DÖNÜŞÜMÜN ARİFESİNDEYİZ

DÖNÜŞÜMÜN ARİFESİNDEYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin2019-2020 Değerlendirme Toplantısında Yerel Basın İle Buluştu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2019-2020 Değerlendirme Toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi. Şahin, 2019 yılında gerçekleştirdikleri projelerin kent genelinde oluşturduğu etkilerini açıklayarak 2020 yılında Gaziantep’te yapılacak olan TEKNOFEST’e ilişkin de konuştu. Şahin, “TEKNOFEST için 56 kurum, 8 bakanlık bir araya gelecek. Sanayide de emek yoğun üretimden yüksek teknolojiye geçiş için bize çok büyük fırsatlar verecek. Teknofest’in 1 yıllık serüveninde yapmamız gerekenler var, büyük bir değişim ve dönüşümün arifesindeyiz” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibi 2019-2020 yılları Değerlendirme Toplantısı’nda yerel basın ile bir araya geldi. Toplantıda başkan Şahin ve ekibinin yanı sıra AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan,  AK Parti İl Başkanı M. Eyup Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yer aldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2020 yılının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100.yılına giriyoruz. Bizim açımızdan iki büyük himaye var. Cumhurbaşkanlığının himayesinde Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100.yılı kutlanacak. Bir diğer önemli himaye ise Akıllı Şehirler ile ilgili oluyor. Akıllı Şehirlerle ilgili olarak Belediyeler Birliği olarak çalışma başlattık. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde Çarşamba Günü Ankara’da gerçekleştirilecek. 280 fikir projesi yarıştı, Çarşamba Günü Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte bunun açıklamasını yapacağız. 2020 yılında Teknofest Gaziantep’te yapılacak. İstanbul’da 1,5 milyon insanın ziyaret ettiği, en iyilerin yarıştığı bir Teknofest Gaziantep’te yapılacak. Teknofest’in Gaziantep’e gelmesi bu şehre olan güvenin göstergesidir. Bunun altından kalkabilme gücünü bizde gördükleri için 20 Ocak’ta Selçuk Beyin başkanlığında tanıtım toplantısı yapılacak. Teknofest için 56 kurum, 8 bakanlık bir araya gelecek. Sanayide de emek yoğun üretimden yüksek teknolojiye geçiş için bize çok büyük fırsatlar verecek. Teknofest’in 1 yıllık serüveninde yapmamız gerekenler var, büyük bir değişim ve dönüşümün arifesindeyiz. Bunun devamını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

SİNEMA CAMİASI GAZİANTEP’E GELECEK

2020 yılında her ay bir uluslararası etkinlik düzenleneceğini açıklayan Başkan Şahin, “İçişleri Bakanımız ile görüşme yaptık. Antalya’da film festivali konusunda yarım asırlık bir tecrübe var. Gaziantep’te Göç temalı film festivali yapmak istiyoruz. Dünyanın en iyi göç temalı filmlerini, oyuncularını, yapımcılarını, yönetmenlerini Gaziantep’e getireceğiz. Gaziantep olarak bunun altında kalkabileceğimizi söyledik. Yerelden Evrensele bu kentin rekabet etme gücünü artırmamız gerekiyor. 2023’e bu kenti hazırlamamız gerekiyor. Bu yılı çok önemli bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. 2023 hedeflerine en yakın şehir biziz. O nedenle pastayı büyütmemiz gerekiyor. Pasta büyürse, bu pastadan herkesin alacağı pay büyüyecektir. O nedenle sorun çözme kapasitemizi güçlendirmeliyiz. Bu noktada da sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

TEKNOFEST İÇİN TOPLANTILAR YAPILIYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak, “Gaziantep bir sanayi, ticaret, tarih, turizm, kültür şehri.  Çok geniş bir yelpazemiz var. Şehrimizin tanıtımında Gaziantep basın mensuplarımızın çok büyük katkısı var. Gaziantep’in Türkiye ve dünyaya tanıtımında basına ihtiyacımız var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü de kutlamak istiyorum. Basın mensuplarımızın gecesi gündüzü yok her an iş koşuşturmasındalar. TEKNOFEST savunma sanayi ile ilgili Gaziantep’te birkaç toplantı oldu. Hangi sanayici ne yapabilir, fabrikalarımızın şartları nelerdir, bunları görüştük. Biz sanayi bakanımıza milletvekillerimizle birlikte gittik, görüştük. Gaziantep sanayisinde üretilenlerin Ar-Ge ile birlikte bir merkez üzerinden yürütülmesi ve bunların sanayi üzerinden imalatlarının olması çok dikkat çekti. Özellikle 11. Kalkınma Planı içerisinde olan maddelere bir şehir tarafından ilk defa duyarlı olunduğunu ve bir şehrin ilk defa dile getirdiğini aktardılar” dedi.

ÇÖZÜM İÇİN YOL HARİTALARI ÇİZİYORUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, toplantıda yaptığı açıklamada, “Döviz krizi nedeniyle piyasalarda daralma yaşandı. 2019 yılı itibariyle alınan tedbirler sonunda ekonomide iyileşme yaşandığını hepimiz görüyoruz. Gaziantep’teki iyileşmenin daha Türkiye ortalamasının daha üzerinde olduğunu görüyoruz. 2019 yılını Türkiye ortalamasının üzerinde 7,5 milyar dolar ihracat ile kapattık. İstihdamda ise 8.sırada yer aldık. 2019 yılında istihdamda yaşanan ufak kayıpları telafi etmiş olduk. 2020 yılında ihracat oranının daha da artmasını bekliyoruz. Ekonomide yeni bir Take-Off Dönemine giriyoruz. Bu dönemde ekonomimiz yeni bir büyüme dönemine girecek. 2020 yılı yeni bir büyüme döneminin başlangıcı olacak. Öte yandan kentin temsilcileri olarak şehrimizin sorunlarını yakından takip ediyoruz. Haftalık toplantılarımızda kentimizin sorunlarını değerlendirerek, gerekli yerlere iletiyoruz. Yaptığımız bu toplantılarda sorunlarla ilgili çözüm için yol haritalarımızı çiziyor ve bu sorunlarla ilgili gerekli adımları atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÇOK ÖNEMLİ PROJELERİMİZ VAR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, şehrin son 10 yılda çok büyük ivme kazandığını vurgulayarak, “2019 yılı Türkiye’nin saldırı altında olduğu bir yıl olmasına rağmen çok büyük gelişmeye imza atmıştır. Birçok sebep tasarruf tedbirlerini almaya itti. Gaziantep’te çok ciddi projelerimiz var. Bunlardan en önemlilerinden birisi sulama projeleri. Klavuzlu, Çetintepe ve Harmancık gibi projelerimiz var. Yılsonunda eğitimimiz için 115 milyon lira bütçe aktarıldı. Havaalanı ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bütün bu gecikmelere rağmen bir tane dahi proje ertelenmedi ötelenmedi. Projelerin takipçisiyiz. Teknofest Gaziantep için büyük bir prestijdir. Gaziantep’in seçilmesi tesadüf değildir. Libya’daki teskere meselesi ülkemiz için büyük bir başarı hikâyesidir” dedi.

5 BİN KONUTA 53 BİN BAŞVURU

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, toplantıda basın mensuplarına sunum yaptı. Cihan, yaptığı sunumda, ulaşım, konut, toplu taşıma, yeşil alan, millet bahçesi projelerine ilişkin bilgiler vererek, “Gaziantep ile ilgili olarak 2040 yılına kadar planlamalarımızı yaptık. Nereler konut, yeşil alan, toplu taşıma, sanayi alanı olacağı, projeler planlandı. Gaziantep’in önemli sorunlarından bir tanesi konut oluyor. Kuzeyşehir’de 3 bin 858 konut ihalesi yapıldı. 3 bin konutun inşasının tamamlandı, bin 600 kişi burada yaşıyor. Burada okul yapılması ile ilgili ihtiyaç vardı, iki adet okulumu sömestr tatilinin ardından açılacak. TOKİ tarafından 5 bin 200 konut Gaziantep’te yapılacak. 5 bin 200 konut için 53 bin 500 kişi başvuruda bulundu. Konut ihtiyacı ile ilgili konut üretmeye devam edeceğiz.  Geneyik Bölgesi’ne bin 900’ü yapılacak. Yeni bir şehri Güneyşehir’e kuruyoruz. Şahinbey Belediyesi ile birlikte Bayramlı Bölgesi’nde yürüttüğümüz konut projesi sürüyor. Mera vasfı olması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 4 milyon 600 metre kare konut rezervimiz var. Gaziantep’in her tarafında konut ile alakalı planlamalarımız bitti” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BAHÇESİ OLACAK

Cihan, Medeniyet Şehri Projesi’ne ilişkin “Medeniyet Şehri Projesi ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanları ile ön protokol imzalandı. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının ihtiyacı olan tüm tesisleri Büyükşehir Belediyesi olarak Kuzeyşehir’de bulunan 23 milyon metrekarelik Hazine arazisine Askeriyenin tesislerini yapıyoruz. 1 milyon metrekarelik alanda askeriyenin kullanmadığı bir alan var. Protokol kapsamında o bölgeyi alarak kaynak geliştirerek, askeriyenin ihtiyaçlarını karşılayacağız. 4 milyon metrekaresi tamamen yeşil alan olacak. Ölçeği ile bakıldığında Medeniyet Şehri Projesi’nde yer alan yer Dünyanın en büyük bahçesi olacak. Ana protokol yapılacak” şeklinde konuştu.

GÜNLÜK 150 BİN YOLCU POTANSİYELİ OLACAK

Gaziray Projesi’nde gelinen noktayı açıklayan Cihan, “Gaziray Projesi’nin tamamlanması ile birlikte günlük yolcu potansiyeli 150 bin olacak. İstasyonlar tamamlandı, şehir içerisindeki inşaat başladı. Yer altına işlemlerinin bitmesi ile birlikte 2021 yılında faaliyete geçecek. Mayıs ayında KÜSGET-Gar arasında yolcu taşımaya başlayacağız. Aç-kapa işlemleri 970 milyon, toplam maliyeti ise 2 milyar TL bedelli yatırım kentimize kazandırıldı. Gaziantep-Nizip arasında faaliyet gösterecek olan Raybüs ile Nizip’e taşıma 1 ay sonra başlayacak. Gaziray ile bağlantılı olacak. Metro Projesi bitti. Bakanlık ile son bir imza kaldı. Gaziantep olarak artık tek gündemimiz metro oluyor. 400 milyon avro değerinde çok büyük bir yatırım. İstasyondan başlayarak, Şehir Hastanesi’ne ulaşacak. 10 kilometre ve 9 hatta oluşacak. Toplu taşımada gelmek istediğimiz bir nokta. 2020 yılında devlet yatırımı olarak gündeme alırız” dedi.

KAMİL OCAK’IN YERİNE CAMİ YAPILACAK

Millet Bahçesi Projesi’ne ilişkin konuşan Cihan, “Millet Bahçesi Sözleşmesi 9 Ocak 2020 tarihinde yapıldı. Seçim döneminde paylaştığımız neyse projede onu yapıyoruz. Cami konusu çok fazla gündeme geldi. Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu proje kapsamında yıkılıyor oraya bir cami yapılacak. Proje ile bütünleşecek bir cami yapılacak. Her yerden görülecek olan en büyük cami ile ilgili çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

DÜZBAĞ’IN SUYUNU İÇİYORUZ

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, toplantıda yaptığı sunumda, “Sürdürülebilir şehir için içme suyunun olması gerektiğini düşünüyoruz. Her geçen gün sağlıklı suya erişimin daha zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla su fakiri olan Gaziantep’te suya ulaşmak için mücadele veriyoruz. Gaziantep’in tarihinde çok fazla kuraklık yaşanmış. Ama 3 gün önce çekilen bir fotoğrafa göre, Helete’ye yağan kar Gaziantep’te çeşmelerimizden akıyor. Gaziantep’in merkezinde maalesef ki suyumuz yok.  Düzbağ suyu şehrimize geldi. Hacıbaba’dan beslenen bölgelerin tamamı şuan Düzbağ’ın kar suyunu içiyor. Ama yüksek kotlardaki özellikle Karataş Bölgesi’nin yüzde 20’si Düzbağ suyunu içiyor. Şuanda yaptığımız bir çalışmayla 3 ay sonra bu bölgelerin de yüzde 50’si bu suyu içecek. İçme suyu arıtma suyu tesisimiz bittiği zaman da bu bölgenin tamamı Düzbağ suyu içmiş olacak. Şuan çeşmelerden akan su en kaliteli su. Biz sadece 2019 yılında 225 milyon lira elektriğe harcayacaktık. Düzbağ ile 6 ya da 50 milyondan fazla karımız oldu. Yaptığımız projenin maliyetini 8-9 yılda çıkarmış oluruz. Önemli olan kaliteli suya erişmiş olmamız. Gaziantep çok hızlı büyüyor, bizim altyapı olarak yetişmemiz gerekiyor” dedi.

Konuşma ve sunumların ardından toplu fotoğraf çekildi. (NEVRE SARAÇ- TÜLAY KARA)

13.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Belediyede Haritacılar Güneyşehirle ilgili olarak kalem oynatmadılar. Parselasyon yapılmadan vaatler geçersiz...
Nafiz Karakoyunlu15 Oca 2020 12:48:20
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin