EĞİTİMDEN TASARRUF YAPAMAYIZ

EĞİTİMDEN TASARRUF YAPAMAYIZ

Eğitim çalışanları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi’nde yer alan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkmasını dört gözle bekliyor. Kanun içerisine taslak olarak teşvik ve yıpranma payının da eklenmesi ile öğretmenlerin haklarına tam anlamıyla kavuşması amaçlanıyor. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, “Sanayiciye teşvik veriliyor, sektörü bu teşvikler canlı tutuyor. Benzer teşvikin eğitimde de uygulanmasını istiyoruz. Eğitimde teşvik uygulanırsa, birçok ilde eğitimdeki farklılıklar azalacak kalite artacak” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan 2023 Vizyon Belgesi’nde yer alan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin eğitimcilerin beklentisi yüksek. Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’nin teklifi ile kanun içerisine teşvik ve yıpranma payı maddeleri de taslak olarak eklendi. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Kanundaki birçok maddeyi desteklediklerini vurgulayarak, bir an önce çıkmasının faydalı olacağını belirtti. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli çalışmalarından biri olduğuna değinen Avan, “ 2023 Vizyon Belgesi açıklandığında bu kanunu çok önemsedik. Türk Eğitim Sen olarak da görüşlerimizi genel merkezimiz aracılığıyla bakanlığa ilettik. Öğretmenlik Meslek Kanunu, Milli Eğitim Bakanlığı, bürokrasi, sendikalar, siyasiler tarafından TBMM’ye geldiğinde görüşülecek. Fakat şuan bu kanunda bir gecikme söz konusu. Türkiye’nin mali tablosu nedeniyle şuan 1 yıla yakın bir erteleme söz konusu. Bu durumu üzülerek karşılıyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu mutlaka hızlanmalı. Eğitimden hiçbir şekilde tasarruf yapılamaz. Bu sebeple gecikme de olmamalıdır” dedi.

SENDİKA OLARAK KANUNU DESTEKLİYORUZ

2023 Vizyon Belgesi’nin en önemli maddelerinden birinin Öğretmenlik Meslek Kanunu olduğunu vurgulayan Avan, “ 2023 Vizyon Belgesi zaman içerisinde işlemezse, yasalaşacak kısımlar yasalaşmazsa eğitim çalışanlarıyla hem fikir halde belge hayata geçirilmezse, bu bakanlığımızın ayıbı olur. 2023 Vizyon Belgesi’ne yüzde 70 oranında birçok konuda sendika olarak katılıyor ve destekliyoruz. Meslek kanunu içerisinde öğretmenlerin çalışma şartları, eğitim çalışanlarının kariyer basamakları, kıdemler, terfiler ve mevcut hakların korunması şartıyla yeni maddelerin eklenmesi söz konusu. Öğretmenlere yönelik teşvik ve yıpranma payı çok önemli” diye ekledi.

EĞTİMCİYE TEŞVİK ŞART

Çalışma şartlarının zor olduğu bölgelerde öğretmenlerin istihdam edilemediğini aktaran Avan, “Öğretmenler zorunlu hizmet bölgesi adı altında sözleşmeli olarak atanıyor, süre bittiğinde öğretmenler şehirleri terk ediyor. Bu bölgelerde sürekli öğretmen açığı oluşuyor ve tecrübe birikimi ortadan kayboluyor. Teşvik adı altında bakanlığımız meslek kanunu içerisine sendikamızın önerisi ile taslak ekledi. Bu bölgelerde çalışan öğretmenler çalışma şartlarının zorluğuna göre en az 1 asgari ücret tutarında net tazminat verilmesi. Bu şartlar oluştuğunda öğretmenler böyle bölgelerde daha fazla kalabilirler. Şırnak’ta, Siirt’in belli bölgelerinde, Gaziantep’in dahi ücra noktalarında öğretmen tutmak zor. Gaziantep2in kenar semtlerinden, merkez noktalarına doğru sürekli bir sirkülasyon mevcut. Gaziantep’ten öğretmen kaçışı var. Sanayiciye teşvik veriliyor, sektörü bu teşvikler canlı tutuyor. Bu teşvikin eğitimde de uygulanmasını istiyoruz. Bu teşvik eğitimde uygulanırsa, birçok ilde eğitimdeki farklılıklar azalacak kalite artacak. Eğitimden tasarruf yapıp teşviki getirmezsek eğitimle ilgili dalgalı bir ülke yapısı devam eder. Nitelik probleminin önüne geçemeyiz” ifadelerine yer verdi.

YIPRANMA PAYI KANUNDA YER ALMALI

Bazı mesleklerde çalışma zorluklarının var olduğuna değinen Avan, eğitimde yıpranmanın altını çizerek, “eğitim çalışanlarına yıpranma payı verilmeli. Yılda 60 ile 90 gün arasında yıpranma payı veriliyor. Eğitimde ortalama 70-80 gün çalışma şartlarının zorluğuna göre eğitim çalışanlarına yıpranma payı verilirse 10 yılda 700-800 gün yapar. Ekli olma açısından bu durum çok önemli, öğretmenler zor şartlarda çalıştığı takdirde daha erken emekli olabilirler. Gaziantep’te sınıf mevcutları 45-50’yi bulan okullar var. 15 öğrenciyi okutan öğretmen de aynı maaşı alıyor, 45 öğrenciyi okutan öğretmen de. Fakat öğretmenlerin yıpranma payı eşit değil. Eğitim çalışanlarına yıpranma payı verilmeli. Yıpranma payının Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde mutlaka yer almasını istiyoruz.

EK DERS ÜCRETLERİNDE DÜZENLEME

Ek ders ücretlerine ilişkin Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye ilişkin konuşan Avan, “Türkiye genelinde eğitim öğretimde tatiller yarıyıl ve yaz tatilinden ibaretti. Öğrencilerin tatilleri çalışanların tatilinden uzun oluyor. Eğitim öğretimde genel anlamıyla yüzde yüz tatil kavramı yok. Yeni düzenleme ile bazı Avrupa ülkelerinde olan, Türkiye’de de yıllardır konuşulan ara tatil uygulaması eklendi. Kasım ve nisan aylarında kısa tatiller uygulanmaya başlandı. Özellikle belli sınav dönemlerinin sonunda dinlenme dönemi oluyor. öğrenciler bu dönemlerde dinlenip, motivasyon topluyor. Bu düzenleme ile yarıyıl tatili içeriği doldurulduğu takdirde fayda sağlayacak. Öğretmen, öğrenci ve veli açısından değerlendirilmeli, etkinliklerle perçinlenmeli. Yarıyıl tatillerinin yanına ara tatillerin eklenmesini faydalı buluyoruz. Yeter ki bu tatilleri verimli geçirilsin. Öğretmenler bu tatil dönemlerinde eğitim yıllarına hazırlık yapıyorlar. Ara tatillerde öğretmenler okullarda görevliydi, çalışmalarını sürdürüyordu. Öğretmenlerin bu çalışmalarının karşılığı belirlenmemişti. Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile ek ders ücretlerine ilişkin bir düzenleme yapıldı. Fakat ek ders ücretlerinin artması söz konusu değil” ifadelerine yer verdi. (ASLI EMEKTAR)

 

2.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin