DİKKAT CEZA ALMAYIN!

DİKKAT CEZA ALMAYIN!

Taşımacılık politikalarında yapılan yeni reformlarla birlikte taşıma işlerinde istihdam edilenlere bazı belge alma zorunluluğu getirildi. 8 Ocak tarihi itibariyle trafikte SRC ve Psikoteknik Belgesi bulundurmayan sürücülere ve araç sahiplerine “Cezai İşlem” uygulanmaya başlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 4925 Sayılı Karayolu Kanunu ile  Türkiye genelinde 8 Ocak itibariyle SRC ve Psikoteknik Belgesi bulundurma zorunluluğu açıklandı. Firmaların adına kayıtlı araçların SRC ve Psikoteknik Belgesi bulundurmasının yasa gereği zorunlu hale getirilmesi sonucu yapılacak trafik uygulamalarında sürücülerin ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' bulundurmaması durumunda, firmaya 7 bin 500 TL, sürücülere 550 TL para cezası uygulanması öngörülüyor.

Sürücü SRC Belgesi nedir?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ve Psikoteknik belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır. Firmalara kayıtlı, her türlü kamyon, kamyonet, minibüs tarzı araçları kullanan çalışanlara 08 Ocak 2020 tarihine kadar Mesleki yeterlilik Belgesi-SRC ve Psikoteknik Belgesi alınması yasa gereği zorunlu kılındı. 25 Şubat 2003 öncesi ehliyete  sahip olanlar, 08 Ocak 2020  tarihine kadar yalnızca SRC Belgesini eğitime ve sınava katılmaksızın, eğitim ve sınav ücreti 975 TL+KDV ödemeden, kart ve hizmet ücreti 275 TL+KDV ödeyip, doğrudan alma hakkına sahipler.

Sürücü Psikoteknik Belgesi nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi 'e' bendine göre sürücülere Psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73'üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları belirtilmiştir. Standart, tarafsız, bilimsel, değerlendirme Psikoteknik merkezimiz güler yüzlü personeli ve yirmi ayrı şubesiyle müşteri odaklı tarafsız, standart ve bilimsel kriterlere uygun olarak psikoteknik değerlendirme, psikiyatri muayenesi ve sürücü davranış analiziyle sizlere hizmet vermektedir. (ASLI EMEKTAR)

10.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin