DEĞER KATACAK

DEĞER KATACAK

Gaziantep’te raylı ulaşım sisteminin payını yükseltmeye yönelik olarak TCDD ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak girişimleriyle hazırlanan Gaziray Projesi’ni yerinde inceleyen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Gaziray, Gaziantep’in değerine değer katacak” dedi.

 

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve beraberindeki heyet Gaziray projesi kapsamında yürütülen çalışmalar için önce Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantıya katıldı, ardından çalışmaları yerinde inceledi.

 

KARA TREN’DEN GAZİRAY’A

Gaziray’ın Ulaşım Master planı kapsamında şehrin ulaşım sorununu önemli ölçüde çözüme kavuşturacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziray hattında 5 kilometrelik hastaneler bölgesinden adliye hattını yer altına alıyoruz. Hızlı trende gelinen noktada, ne kadar önemli olduğunu büyük tünellerin açıldığını, ciddi bir alt yapının yapıldığını ve 2020 yılında Gaziantep hızlı tren hattının çalışacak bir şekilde bütün altyapının hızlı bir şekilde yapıldığını bize gösterdi. 2020 yılında hızlı tren ve Gaziray Gaziantep'e geliyor ve biz Gaziray ile hızlı treni aynı hattan geçiriyoruz. Kara tren hattını Gaziray ve hızlı trene çeviriyoruz. Şehrin merkezinde de yer altına alıyoruz. Toplamda dört tünel olacak. İkisi tamamlanmak üzere” açıklamalarında bulundu.

 

GAZİRAY, DEĞER KATACAK

 

İncelemeleri sonrasında konuşan Apaydın ise, 27 km uzunluğundaki proje kapsamında toplam 112 km yeni demiryolunun yapılacağını kaydetti. Tüm hemzemin geçitlerin alt ve üstgeçit haline dönüştürülerek, yayalar ile demiryolu ve karayolu ulaşımının güvenli hale getirileceğini ifade etti. Apaydın, “Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz şehre özgün GAZİRAY projemiz, güzide şehrimiz Gaziantep’in değerine değer katacak.” şeklinde konuştu.

 

GÜNDE 100 BİN YOLCU

 

 OSB’deki Başpınar İstasyonuyla Küçük Sanayi Bölgesindeki Mustafayavuz arasında uygulanacak proje kapsamında hattın yapımı TCDD, istasyonların yapımını da Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. 2 adet menfezin inşaatı tamamlandı.

Proje tamamlandığında saatte 120 km hızla seyredebilecek, engelli yolcuların da rahatlıkla erişim sağlayabilecekleri banliyö trenleriyle günlük 100 bin yolcu taşınacak. 

 

7.08.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin