‘Doğal gaz en ucuz ve en çok tercih edilen yakıt’

‘Doğal gaz en ucuz ve en çok tercih edilen yakıt’

GAZDAŞ, doğal gaz kullanımının sağladığı tasarrufun detayları ve doğal gaz dönüşümünün nasıl kolay ve güvenli bir şekilde yapılabileceği konusunda bilgi paylaştı.

GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Tanju Koçak, doğal gazın ucuz yakıt olma özelliğini korumanın yanında çevreci, konforlu ve verimli olması nedeniyle tüm Türkiye’de en çok tercih edilen yakıt olduğunu açıkladı.

 Isıl değerler karşılaştırıldığında kömürün doğal gazdan yüzde 25, akaryakıtın yüzde 110, elektriğin ise yüzde 300 daha pahalı olduğunu belirten Koçak “Mutfak ya da banyo ihtiyaçları için kullanılan 12 kg tüpün fiyatı 80 TL düzeyinde iken, aynı ihtiyaçlara yönelik kullanılabilecek doğal gazın bedeli sadece 18 TL. Basit bir karşılaştırmayla yılda 18 tüp kullanan bir ailenin doğal gaza geçiş sağlayarak yılda 1100 TL’den fazla tasarruf etmesi mümkün. Isınma amaçlı kullanılan kömür yerine doğal gazın tercih edilmesi halinde ise bu tasarruf oranı yıllık 1500 TL’ye kadar çıkabilir” dedi.

 Doğal gazın ayrıca diğer yakıtlarla kıyaslanamayacak kadar konforlu olduğunu da ifade eden Koçak, doğalgaz kullanılan bir dairede bütün odalar dengeli olarak ısıtılabilirken, kömürle ısınan dairede sadece sobanın bulunduğu odanın tam olarak ısıtılabildiğini söyledi. Doğal gaz ile ısınmada otomasyon sistemlerinin olması sayesinde kömürde yaşanan az veya çok ısınma durumlarının doğal gazda yaşanmadığını belirten Koçak, “Doğal gazın ısıl verimi kömürden çok yüksektir. Kömürün ısıl değeri 4500-6500 Kcal iken, doğal gazın ısıl değeri 8250-9500 Kcal aralığında değişmektedir. Dolayısıyla doğal gaz, yandığında kömüre göre neredeyse iki katı daha fazla ısı enerjisi üretmektedir ve çok daha iyi ve verimli bir ısıtma sağlamaktadır” diye konuştu.

 Doğal gaza geçmek isteyenlere faizsiz 18 ay vadeli kredi kolaylığı

Gaziantep, Nizip ve Kilis’i içine alan bölgede hali hazırda 305 bin BBS aboneye doğal gaz hizmeti sunduklarını aktaran Koçak, “GAZDAŞ olarak bölgedeki tüm vatandaşlarımızı ekonomik, konforlu ve çevreci yakıt olan doğal gazdan faydalandırabilmek için son 10 yılda 200 milyondolardan fazla yatırım yaparak 2.880 kilometrelik bir doğal gaz altyapısı oluşturduk. Şu anda Gaziantep’te doğal gaz konforunu yaşayan 305.bin abonenin yanında 516 bin BBS potansiyel abone de konutları veya iş yerlerinde gerekli dönüşümü sağlayarak hemen doğal gaz kullanmaya başlayabilir. GAZDAŞ olarak biz bu potansiyel müşterilerimiz için geçişi kolaylaştırmak adına Şekerbank ile birlikte EKOkredi imkanı sunmaya başladık. Doğal gaz dönüşümü yaptırmak isteyen vatandaşlarımız isterlerse 0 faizle 18 aya kadar vadeli kredi imkanından yararlanabilecekler” açıklamasında bulundu.

 Koçak, doğal gaz dönüşümü sırasında veya tadilat işlemlerinde abonelerin can ve mal güvenliklerinin sağlanabilmesi ve mağduriyet yaşanmaması için yapılacak işlemlerin sadece GAZDAŞ tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı firmalar tarafından yapılmasının yasal zorunluluk olduğuna da dikkat çekti.

3.08.2017 (İHA)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin