DOLAR ENDİŞELENDİRİYOR

DOLAR ENDİŞELENDİRİYOR

Doların TL karşısındaki yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Doların 5,29 TL’yi görmesi üzerine inşaat sektörünün endişesi arttı. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “ İnşaat sektörü olarak Doların yükselişini endişeyle izlemekteyiz. Çünkü inşaat maliyetlerinin büyük bir girdisi dolara endeksli. Bu da bizim metrekare birim maliyetlerimize büyük etki yapıyor. Özellikle demir ve demir ürünleri ile alakalı olarak fiyatlar yükseldi” dedi.

Doların TL karşısında 5,29’u görmesi birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de endişe uyandırdı. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, demir ve demir ürünlerindeki fiyat artışından sektörün olumsuz etkilendiğini belirtti. Çeliktürk, gazetemize yaptığı açıklamada, “İnşaat sektörü olarak Doların yükselişini endişeyle izlemekteyiz. Çünkü inşaat maliyetlerinin büyük bir girdisi dolara endeksli. Bu da bizim metrekare birim maliyetlerimize büyük etki yapıyor. Özellikle demir ve demir ürünleri ile alakalı olarak fiyatlar yükseldi. Ham maddeler dolara endeksli olduğu için bütün maliyetlere etkisi oluyor. İnşaat sektörü son yıllarda daralmış bir pozisyonda seyrediyor. Bu derece artış göstermesi birçok sektörü sıkıntılı bir duruma getirdi” ifadelerine yer verdi.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ ZORDA

Türkiye’deki inşaat sektörünün yüzde 65’inin kamu yatırımı olduğunu belirten Çeliktürk, “Kamu yatırımlarında da maliyet artışlarından dolayı kamu müteahhitlerimizin çok büyük sıkıntıları var. Fiyat kararnamesi konusunda talepleri oluyor. Kamu müteahhitleri standart bir fiyata teklif verdikleri için, malzemelere gelen zam karlılığı öldürüp zarara dönüştürüyor. Çok zor durumda olan meslektaşlarımız var. Gaziantep zaten arsa fiyatlarının çok yüksek olduğu bir il. Bu arsa fiyatlarının üzerine inşaat malzemelerine gelen artışla birlikte Gaziantep’te milyonluk daireleri konuşmaya başladık. Vatandaşımızın alım gücü çok düşük, dolar çoğu sektörü etkiliyor. Vatandaşlar eskiden kredi çekerek de ev sahibi olabiliyordu. Fakat artık kredi faizlerinin de yükselmesiyle elimizdeki konut stokları maliyetine dahi satılamıyor. Her alanda zam geliyor, hayat pahalanıyor, geçim sıkıntısı nüksediyor. Doların düşmesini ülkemizin için önemli buluyoruz”.

 

7.08.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin