DOLAR YÜKSELİYOR İMALATÇILAR ZORDA

DOLAR YÜKSELİYOR İMALATÇILAR ZORDA

Doların TL karşısındaki değeri haftaya 4.80’in üzerinde başladı. Hammaddesini yurtdışından alan birçok imalat sektörü temsilcisi doların yükselmesi ile birlikte hammadde alamayacak duruma geldi. KÜSGET Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Güneş, hükümet sisteminde sağlanan istikrar ile birlikte TL’nin değerinin artacağını ifade ederken, Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “2018 yılının başında bakır hammaddesi 27 TL’den başladı, şuan 42 TL’yi gördü. Gaziantep kültürünü hem bölgeye hem ülkeye tanıtmak için çıktığımız yolda hammadde sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz “ dedi.

 

KÜSGET Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Güneş, doların yükselmesi ile birlikte küçük esnafın yaşadığı sorunları gazetemize anlattı. Güneş, “Doların yükselmesi imalatçılarımızın aldıkları hammaddelerin fiyatında da artışa sebep oluyor. Özellikle demir ve plastik işiyle uğraşan imalatçılarımız zor durumda. Bu imalatçılarımızın ham maddeleri yurtdışından geldiği için dolara ve Euro olarak alınıyor. Ayrıca tahta ve ahşap işiyle uğraşan esnaflarımız da Dolar ve Euro’nun TL karşılığından olumsuz etkileniyor. KÜSGET Sanayi Sitemizde bulunan esnaflarımız bu dalgalanmaların bir an önce durulmasını temenni ediyor. Yeni hükümet sistemi ile birlikte yeni ekonomik atılımlar gerçekleşecek. İstikrarın sağlanmasının hem ülke ekonomisine hem de yurtdışı ile yapılacak olan alışverişlerde ekonomik alanda katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Biz istikrarın sağlanması adına her zaman esnaflarımızla birlikte devletimize her zaman destek veriyoruz” dedi.  

ESNAF PARASINI DEĞERLİ OLMASINI İSTİYOR

Küçük esnafın uzun vadede değil günlük kazanç sağladığını vurgulayan Güneş, “Esnaf kazandığı parayla ham madde almak istediği zaman parasının değerli olmasını ister. Esnafımız alacağı ham maddenin fiyatından memnun değil. Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen, ülke üzerinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi oyunlar oynamaya çalışanlar, ülke ekonomisini etkilemek isteyenler sağlanacak istikrar ve güven ortamıyla karşı karşıya kalacak. 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden geçen 2 yıla rağmen biz birlik ve beraberlik ruhumuzu kaybetmedik. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Uzun vadede dolardaki dalgalanmaların azalacağını ve esnafımızın ham madde alırken parasının değer göreceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

HAMMADDE 27 TL’DEN 42 TL’YE YÜKSELDİ

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, bakır işlemecilerinin hammadde alırken artan fiyatlardan olumsuz etkilendiklerini belirtti. Açık, “Türkiye'de bakır işlemeciliğinin coğrafi patenti Gaziantep’te ve Gaziantep’teki bakırcılarımızın en büyü sıkıntısı hammadde fiyatları. 2018 yılının başında bakır hammaddesi 27 TL’den başladı, şuan 42 TL’yi gördü. Gaziantep kültürünü hem bölgeye hem ülkeye tanıtmak için çıktığımız yolda hammadde sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Bakırın hammaddesi yurt dışında bolca mevcut. Hammaddeyi 3-5 tane fabrikadan alıyoruz. Bu fabrikalar hurda fiyatlarının yükseldiğini söylüyor. Bu duruma yetkililerin bir çare bulmasını istiyoruz. Dünyada bakır çok, bunun bir çaresinin bulunması gerekiyor. Yoksa bakırcılar çarşısının hareketli günlerinde fiyatları yükselterek bu günleri boş geçirmek istemiyoruz” diye konuştu. 

16.07.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin