Süreç uzayacak olursa başka formüller bularak projeyi faaliyete dökeceğiz” dedi.

DEREDEN ÇIKAN ÇÖPLERİ SERGİLEYECEĞİZ

Derenin sürekli olarak kirletilmesine ilişkin ise Sönmezler, “Önümüzdeki hafta içerisinde Alleben ile ilgili bir basın toplantısı yapacağız. Alleben deresi, şehir merkezinden geçen bir zenginliğimiz. Ama maalesef her noktada vatandaşlarımız dereye çöplük muamelesi yapıyor. İnsanlar bir taraftan çöp atıyor, biz bir taraftan topluyoruz. Bizim asli görevimiz; vatandaşlara içme suyu temini yapmak, içme suyu ile ilgili arızaları ve hatları yapmak. Bir taraftan da ekipleri Alleben’i temizlemek için görevlendiriyoruz. GASKİ’nin iş tanımında böyle bir çöp toplama ve temizleme tanımı yokken ekiplerimizi sürekli olarak dereyi temizlemek için görevlendiriyoruz. Alleben çok uzun bir hat, çıkardığımız çöpleri de sergileyeceğiz. Bunlar Alleben’e atılmaması gereken şeyler. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı hale getirmek istiyoruz. Şehrimizin ortasından bir dere akıyor ama vatandaşların o dereyi çöplük olarak kullanıyor. Uygulamaya koyacağımız projeyle birlikte alışkanlıklarımızı değiştirmek istiyoruz. İnsanlar nasıl içtikleri suyun şişesini dereye atabilir?” şeklinde konuştu.

HEP BİRLİKTE TEMİZLEYELİM

Ekiplerin dereden akıl almaz çöpler topladıklarını aktaran Sönmezler, “Ekiplerimiz geçtiğimiz gün Alleben’i temizledi, 2 saat sonra eski haline geri dönmüştü. Biz bütün işimizi bırakıp Alleben’i temizleye çalışsak ancak yeterli gelecektir. Önümüzdeki günlerde bir kampanya düzenleyip, şehirdeki bütün vatandaşlarımızla birlikte Alleben’i temizleyebiliriz. Çöp atanları uyarmaya çalıştığımızda da tepkiyle karşılaşıyoruz. Her bir vatandaşımızın temizlik konusunda, çevre konusunda daha bilinçli olması gerekiyor” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

12.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin