EKSİK PARÇALAR AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA

EKSİK PARÇALAR AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA

Gaziantep’in ve Zeugma Mozaik Müzesi’nin simgesi Çingene Kızı’nın eksik parçaları geçtiğimiz ayın sonunda Gaziantep’e getirildi. Parçaların Gaziantep’e getirilmesi ve müzede yerini alması neticesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla bir tören düzenlenecek.

Zeugma Mozaik Müzesi’nin ve Gaziantep’in simgesi olan Çingene Kızı’na ait eksik parçalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in uzun uğraşları sonunda ABD Ohio Eyaletinde bulunan Bowling Green Üniversitesi’nden vatanına getirilmişti. Türk Hava Yolları uçağıyla geçtiğimiz ayın sonunda Gaziantep’e getirilen eksik parçaları havalimanından müzeye PTT Gaziantep Başmüdürlüğü taşıdı. Eksik parçaların müzede yerini alması neticesinde Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Cumartesi günü düzenlenecek olan törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katılacak. Tören; Zeugma Mozaik Müzesi’nde saat 11.00’de başlayacak. Geçici sergide bir süre müze ziyaretçilerine açık olacak eserler, bir süre sonra sergiden kaldırılarak kalıcı yerlerine alınacak.

VATANA DÖNÜŞ HİKAYESİ

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin Şikago Büyükelçiliği aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başladı. Bu mozaiklerin Türkiye’de 19. yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in konuya eğilmesi ile birlikte üniversiteyi ziyaret etmesi, çözüm oluşturdu. Gaziantep, 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesi’nde sergilenen tarihi mirasına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çalışmaları sonrasında 27 Kasım’da kavuştu. (NEVRE SARAÇ)

7.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin