DEV TESİS FAALİYETE GEÇTİ

DEV TESİS FAALİYETE GEÇTİ

İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ TAMAMLANDI

KENTİN ATIK SUYU YÜZDE 99 ORANINDA ARITILACAK

Gaziantep'te atık su arıtma oranını yüzde 99'a ulaştırması hedeflenen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanarak faaliyete geçti. 200 bin metreküp/gün kapasiteli tesisin faaliyete başlaması kentte tarihi bir gün yaşandığına dikkat çeken GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Bu tesiste azot, fosfor giderimi olacak. Deşarj noktasında canlı hayatın oluşabilmesi açısından ileri bir standart kullanılıyor. Gaziantep için su almaya başladık” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ)’nin Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) üzerinden ulusal finans kullanarak inşa ettiği İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı. Düzbağ Projesi ile Gaziantep’in önümüzdeki 50 yıllık suyunu garantiye alan Büyükşehir Belediyesi, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile de atık suyu arıtacak. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, gazetemize yaptığı açıklamada, Gaziantep'in daha sürdürülebilir bir şehir olabilmesi adına çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) üzerinden ulusal finans kullandık. 200 bin metreküp/gün kapasiteli İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisini faaliyete geçirdik” dedi.

SACIR TEMİZ AKACAK

Tesisin Sacır Deresi için önemine dikkat çeken Sönmezler, “Sacır Deresi’nin bugünkü kirliliği açısından son derece önemli bir tesis. Tesis ile Sacır Deresi’nin daha temiz akmasını hedefliyoruz. Bu tesiste azot, fosfor giderimi olacak. Deşarj noktasında canlı hayatın oluşabilmesi açısından ileri bir standart kullanılıyor. Gaziantep için su almaya başladık. Bizim için tarihi bir gün” ifadelerine yer verdi.

HER ŞEY GAZİANTEP İÇİN

Düzbağ Projesi ile kente su verildiğini de hatırlatan Sönmezler, “Geçtiğimiz günlerde 40 yıldır mola vermeden çalışan Kartalkaya Barajı 3 kademe pompaları durdurulmuş ve şehrimize memba kalitesindeki Düzbağ(Helete) Suyu verilmeye başlanmıştı. Bugün Gazi Şehrimiz yine tarihi bir gün yaşadı. 200.000 m3/gün kapasiteli İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisine “Bismillah her hayrın başıdır” diyerek su almaya başladık. Gazi şehir her şeyin en güzeline layık. Bu güzel tesisin hayata geçmesinde, başta bu projenin sahibi Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu projede tüm GASKİ çalışanlarının alın teri var. Her şey daha yaşanılabilir bir Gaziantep için” şeklinde konuştu. (NEVRE SARAÇ)

7.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin