Eczacılık Günü Törenle Kutlandı

Eczacılık Günü Törenle Kutlandı

 

Gaziantep Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda törenle kutladı. Gaziantep Eczacılar Odası Genel Sekreteri Serdari Dalsüren törende yaptığı konuşmada, “Eczacılar halkın en kolay ulaşabildiği sağlık danışmanlarıdır. Eczacılar toplumun aydın, ilerici, modern yüzüdür.  Eczacılar sadece sağlık alanında değil hemen her konuda halkın danışmanıdır yani halkın sırdaşı ve dert ortağıdır. Yine eczacılar yapılan anketlerde en güvenilen meslek mensupları sıralamasında hep ilk beş içinde olmuştur” dedi.

Gaziantep Eczacılar Odası, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tören düzenledi. Meydanda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan eczacılar, İstiklal Marşı okudu. Gaziantep Eczacılar Odası Genel Sekreteri Serdari Dalsüren, günün anlamına ilişkin yaptığı konuşmada, “Biz eczacılar 179 yıldır sürekli gelişen mesleğimizi toplum sağlığını iyileştirme, insanların yaşam kalitelerini artırma ekseninde icra etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Eczacılar halkın en kolay ulaşabildiği sağlık danışmanlarıdır. Eczacılar toplumun aydın, ilerici, modern yüzüdür.  Eczacılar sadece sağlık alanında değil hemen her konuda halkın danışmanıdır yani halkın sırdaşı ve dert ortağıdır. Yine eczacılar yapılan anketlerde en güvenilen meslek mensupları sıralamasında hep ilk beş içinde olmuştur. Eczacılar halk sağlığına katkılarının yanı sıra ilaç danışmanlığı rolü ile kamu kaynaklarının etkin ve akılcı kullanımında da pay sahibidir” dedi.

İLAÇ ARTIK BİR İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜDÜR

 İlacın ileri teknoloji ürün olduğunu belirten Dalsüren, “İlaç artık bir ileri teknoloji ürünüdür. Gelişen bilim ve teknoloji, eczacılık alanında da yeni bir takım tanım ve terimlerin oluşmasına neden olmuştur. Nanoteknoloji, biyoteknoloji gibi terimlerle artık hasta hücreleri bulup yalnızca o hücrelere etki eden ilaçları konuşmaya ve kullanmaya başladık. Bu sayede ilaçların yan etkileri en aza indirilmeye başladı. Özellikle onkoloji ilaçlarında bu teknolojilerin kullanılması bu ilaçların sağlıklı hücrelerde yarattığı istenmeyen etkileri ortadan kaldırmaktadır.  Ancak dünyada yaşanan bu gelişmelere ayak uydurmada başarılı olduğumuzu söylememiz maalesef mümkün değildir. Bugün Türkiye’de tüketilen her 100 kutu ilacın yaklaşık 80’i yerli üretim olsa da TL bazında baktığımızda bu oran yüzde 45’lere düşmektedir. Bu da ileri teknoloji gerektiren insülin, kan ürünleri, onkoloji ilaçları gibi pahalı ürünleri üretemediğimizi göstermektedir. Türkiye ilaç pazarında en yüksek ciroya sahip ilk on ilacın sadece ikisi yerli üretimdir. Sonuçta ülkemizin kaynakları yurtdışına çıkmakta, dış ticaret açığımız büyümektedir. Yerli ilaç firmalarımızın sayısı giderek azalmaktadır.  İlaç stratejik bir üründür. İşte bu nedenledir ki devlet, ar-ge çalışmaları için kaynak ayırmalı ve ilaç üretiminin yeniden yerli firmalara geçebilmesi için politikalar üretmelidir” dedi.

SAĞLIĞA VE İLACA DAHA ÇOK PAY AYRILMALI

Dalsüren, konuşmasının devamında, “ Türkiye’de ilaca ve sağlığa ayrılan pay bütçenin artışına paralel olarak artmaktadır. Ancak buna rağmen bütçeden sağlığa ayrılan pay ve kişi başına ilaç tüketiminde OECD ülkeleri arasında sonuncuyuz.  Bir diğer yandan ise sağlık harcamaları için vatandaşın cebinden çıkan miktar sürekli artmaktadır. İlaç fiyat farkı, ilaç katılım payı, muayene katkı payı, muayene fiyat farkı gibi birçok kalemde vatandaşın cebinden çıkan rakam 2017 yılında 30 milyar lirayı aşmıştır. Sosyal devlet olma iddiasında isek sağlık ve eğitim gibi hizmetler ücretsiz olmalı, bu hizmetlerden tüm vatandaşlar eşit şekilde yararlanabilmelidir. Ülkelerin gelişmişlik kriterlerinin en önemlilerinden biri eğitimdir. Eczacılık eğitimini yalnızca nicelik olarak yukarılara taşımak büyük bir eksiklik ve yanlıştır. Son yıllarda birçok üniversite ve bunların birçoğunda da eczacılık fakülteleri açıldı. Bu fakültelerde çok üzücüdür ki eczacı öğretim kadroları son derece sınırlı ve bazılarında ise hiç yoktur. Birçok meslektaşımız yeterli teorik ve pratik bilgiyi alamadan mezun olmaktadır. Bu durum eczacılık eğitiminin niteliğini sorgulanır hale getirmektedir. Eczacılık eğitimi ile ilgili ciddi bir biçimde sorgulanması gereken bir başka konu da yurtdışında eczacılık eğitimi almış kişiler için yapılan denklik sınavlarıdır. Bu sınavlarda yurtdışında eczacılık eğitimi alanların yeterliliklerinin kafi derecede ölçülebildiği şüphelidir” ifadelerine yer verdi. -

14.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin