ÇÖZÜM ‘BEYAZ KOD’

ÇÖZÜM ‘BEYAZ KOD’

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve hakaret suçları gün geçtikçe artıyor. Daha önce Dr. Ersin Arslan’ın ölümüne neden olan şiddet, son  zamanlarda çirkin yüzünü tekrar gösteriyor. Sağlık alanındaki şiddetin sona ermesine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı ve Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddetin sonu gelmiyor. Gaziantep’te son olarak özel hastanelerin acilinde yaşanan şiddet olaylarıyla tekrar gündeme gelen sağlık personellerine yönelik şiddet hakkında İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, şiddet suçlarını ‘Beyaz Kod’ ile takip altına aldıklarını belirtti.

 

7/24 ŞİDDET BİLDİRİM İMKANI

Yazı, sağlık çalışanlarının güvenli çalışabilmesinin önemine değinerek, “Kamu ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleşen şiddet olaylarını izlemek üzere kurulan Beyaz Kod, gerçekleşen şiddet olayları sonrasında 113 numaralı telefonda 7 gün 24 saat ulaşılabilen, bildirim üzerine olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştıran ve şayet ettirilmemiş ise olayı derhal adli makamlara bildirilmesini sağlayan, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit eden bir birimdir” ifadelerine yer verdi.

6 AYDA 118 BAŞVURU

Sağlıkta dönüşüm programının temel hedeflerin motivasyon ve güven olduğunu açıklayan Yazı, “Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü hakaret, darp, yaralama vb. şiddet girişimlerinde, ilgili birimlerle koordineli bir şekilde çalışılarak cezai müeyyideler uygulanmaktadır” dedi. Yazı Gaziantep genelinde sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalan ve 113’ü arayan sağlık çalışanı sayısını da açıkladı. Yazı, “2017 yılı ilk 6 ayında toplam 118 Beyaz Kod başvurusunda bulunulmuş ve tüm bu başvurular için gerekli hukuksal süreç başlatılmıştır.  “Bu Sağlık Çalışanlarını Boşuna Öldürmüyorlar”, “Ne Biçim Doktorsun”, ”Seninle Görüşeceğiz” gibi tehdit söylemleri ise verilen cezalarda ayrıca önem taşımaktadır” dedi.

 

AĞCA: GÜNDE 31 SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET

Resmi verilere göre ülke genelinde her gün 31 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığını ve bu şiddetin son bulması gerektiğini belirten Gaziantep- Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, “  Her geçen gün onlarca meslektaşımız şiddete uğrama riski ile burun buruna geliyor. İnsan hayatı için zor şartlarda çalışmak durumunda kalıyoruz. Hastalar sağlık hizmeti alırken yaşadığı sorunların asıl kaynağını çalışan hekim ve sağlık çalışanı olarak görüyor. Fakat Hekim ve sağlık çalışanı hastanın düşmanı değil, en zor anında sığınmak zorunda kaldığı can dostlarındandır. Uygulanan sağlık politikalarının bütün sağlık çalışanlarını güvence altına alması gerekiyor. Sağlık çalışanlarının şiddet görmesine de ölümlerine de alışmayacağız” ifadelerine yer verdi. 

9.08.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin